SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

azeotrop

dopuszczalne w grach (i) -

azeotrop

ciekła mieszanina wieloskładnikowa, mająca pod stałym ciśnieniem stałą temperaturę wrzenia, a skład ilościowy cieczy jest dokładnie taki sam jak skład pary


KOMENTARZE

~gosc # 2005-06-11

Mieszanina dwóch, trzech lub więcejokreślonych skladnikow ciekłych, które destylują bez zmiany składu np: etanol z wodą.

~gosc # 2005-06-16

a gdzie diagramy fazowe. nigdzie nie mozna tego znalesc

~gosc # 2005-11-20

Mieszanina azeotropowa (azeotrop) - ciekła mieszanina (roztwór) dwóch lub więcej związków chemicznych, która jest w równowadze termodynamicznej z parą nasyconą powstającą z tej mieszaniny. Gdy mówimy o azeotropie w kontekście wykresu fazowego, parametry takie określamy nazwą punktu azeotropowego.
Proporcje molowe (stężenie) związków chemicznych obecnych w parze nasyconej, powstającej w trakcie parowania mieszaniny azeotropowej, są dokładnie takie, jak w samej cieczy. Oznacza to, że po skropleniu pary znad mieszaniny azeotropowej uzyskuje się ciecz o dokładnie takim samym składzie chemicznym, jak wyjściowa mieszanina, co uniemożliwia jej rozdzielenie przez destylację, a nawet rektyfikację.
Mieszaniny azeotropowe rozdziela się zazwyczaj przez ekstrakcję, sorpcję lub poprzez dodanie do układu jeszcze jednego związku chemicznego, który tworzy azeotrop z jednym ze składników wcześniejszej mieszaniny i umożliwia dzięki temu wydestylowanie potrzebnego składnika.
Klasycznym przykładem azeotropu jest spirytus rektyfikowany, czyli mieszanina wody z etanolem o stężeniu alkoholu (zależnie od temperatury i ciśnienia) od 95,5% do 97,5%. Aby uzyskać prawie czysty etanol, do azeotropu można dodać benzen i kontynuować rektyfikację. Pozwala to uzyskać roztwór etanolu zawierający około 99,8% alkoholu i niewielkie ślady benzenu. Obecnie, ze względu na dużą toksyczność benzenu (nawet rzędu 1 ppm w powietrzu), tej metody już się nie stosuje.


prosze bardzo wiecej informacji :)
Beatka ;)

~gosc # 2007-10-08

jest to mieszanina 2 lub wiecej składników ciekłych ktore podczas destylacji

~gosc # 2012-06-05

Beatko, każdy może sobie wejść na wikipedię i przeczytać sam.


PROSIMY PISAĆ KRÓTKO I NA TEMAT

87568756 od końca