SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

blm

niedopuszczalne w grach (i)

blm

skrót od: bez liczby mnogiej (zgodnie ze zwyczajem); blm. (rzadko)

POWIĄZANE HASŁA:


KOMENTARZE

jaskiniar # 2005-05-05

Kiedyś tam prosiłem o wykładnię/ideę/przesłanie jakie przyświecało rezygnacji z blm podczas tworzenia Zasad - nieśmiało się przypominam...

~gosc # 2008-12-15

Chemik nie powie "dwa tleny", tylko "dwa atomy tlenu".
Mikrobiolog nie powie "dwa dury", tylko "dwie bakterie duru".
Etyk nie powie "pięć zeł", tylko "pięć przejawów zła".
Mechanik nie powie "dziesięć powietrzy", tylko "dziesięć butli (sprężonego) powietrza"...
...jednakże polonista uzna formy: dury, tleny, zeł, powietrzy za najzupełniej poprawne.
Z drugiej strony, geografa nie zdziwią wyrażenia "dwie Koree", "trzy Gwinee", "dwie Irlandie", "dwa Wietnamy", "dwa Jemeny" (niegdyś), teoretycznie możemy również mieć dwie Francje czy dwie Rosje. Istnieje zapewne niejedna wioska o nazwie Kraków, więc nic nie stoi by powiedzieć "obydwa Krakowy"...
Więc czemu, do jasnej ciasnej, nie chcecie uznać tychże, a wszystkie moje komentarze odnośnie braku lm usuwacie...?!

pozdrawiam

pluralis4ever

~gosc # 2008-12-16

Zlituję się za adminów. Dawno temu była tu dyskusja n.t. l.mn. nazw geograficznych. Przyjęto zasadę, że generalnie do słownika NIE będą dodawane liczby mnogie. Zasada dodawania form potencjalnych dotyczy słów dopuszczalnych w grze, a jak wiadomo nazwy geograficzne pisane są od dużej litery i jako takie w grze nie biorą udziału. Zatem dwa tleny - tak, bo dopuszczalne w grze, dwa Krakowy - nie, bo niedopuszczalne w grze. Podstrona literaków poświęcona zasadom dopuszczalności zatytułowana jest "Zasady dopuszczalności słów w GRACH [podkr. moje]", a nie - "Zasady zaistnienia odmian słów w słowniku kurnikowym". O wybiórczości traktowania zasady potencjalności odmian nie dyskutuj tu, bo to nie ma sensu [zaznaczam, że wiem to z doświadczenia, a nie dlatego, że jestem adminem, bo nim nie jestem].

~gosc # 2008-12-16

* Dwa tleny - tak, bo "tlen" jest słowem dopuszczalnym w grze, dwa Krakowy - nie, bo "Kraków" jest słowem niedopuszczalnym w grze. {poprawka]

~gosc # 2008-12-16

Spoko, nie od dziś wiem, że nazwy geograficzne są niedopuszczalne w grach.
Ale słownik ten już jakiś czas temu przestał być WYŁĄCZNIE słownikiem do gier, coraz częściej używa się go w celu zwykłego sprawdzenia pisowni. Chodzi mi generalnie o to, że używanie liczby mnogiej nazw geograficznych (nieważne czy ma ona sens czy nie) nie jest błędem językowym. Poza tym może się zdarzyć, że jakiś użytkownik np. będzie chciał świadomie użyć liczby mnogiej miasta Radom i nie będzie wiedział, czy ma odmienić "Radomie" czy "Radomy". A temu ma przecież słownik służyć.

pozdrawiam

p4e

~gosc # 2008-12-19

Widziałem tę dyskusję pod słowem "Floryda", z całego składu jedynie dj_koalar był za wprowadzeniem lm nazw geograficznych. Sam niewiele mógł zdziałać, niemniej chwała mu za to.

p4e

~gosc # 2013-02-11

większości sółw nie powinno tu być. nie zapomnę dyskusji na temat "słowa" ęsi:)

~gosc # 2013-02-11

W słowniku jest około 2 mln słów. Uważasz, że coś ponad milion z nich jest do usunięcia?

mirnal # 2013-10-16

Porada
pytanie
problem ludzkich wól
Czy istnieje liczba mnoga od słowa wola? Przyznam, że wyrażenie ludzkich wól, z jakim spotkałam się w książce, brzmi dość dziwnie.

odpowiedź
Faktycznie brzmi dziwnie, gdyż wola rzadko jest używana w liczbie mnogiej. Jeśli ktoś jednak znajdzie powód, to może tego słowa w liczbie mnogiej użyć.
Podobne wyrazy są oznaczane w słownikach polskich skrótem blm, co się rozwija jako „bez liczby mnogiej”. Nie należy tego skrótu traktować dosłownie, jest on raczej wyrazem pewnej tendencji, mającej swoje oparcie w znaczeniu wyrazu, a nie bezwyjątkowej reguły.
- Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski

A zatem, drodzy Dyskutanci, zapis blm nie traktujcie w sposób rygorystyczny...

~gosc # 2013-10-16

nie traktujcie zapis? biernik?

~gosc # 2013-10-16

Trudna języka polska. W co sądzicie o wypowiedzi MB?

~gosc # 2013-10-16

w co sądzicie? biernik?

przekorny # 2013-10-16

O wypowiedzi MB (a co tu można sądzić - nihil novi)? Czy raczej o Mirnala (gdyż ten zapis to jego dopis)?