dopuszczalne w grach (i)
→ ar
KOMENTARZE
Czemu tego słowa nie ma w słowniku??
Przecież to identyczne słowo jak hektarowy!
Np. 24 arowa działka.
przyłaczam się do pytania.. Może zrobić parę wyjątków i wyrazy, gdzie wyraźnie widać przeoczenie u twórców słowników należałoby dodać? ;-)
2 metrowej belce, jest dopuszczone, a na 3 arowej działce to już nie jest SKANDAL
hektarowy łaskawie został dodany, czemuż to właściciele działek nie będący "bauerami" są dyskryminowani? proszę o sensowną odpowiedź,bez powoływania się na ZDS,i sztuczki socjotechniczne
Może dlatego, że zamiast "dwuarowa działka" ludzie mówią "dwustumetrowa". Nie spotkałem się jeszcze z określeniem "X-arowy" (tak mi się wydaje przynajmniej). Tak samo nie spotkałem się z określeniem dwudziestotysięczne pole, tylko właśnie dwuhektarowe w tym wypadku. Tak się przyjęło, tak ludzie mówią, więc nikt nie wrzucił tego do żadnego słownika i jest ndpl tutaj. Tak samo jest z przymiotnikiem arowy;] ludzie używają określenia "psi", "koci", a "arowy"(należący do papugi) też nie będzie tutaj nigdy i moim zdaniem konsekwencji nie powinno w tych przypadkach, czyli jeżeli dopuszczalne jest słowo "psi" to nie znaczy, że mają być dopuszczalne przymiotniki powstałe od nazwy każdego zwierzęcia. Tak samo jest też w przypadku jednostek miar itd.
Wymiatator, polecam hasło "kilkuarowy", a wtedy się spotkasz...
na trzy arowej działce zbudowałem domek, nie rozumiem dlaczego nie ma słowa arowej, skoro jest słowo metrowej... a nawet jest slowo jak kolega wyżej pisał : kilkuarowy!
@vabankus czemu nie ma słowa brachiozaurowej, skoro jest sarniej?
Wymiat stara się pokazać swą erudycję. Tymczasem nie chodzi o jakąś papugę, lecz o miarę powierzchni. W przypadku działki 10x10 m mówimy o działce AROWEJ. Tak, jak o odcinku kilometrowym.
Nie ma , żadnego logicznego wytłumaczenia dlaczego nie ma tego słowa i jego odmian w słowniku . Tak na marginesie , czytając wywody wymiatatora88 pozostaje mi mieć nadzieję , że ta osoba nigdy i nigdzie nie będzie miała możliwości tworzenia czy poprawiania , nie daj Boże , żadnych słów i słowników oraz nauki naszych pociech. Pozdrawiam ...
Ciekawe gdzie mieszka wymiatator88. Pewnie w Warszawie, skoro działki kupuje na metry. Na podkarpaciu nigdy nie spotkałem się żeby ktoś wielkość działki podał w metrach. To trochę tak jakby cenę chleba podawać w groszach :). Część ludzi sobie przeliczy na złotówki, a część się wkurzy i poprosi o podanie w złotych. Z tym że przelicznik grosze/złote każdy zna, a metry/ary obawiam się że niewielu spośród tych którzy nie używali nigdy metrów do podawania wielkości działek.
.
Nawiasem, nie wiecie przypadkiem jak zgłosić do PWN prośbę o uzupełnienie ich słownika sjp ? :)
Jak wymiatator88 podasz w metrach wielkość działki o pow. 99 arów ?. Powiesz zakupiłem 99 cio arową działkę czy dziewięć tysięcy dziewięćset metrową działkę ?? :). Pozdrowienia dla Warszawy :).
Mały teścik dla gil1galad:
- dwu metrowy czy dwumetrowy??
- tysiąc dwieście metrowy czy tysiącdwieściemetrowy??
I co to za potworek "99 cio"?
Każdy może powiedzieć: "zakupiłem działkę o powierzchni 99 arów", albo "zakupiłem 99-arową (dziewięćdziesięciodziewięcioarową) działkę". Nikt nie broni używania słów, których w słownikach nie ma, bo nie załapały się ze względu na marginalne (zerowe?) występowanie. Ważne jest to, czy zostaniemy dobrze zrozumiani przez odbiorcę wiadomości.