dopuszczalne w grach (i)
waluta Panamy równa 100 centesimom
KOMENTARZE
Więc czemu nie ma: ROCKY? Rocki mnie nie zadowala (bez podtekstów)!
I skąd ta odmiana? :>
Nie wiedzialam, ze rocky ma wlasna walute... no no ;)
a dlaczemu się nie odmienia?:)
Śmiech na sali
Powinna być odmiana - balboa, balboą, balboę, balboi, balboo; balboach, balboami, balboom, balboy; pod. statua, statuą, statuę, statui, statuo; statuach, statuami, statuom, statuy.
Gdyby zamiast końcówki -oa była -oja, to mielibyśmy łatwiej - balboja, balboją, balboję, balboi, balbojo; balbojach, balbojami, balbojom, balboi; pod. statuja, statują, statuję, statui, statujo; statujach, statujami, statujom, statui.
Nazwiska męskie z końcówką -oa są nieodmienne. Nazwa waluty pochodzi od nazwiska hiszpańskiego konkwistadora Vasco Núñeza de Balboa. I tak też się pisze, np. kup Balboa panamski - NIE: kup Balboy panamskie (przecież to jakiś absurd!
"Nazwiska męskie z końcówką -oa są nieodmienne"
Ściślej rzecz biorąc: o żadnym z (mniej więcej dwóch) nazwisk zakończonych w ten w sposób, które pojawiają się w polskich tekstach, nie można tego powiedzieć. Nie ma to zresztą żadnego znaczenia, bo to hasło nie dotyczy nazwiska.
"NIE: kup Balboy panamskie (przecież to jakiś absurd!"
Tu akurat masz rację, pisanie nazwy waluty dużą literą byłoby absurdem (zwłaszcza gdyby robiąca to osoba próbowała jednocześnie poprawiać słowniki).
Jakie znowu dwa nazwiska? Trzeba nie mieć pojęcia, o czym się pisze, żeby tworzyć takie tezy. Nazwiska na -oa są nieodmienne i nie ma co się tu obrażać. Np. r. pr. Aleksander Deboa. Proszę sobie zobaczyć, jak się odmienia nazwisko tego pana i lepiej przeszukać te swoje słowniki.
"Większość nazw na -oa faktycznie pozostaje nieodmienna (np. balboa), dla niektórych odmienność jest tylko możliwością, rzadszą w uzusie (zob. Balboa)."
https://dobryslownik.pl/kompendium-regul-jezykowych/regula/57/