niedopuszczalne w grach (i) -
potocznie: wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej; brixit
KOMENTARZE
Wyjscie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej
Sądzę że nie może to być w słowniku języka polskiego, ponieważ to jest połączenie dwóch wyrazów pochodzących z języka obcego. :)
To nie ma nic do rzeczy. Jeśli jest używane w polszczyźnie powszechnie, powinno znaleźć się w słowniku. Mamy choćby 'weekend', 'jive'a' i wiele wiele innych. "Brexit' odmienia się dość prosto, co często przyspiesza rozpowszechnienie się wyrazu w użyciu.
To jest połączenie skrótu i wyrazu, a nie wyrazów. Br jest skrótem w języku angielskim od wyrazu Britain, a w języku polskim od Brytania, a w domyśle jest great, wielka, bo rzecz się tyczy oczywiście Wielkiej Brytanii, a exit to wyjście, a więc chodzi o wyjście Wielkiej Brytanii z czegoś, niekoniecznie z UE, równie dobrze owe państwo może wyjść z jakiejś innej instytucji np. NATO, kto powiedział brexit i w ogóle jakikolwiek exit, jakiekolwiek wyjście danego państwa musi być unijny, unijne. Gdyby w naszym języku utworzyć analogiczny zlepek powstałoby brwyjście, tyle że to trudno wymówić, to już lepsze brytwyjście. W przypadku polexitu o analogię nie trudno polwyjście wymawia się bez problemu ale żeby trochę skrócić wyraz wyjście, który jest dłuższy od angielskiego exitu, lepiej utworzyć brytwyj i polwyj. Co wy na takie wyrazy?
Mirnal by zaproponował breksit albo.
...Breksyt
"...lepiej utworzyć brytwyj i polwyj. Co wy na takie wyrazy?"
wyjbryt, wyjpol, bryjście, polście,...
Parę dni temu zaproponowałem polwyj, jednak skasowano. Co ciekawe, - jeśli Anglicy wymyślą Brexit, to cały świat ze zrozumieniem przyjmuje to słowo do użytku, ale jeśli ktoś zaproponuje polwyj lub tp. albo inaczej, bo w jeszcze innych językach, to ogólny śmiech... Sort 1,... N,...
to nie jest polski model tworzenia wyrazów, tylko sowieckl (patrz link, który podałem pod hasłem "weekend") =)
* sowiecki
Języków mamy tysiące, zaś znanych i wpływowych co najmniej kilkanaście. Piszecie o niemieckim czy rosyjskim sposobie tworzenia nowych wyrazów (socrealizm, fotoaparat), ale mamy uznać, czy jakiś sposób jest racjonalny, a nie dyskutować o polityce, czyli, że sposób rosyjski jest be. No bo jeśli ktoś napisze - "to sposób rosyjski", to jest argument kończący dyskusję? Pewne wyrazy tak utworzone są "ładniejsze", inne "brzydsze". A wyrazy "weekend = Wochenende", to jaki sposób? Dwa wyrazy połączone ze sobą. A polskie wyrazy, np. "samochód, wieloryb, wielbłąd, długopis, kołowrót, Białystok"? Dlaczego mamy minutę zapisywać "min" bez kropki zamiast z kropką? Bo tak piszą na Zachodzie?
Nie ma w tym polityki, w ten sposób po prostu - według RJP - nie tworzy się wyrazów w języku polskim. I to jest główna teza Rady, a że jest to przy okazji sowiecka modła, to tylko dodatkowo podkreśla sztuczność tego sposobu.
Wynika stąd, że tak broniony przez tutejszych znawców wyraz "żelbet" jest równie sztucznym tworem, co znienawidzony przez nich "żelbeton" ;]
Żelbet ewidentnie sztucznym tworem jest, lecz wynika to z czegoś zupełnie innego.
Żelbeton nie jest znienawidzony, po prostu są dziedziny gdzie różnica pomiędzy żelazem a żelem wydaje się mieć znaczenie.
"bryjście" :)
"ewidentnie sztucznym tworem jest" jakby Mistrzu Yoda rzekł
zamiast ewidentnie powinno być oczywiście
Gdyby wstrzymano Brexit - co na to PiS? Sukces Tuska zamieniliby na sukces Morawieckiego?
mn
A co mają do tego Tfusk i Maowiecki?
To sprawa rządu brytyjskiego. Tylko i wyłącznie.
Weź się Wioskowy przejdź i zaczerpnij świeżego powietrza, bo od nadmiaru stęchlizny znowu głupie pytania zadajesz.
Bryjście byłoby naturalnym tworem dla angielskojęzycznych, bo to typowy dla ich języka sposób tworzenia wyrazów, ale nawet oni tym razem nie skorzystali z tego sposobu i stworzyli brexit, a nie brit. I pewnie żaden z nich nie wpadł na to, że to sztuczne, bo jest na rosyjską modłę. Tak naprawdę różnie są tworzone wyrazy na przestrzeni jednego języka, co widać na przykładzie podanym przez mirnala, gdzie tylko 2 na 6 polskich wyrazów jest stworzonych według polskiego modelu, więc sztuczne to jest kurczowe trzymanie się sztywnych zasad. Gdyby tacy formaliści jak wy tworzyli wyrazy to powstałby wyraz wielkobłąd. I mówiłoby się: ,,Widziałem wielkobłęda.''. Najbardziej naturalna dla języka polskiego byłaby wyjściobrytania.
"I pewnie żaden z nich nie wpadł na to, że to sztuczne, bo jest na rosyjską modłę"
są tysiące języków i sądzę (rach. prawdopod.), że wiele innych języków ma opisane możliwości tworzenia wyrazów...
Nie chodzi o możliwość tworzenia wyrazów, a o jego sposób. Odniosłam się to poprzednich komentarzy. Przeczytaj je wszystkie i ze zrozumieniem, a potem komentuj.
A w ogóle to zauważyłam teraz, że swoim sposobem też stworzyli Brixit, ale nie o to chodziło tylko o to czego się czepiali poprzedni komentatorzy.