SJP
SŁOWNIK SJP

X

bryż

dopuszczalne w grach (i)

bryż

dawniej: różnokolorowa, haftowana ozdoba stroju; garnirowanie; szamerunek

Hasło ze słownika wyrazów obcych


KOMENTARZE:

wielkijubiler # 2009-04-20

Wyraz powinien być dopuszczony do gry podstawą powinien być któryś ze słowników będących podstawą dla "bryże", a Doroszewski tylko dowodem na używanie liczby pojedynczej

~gosc # 2010-07-22

Garnirowanie to czynność, a bryż to rzecz, więc to nie mogą być synonimy. Zresztą garnirowanie dotyczy (wg sjp.pl)jedzenia ;-) Chyba, że są jadalne stroje...

~gosc # 2010-07-22

więcej czytać, mniej pisać, gościu. "garnirowanie" może być też synonimem garnirunku. przyczepić się można najwyżej do braku osobnego hasła. garnirunek zaś istnieje (a przynajmniej kiedyś istniał) także w znaczeniu odzieżowym.
istnieją też jadalne stroje. bez wątpienia. i bez przecinków w "chyba że", "jako że" itp.

~gosc # 2010-07-22

Między "może" a "jest" jest spora różnica, to raz. Dwa - pisałem o synonimie słowa "bryż", a nie "garnirowanie". Trzy - pisałem o znaczeniach słów według sjp.pl, a nie hipotetycznych źródeł. Cztery - od jakiej litery zaczynamy pisać zdania w języku polskim?

~gosc # 2010-07-22

jedynym moim błędem było to, że w ogóle zacząłem coś pisać. gdyby bowiem kierowało Tobą cokolwiek poza czepialstwem i nudą, to nie miałbyś problemu ani ze zrozumieniem mojego komentarza, ani z zajrzeniem do jakiegokolwiek papierowego słownika, tak jak zrobiła to choćby meg, której wkład w tę definicję sprowadza się do drobnej zmiany szyku.

~gosc # 2010-07-22

Pewnie, że się czepiam. Uczono mnie, że garnirować to przyozdabiać potrawy warzywami, przyprawami, itp. (a nie czymkolwiek, na przykład wstążkami), a definicja w sjp.pl jest inna, a już w żadnym wypadku nie odnosi się do ozdób stroju. Na stronie so.pwn.pl jest jeszcze inne znaczenie tego słowa, ale tu gu nie ma. Trudno mi ocenić wkład meg, bo na stronie znaczeń nie ma poprzedniego znaczenia słowa "bryż", więc na logikę to ona wprowadziła to znacznie, a nie tylko zmieniła szyk.
czepialski_w_porze_kanikuły ;-)

~gosc # 2010-07-22

Wybacz, nie so.pwn.pl, tylko sjp.pwn.pl.