SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

asertywność

dopuszczalne w grach (i)

asertywność

postawa charakteryzująca się wyrażaniem swoich poglądów w jasny i otwarty sposób oraz dbaniem o jak najlepsze zaspokojenie swoich potrzeb, ale z poszanowaniem zdania i potrzeb innych ludzi; domaganie się respektowania swoich praw, ale nie kosztem innych


KOMENTARZE

~gosc # 2009-06-12

dla zainteresowanych tematyką asertywności http://sztuka-zycia.netbird.pl/

~gosc # 2012-11-17

nie zbyt jasne tłumaczenie...

~gosc # 2013-01-16

niezbyt piszemy razem, a def jest zrozumiała

~gosc # 2014-06-05

Asertywna osoba to osoba, która potrafi wyrazić swoje zdanie w kulturalny sposób, szanując w tym zdanie innych. Potrafi trzymać się swojego zdania nikomu go nie narzucając. Teraz jasne tłumaczenie?

mirnal # 2014-06-05

* domaganie się respektowania swoich praw, ale nie kosztem innych* - w działalności państwa każde wyegzekwowanie swojego prawa (czy to zgodnie z literą prawa, czy naciągając prawo na swoją korzyść) powoduje zmniejszenie środków w budżecie, zatem zawsze jest kosztem innych. Jeśli uznamy, że policjanci powinni wcześniej otrzymać emeryturę, to znaczy, że inni dostaną e. niższą albo inne działy zostaną uszczuplone. Jeśli uznamy, że cudzoziemcy powinni w Polsce dostawać zasiłki dla bezrobotnych w wysokości zachodnioeuropejskiej, to nie tylko może to wzbudzić niechęć do rozwiązań społecznych, ale także musi uszczuplić środki przeznaczone na działalność państwa. Jeśli Bryci uznają, że nie będą płacić polskim pracownikom zasiłków na dzieci pozostawione w Polsce, to znaczy, że będą mieli zaoszczędzone środki na inne cele.