SJP
SŁOWNIK SJP

X

brakować

dopuszczalne w grach (i)

brakować

kontrolować jakość towarów lub wyrobów, odrzucając braki

brakować

dopuszczalne w grach (i)

brakować

nie występować lub występować w niewystarczającej ilości


KOMENTARZE:

porti # 2007-07-27

Może rozdzielić na dwa: jedno defektywne - "brakuje mi kogoś", ale bez "ja brakuję", itp.; drugie - np. w zwrocie "brakuję - kontroluję jakość wyrobów" (http://so.pwn.pl/lista.php?co=brakowa%E6)?

porti # 2007-10-31

greenpoint, tak ładnie napisałeś na jednej stronie WWW o czasownikach defektywnych w "Kącik nauki przedstawia", może zwrócisz uwagę na powyższą uwagę? ;-)

greenpoint # 2007-11-07

już wcześniej zwróciłem, ale coś mi nie pasowało
chyba to, że brakuje(!) czasu przyszłego (nie ma go jak umieścić) i to rozdzielenie jest w jakiejś części niepełne

greenpoint # 2007-11-08

już wiem, chodzi o to, że czasowników niewłaściwych jest kilkaset (a dokładniej to czasowników i fraz czasownikowych), z tym że tylko w jednym znaczeniu czasownik jest zwykle niewłaściwy (np. grzmieć);
takie rozdzielenie nie jest potrzebne do gry, ani do ispella, a na stronach internetowych nie da się w całości pokazać odmiany
stąd moje obiekcje, czy jest sens to ruszać

porti # 2007-11-09

greenpoint, dziękuje za reakcję. Pewnie, że takie rozdzielenie nie jest potrzebne ani do gry ani do ispella... tylko do konsekwencji ;-) Przecież taki zabieg (rozdzielania) stosowany jest tu w odniesieniu do różnych znaczeń rzeczowników (np. kot-kot), przymiotników (głuchy-głuchy) itd. To niby czemu nie w odniesieniu do czasowników? Jak się bawić w estetykę to do końca. Pozdrawiam ;-)

~gosc # 2014-06-12

Takie pytanie: Jak można odrzucać braki; przecież braków nie ma XD?

hahahaha