SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

bramny

dopuszczalne w grach (i)

bramny

1. związany z bramą; bramowy;
2. dom bramny - typ budowli w niektórych zamkach


KOMENTARZE

stolart # 2003-02-21

Jest to słowo, które jest z zakresu architektury.Nie istnieje niestety w słowniku "literaków".Używa sie je w przy opisywaniu budowli.Np.Dom bramny.Jest to taki dom, posiadający przejście w kształcie bramy. Jest to coś większego aniżeli jakaś przechodnia brama w normalnym budownictwie.
Takich domów bramnych jest wiele w Toruniu, w Gdańsku i w innych średniowiecznych miastach.Zatem moja propozycja, ażeby włączyć do słownika słowo "BRAMNY" oraz jewgo wszelkie możliwe odmiany - np. bramnego, bramnemu, bramnym. bramnych itd.

meg # 2003-02-21

nie znalazłam tego słowa w zadnym dostepnym mi słowniku, więc nie moge wpisać go do słownika literakowego...jeśli znajdziesz jakis słownik jezyka polskiego, w którym wystepuje "bramny" jako hasło to właczę je do gry wraz z odmianą:)

stolart # 2003-02-27

Droga meg. W słowniku napewno nie ma - przynajmniej tak sądzę.Ale zawodem moim jest konserwacja zabytków i dzieł sztuki.Jak będziesz na wycieczce w Gdańsku, w Toruniu to przewodnik oprowadzając Cię po mieście pokaże Ci bodowlę (najczęściej okazałą) średniowieczną i powie"widzicie teraz państo dom bramny". To pojęcie istnieje, a że nie ma go w slowniku, to nie moja wina. Zapewne znajduje się w słowniku architektury. Tego jestem pewien.

meg # 2003-02-27

I ja jestem pewna, że pojęcie owo istnieje...ale równiez nie moja to wina,że słowniki jezyka polskiego go nie podają...słownik architektury, jako slownik temtyczny(fachowy) niestety nie jest dozwolony w tej grze:)

patylda # 2006-06-02

są też przestrzenie bramne w wątrobie. histopatologia.

~gosc # 2012-03-08

Jeżeli jest otwór drzwiowy do zamontowania drzwi, to w celu zamontowania bramy (np. garażowej) powinien być otwór bramny. nie mówi się przecież o drzwiach garażowych tylko o bramie garażowej.

~gosc # 2012-03-10

"Stój! karle! powiedziałem. Ja albo ty! Z nas obu jestem jednak potężniejszy -: nie znasz mej przepastnej myśli! Jej - nie zdołałbyś udźwignąć!"-
W tej samej chwili zrobiło mi się lżej, bo karzeł zeskoczył z mych barków, ciekawski! I przykucnął przede mną na kamieniu. A zatrzymaliśmy się akurat przy drodze bramnej.
"Spójrz na tę drogę bramną! Karle! mówiłem dalej: ma ona dwa oblicza. Dwie drogi się tu zbiegają: nikt jeszcze nie przeszedł ich do końca.
Ten długi trakt, co wstecz prowadzi: trwa on jedną wieczność. A ten drugi trakt, co przed się prowadzi - jest to druga wieczność.
Przeczą sobie te drogi, ubliżają: - i zbiegają się właśnie tutaj, gdzie ta droga bramna. U góry napisano jej nazwę: >>Mgnienie<<.

~gosc # 2016-07-01

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego:
http://acceptance.sjp.pwn.pl/doroszewski/bramny;5414574.html

~gosc # 2016-07-01

kolejny oślepły od słońca?