dopuszczalne w grach (i)
przenośnia polegająca na przypisywaniu cech istot żywych przedmiotom, zjawiskom natury oraz pojęciom abstrakcyjnym, np. nadzieja umarła, komórka mi zdycha, gryzło go sumienie; ożywienie, animalizacja
KOMENTARZE
nic nie rozumiem ale chyba prawda
Zgadzam się z komentarzem powyżej. Przeczytanie definicji słowa "antropomorfizm" (ponoć jest to odmiana animizacji) może być pomocny. Pozdrawiam.
chyba chodzi o uosobienie,czyli nadanie cech ludzkich reczom itp. np:"drzewo szło"???
osiem
siedem
W uosobieniu chodzi o nadawanie cech typowo ludzkich, a w animizacji mogą być to cechy zwierzęcia np. ciemność nadchodzi jest to animizacja gdyż zwierze również może "nadchodzić" zaś np. ciemność płacze jest uosobieniem (zwierzęta nie potrafią płakać).
Brak dwóch przecinków.
a "sęp miłości" czym jest?
Alegorią.
a "orła cień"?
"Orła cień" w piosence Varius Manx nie jest żadnym środkiem stylistycznym. Ów piosenka opowiada dosłownie o cieniu rzucanym przez ów ptaka.
Ma pan rację, widziała cień ten orła, lecz to także jest czegoś metafora.
W kolejnej poradzie (PWN, 2012) prof. Bańko wprost odnosi się do problemu i to nawet w znaczeniu dobrego lub gorszego samopoczucia tego czy innego skrótu - „Nie ma zakazu używania skrótu na początku ani na końcu zdania. Nie każdy skrót CZUJE SIĘ dobrze w każdej pozycji, ale np. skróty tytułów czy stopni wojskowych mogą otwierać zdanie, a skróty itp. oraz itd. często je zamykają”.