SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

apel

dopuszczalne w grach (i)

apel

1. zbiórka (w celu sprawdzenia obecności itp.);
2. odezwa, wezwanie;
3. karność psa myśliwskiego


KOMENTARZE

makawity # 2003-03-11

(łowieckie) karność, posłuszeństwo psa myśliwskiego

porjaszczuk # 2003-12-29

1.zgromadzenie dużej ilości osób w jednym miejscu, w celu wysłuchania władzy (dyrektora, kierownika, dowódcy w wojsku, etc.)
2.utwór o charakterze impresywnym wygłaszany przez dyrektora, kierownika, dowódcę w wojsku etc. ustnie i publicznie

~gosc # 2005-04-23

Apel! do Autorów słownika
Rozumiem powód dla jakiego przy uzupełnianiu znaczeń prosicie o, jeśli to możliwe, wpisywanie ich "własnymi słowami". Jednak przy tzw. "oczywistych słowach" ale i przy bardziej specjalistycznych wymyślanie od nowa opisów znaczeń powoduje, że powstają różne dziwolągi. Znaczenia podawane w słownikach są z reguły mocno przemyślane, także pod kątem "skoncentrowania" zapisu i ujęcia istoty zagadnienia. Możliwe, że część osób wpisujących znaczenia, z racji przekroczenia limitu 1500 pkt automatycznie nabywa tak wysoko wykwalifikowanych umiejętności i potrafi ulepszyć wyniki prac całych grup redaktorsko-specjalistycznych opracowujących słowniki drukowane, skąd głównie czerpane są znaczenia. Podanie żródła po "przepisanej" definicji oddali podejrzenie o plagiat a zniesienie wymogu "własnych słów" pozwoli na lepsze opracowywanie znaczeń.
Oczywiście jest to tylko propozycja.

~gosc # 2005-05-24

Apel!
Uprzejmie proszę o wykazanie zainteresowania znaczeniami słów wprowadzonymi w dniu dzisiejszym przez jednego z ochotników-amatorów.
Infantylość tychże wpisów zdecydowanie powoduje znaczne obniżenie oceny profesjonalności i powagi podejścia Operatorów i Administratorów projektu do jego realizacji. Mówiąc prościej - ośmiesza SA. Może właśnie o to chodzi? Mając w pamięci iście homeryckie boje o poszczególne słowa z wprowadzanych znaczeń przez niektórych "nowych" wprowadzaczy (nie najlepiej wyrażających się o SA i Zasadach), boje prowadzone przez "zasłużonych" dla SA koalara, zoiliosa i innych pod hasłami "poprawności językowej" i "edukacyjnego charakteru projektu" należy wyrazić zdziwienie barkiem reakcji na dzisiejsze "wydarzenia". A może brak reakcji spowodowany jest tym, że wprowadzane znaczenia nie zmieniały znaczeń wprowadzonych wcześniej przez wyżej wymienionych? tak czy inaczej - dziwi prawie bezmyślne "wystawianie się na strzał" ironicznych wypowiedzi użytkowników SA, którzy zechcą zapoznać się z nowo wprowadzonymi znaczeniami...

~gosc # 2005-05-25

Mam wrażenie, że oni delikatnie mówiąc mają to w ... nosie :-)
Najśmieszniejszy jest koalar, bo pamiętam jak dawniej nie przepuścił żadnego komentarza bez swoich "trzech groszy", a teraz ... wypaliło się stworzonko :-)
W ogóle ten słownik staje się coraz śmieszniejszy, bo najpierw słowa, a teraz i znaczenia idiotyczne.

meg # 2005-05-25

serio myslisz, ze operatorzy slownika dyzuruja tu na okraglo 24 godziny na dobe?:)

~gosc # 2005-05-25

wcale nie...nie wyznaję też teori spiskowej, ale micking fedrował od 15 do 18, w porze całkiem niezłej "oglądalności" - i w tych godzinach i póżniej dała się zaobserwować obecność osób "zarządzających" - nie reagowali, podobnie jak inni wpisywacze (w szczególności ulubiony nasz misio)a z reguły reagują natychmiast - zapewne przypadek...
rozumiem, że teraz Ty będziesz czyściła tę augiaszową stajnię, zaczęłaś nawet od fee...

~gosc # 2005-05-25

oczywiście miało być teorii

koalar # 2005-05-25

Do napaleńców, upierdliwców i innych niecierpliwców: wszystkie defy poprawię w swoim czasie.

~gosc # 2005-09-28

Kolejny apel do Opów - mimo, że od "anonima", to wart przeczytania.
W pogoni za odkryciem prawideł powstawania rozmaitych form --ąwszysz, -ącowięcy, nienienie-, -ująwszy itp. nieco odłogiem pozostawiliście Szanowni Opowie kontrolę prawidłowości i sensowności wprowadzanych przez licznych pomocników (nowych!) znaczeń. Pora nieco krytycznie przeglądnąć ostatnie (tak od czasu końca wakacji) wpisy...

~gosc # 2005-09-29

Kolejny apel:) znakomitego wieszcza zza grobu!
Do twórców wiekopomnego dzieła w zakresie językoznawstwa:
"żyjemy w erze atomu i plastyku, cybernetyki i astronautyki, a [język] (i tu macie rację:) tkwi ciągle jeszcze w starych, zaśniedziałych formach. Chlubne próby młodych eksperymentatorów (patrz: Maczu7) w nieznacznym tylko stopniu odświeżyły zatęchłą atmosferę. Dzięki doprowadzeniu składni do rozkładu, dzięki likwidacji konwencjonalnych form i wyzwoleniu się spod tyranii myśli, dzięki wreszcie odrzuceniu interpunkcji, awangarda literacko-językowa zdołała stworzyc olśniewające nowatorskie dzieła. Powstała antypowieśc, antydramat, antypoezja. Ale ta nowa kadra ludzi piszących zatrzymała się niestety, w połowie drogi. Zabrakło jej odwagi, aby cykl burzycielski doprowadzic do końca! [No i nie znali możliwości potencjalnych języka, jakże znakomicie przedstawionych w dziełach znakomitych oficyn wydawniczych np. PFS). Wszyscy oni nadal uginają się pod jarzmem liter, które mimo nawet największych wysiłków i starań układają się w słowa, a w najlepszym wypadku – w artykułowane dźwięki. Potrzebny tu jest raczej proces odwrotny. Należy ze względów antysemantycznych zachwoac znaki przestankowe, natomiast odrzucic wszelkie litery i w ten sposób stworzyc rzecz prawdziwe nowatorską ANTYALFABET. Dla przykładu utwór poetycki napisany tą nową rewelacyjną metodą:
~~;{…}
[**]
???
?!!!
_-_-
Dopiero tak napisany wiersz nabiera właściwej i wstrząsającej wymowy. Staje się on wyrazem najgłębiej ukrytych przeżyc poety. Natomiast czytelnik może wypełnic go treścią odpowiadającą jego wyobraźni, potrzebom duchowym, upodobaniom estetycznym. Taka literatura, którą wskutek dokonanych przeobrażeń należałoby nazwac INTERPUNKTURĄ, stałaby się sztuką prawdziwie uniwersalną w sensie pionowym, tudzież internacjonalną w sensie poziomym. Zestawy tych elementów mogłyby by produkowane z surowców krajowych jak np. wyka, kisiel, Greń, sajerz. Nie ma z nimi żadnego problemu w czymś tak polskim jak kurnik:)) Pozdrawiam


~gosc # 2008-03-12

Czy moze mi ktos wyjasnic, gdzie mozna znalezc objasnienie skrotow uzywanych w tabelach odmiany? Chodzi mi np. o literki T, D, Q itd. Szukalam ale nie znalazlam :( moze zle szukalam :) Pozdrawiam!

koalar # 2008-03-12

http://www.kurnik.pl/grupy/literaki/17758/

~gosc # 2016-09-08

nazwisko Apel - odmiana: Apla (nie: Apela); państwo Aplowie.

mirnal # 2017-03-10

Także nazwisko, np. Piotr Apel - poseł Kukiz15; dane idealne dla przywódcy (odezwy, manifesty, proklamacje, orędzia); niestety, nie wykorzystuje atutu nazwiska.

~gosc # 2018-12-06

Do Apla pod. do Modla; p. Aplowie pod. Modlowie? Nie ma znaczenia, czy nazwisko jest Polaka czy cudzoziemca?

~gosc # 2018-12-08

A gdyby ktoś nosił nazwisko Rzeź, to odmieniałoby się "do pana Rzzi", "do pana Rzzia", "do pana Rzezi" czy "do pana Rzezia"?

~gosc # 2018-12-08

Nie ma nazwisk rodzaju żeńskiego niekończących się na -a, także brak jest analogii. Trudno powiedzieć wobec tego.
Gdyby istniało nazwisko Rzeź, zapewne odmienialoby się wobec wzorca męskiego, a więc: do pana Rzezia, z panem Rzeziem itp.

~gosc # 2018-12-10

jak to nie ma nazwisk żeńskich niekończących się na a?? choćby Apel...

mirnal # 2018-12-10

Nie ma? "Anna Jesień nie zwalnia tempa. Polka wygrała bieg na 400 metrów przez płotki podczas Światowego Finału IAAF w Stuttgarcie".
"Spotkanie z Anną Jesień".
"o Annie Jesień zrobiło się głośno".

~gosc # 2018-12-10

A, faktycznie. Pozostaje więc znaleźć jakiegoś pana o tym nazwisku i zapytać, czy mówi się "do pana Jesienia", "do pana Jesieni" czy "do pana Jesień". Po uzyskaniu odpowiedzi można zastosować analogię do nazwiska Rzeź.

~gosc # 2021-02-17

"A gdyby ktoś nosił nazwisko Rzeź, to odmieniałoby się "do pana Rzzi", "do pana Rzzia", "do pana Rzezi" czy "do pana Rzezia"?"

Odpowiedź brzmi: do pana Rzezia.


PROSIMY PISAĆ KRÓTKO I NA TEMAT

90849084 od końca