SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

aspekt

dopuszczalne w grach (i)

aspekt

1. ujęcie, rodzaj, punkt widzenia sprawy;
2. określenie rodzaju czynności (dokonanej, niedokonanej) wyrażonej czasownikiem;
3. wzajemne położenie planet i gwiazd (zodiakalnych), wg którego układano horoskopy


KOMENTARZE

~gosc # 2010-03-04

nie wiem które wybrać mam dylemat

~gosc # 2010-11-09

W trzecim nie "układano", tylko układa się, a raczej STAWIA, bo horoskop się stawia. I jest to wzajemne położenie kątowe, co warto dodać.

~gosc # 2011-06-18

bo pewnie teraz się układa a kiedyś nie układano horoskopów wg tego tak?:):):)

~gosc # 2012-03-10

stawiać to można diagnozę. a horoskop się układa.

~gosc # 2012-08-09

np. aspekt psychologiczny. Może mi ktoś wyjaśni co to znaczy. Dziękuje

~gosc # 2012-11-06

określenie zachowań ludzkich,ocenianie

~gosc # 2013-09-03

i tak nie rozumiem :D .

~gosc # 2013-11-29

nie rozumiem tego mam dylemat

~gosc # 2013-12-08

Stawia to się tarota, a nie horoskop. joł

~gosc # 2014-04-08

Co znaczy aspekt ekologiczny ?

~gosc # 2014-08-14

Aspekt ekologiczny jest to spojrzenie na daną sprawę z punktu widzenia ochrony środowiska. Np. taka budowa drogi ma kilka aspektów: aspekt ekonomiczny, społeczny, środowiskowy a nawet powiedziałabym psychologiczny :)
Aspekt psychologiczny jest to spojrzenie na coś (rzecz, czynność, sprawę) z punktu widzenia tego jakie zachowania ludzkie to coś wywołuje.

~gosc # 2014-08-14

W życiu nieświadomie kierujemy się różnymi aspektami, tylko po prostu ich nie nazywamy. Np. taka prosta czynność jak kupno nowych butów, Co decyduje o ich wyborze?
1. Czy są modne? Czy będą się podobać kolegom, znajomym? (aspekt społeczny) Żyjemy w społeczeństwie, dostosowujemy się do obecnych trendów.
2. Czy są wygodne? (aspekt psychologiczny). Jeżeli są wygodne będziemy się w nich czuć dobrze.
3. Jaka jest ich cena? Czy nie są za drogie, czy nie nadwyręży to za bardzo naszego domowego budżetu? (aspekt ekonomiczny).
4. Z jakich materiałów są wykonane, naturalnych, czy też syntetycznych? (aspekt ekologiczny).
Na wszystko można spojrzeć z różnych punktów widzenia i właśnie te różne punkty widzenia, nazywamy aspektami :)

~gosc # 2015-11-16

Ale wciąż nie wiem czy to jest takie proste jak się wydaje.

~gosc # 2016-11-18

Składać można też zażalenie.

~gosc # 2019-04-03

Horoskop to się wymyśla, bo to są kompletne bzdury :D

alexrener # 2019-04-05

Do gosc: nie bzdury tylko fakty.

~gosc # 2021-02-04

gdyby "horoskopy" (itp b.z.dury) stawiane czy wymyślane czy układane (bez znaczenia), miały jakiekolwiek odniesienia desygnacyjne do tego co wg nich ma na 100 % zajść w przyszłości (a tak nie jest, gdyż to tylko gdybane urojenia obarczone jednak pewnym procentem permutacyjnie możliwego faktycznego zajścia- ale NIGDY nie pewnik, gdyż horoskop- nigdy nie będzie aksjomatem potencjalnego biegu zdarzeń), to mielibyśmy np wg wierzeń jechowitów już do tej pory kilkadziesiąt "końców świata", wg ludów np cygańskich i ich "wróżb" (pochodzących z panteistycznych hinduskich korzeni) setki jeżeli nie tysiące możliwych "szczęść bądź nieszczęść" spadających na nasze głowy, itd.
Dlatego (ad alexrener) faktem jest tylko to, iż zazwyczaj za "pozytywny" horoskop, kabałę co najwyżej sowicie będziesz musiał zapłacić, lub za "odmienienie" złego horoskopu podobnie. Co jest jeżeli masz odrobinę rozumu- już kategorialnie ze sobą sprzeczne, gdyż hipotetycznie jeżeliby "zły horoskop" można było inną kabałą zamienić na "dobry dla klienta horoskop", dokonujący tego "WIELKI WRÓŻ", przy okazji obaliłby poprzez antagonizm twe twierdzenia, iż horoskopy to "fakty", bo -co implikowałaby taka sytuacja- "fakty" nie mogą być zmienne, czyż nie?
Dlatego punkt 3 , wracając do meritum hasła, powinno traktować się jako ciekawostkę kulturową w niektórych zacofanych w wierzeniach w bzdury ludach, a nie w aspekcie aksjomatycznej wykładni leksykalnej