SJP
SŁOWNIK SJP

X

burda

dopuszczalne w grach (i)

burda

1. kłótnia, awantura, bijatyka;
2. dawniej: turniej rycerski

-

burda

dopuszczalne w grach (i)

burda

dawniej: awanturnik, kłótnik

-

Burda

niedopuszczalne w grach (i)

Burda

nazwisko


KOMENTARZE:

wybryknatury # 2010-05-26

Czy należy rozumieć, że forma "przestarzale" (notowana w SJP.pl!) dozwolona jest wyłącznie w definicjach autorstwa Meg (burda, parafianin, znegliżować, infirmariusz, kapelmajster i inne)?
Czy może raczej usłyszymy znowu stwierdzenie (niemające żadnego znaczenia i zazwyczaj niezgodne z prawdą), że Meg jedynie poprawiała te definicje po kimś?

meg # 2010-05-26

jasne jest wszem i wobec, że tylko wybryknatury nie popełnia błędów

wybryknatury # 2010-05-26

Żadne słowa (nawet wynalazki "profesor" Zgółkowej) nie są w stanie wyrazić mojej wdzięczności za rzeczową, wyczerpującą i kulturalną odpowiedź.

meg # 2010-05-26

rzeczowe i kulturalne jest natomiast prawienie złośliwości przy nieomal każdym komentarzu

jeśli masz konkretne uwagi do mnie to kieruj je proszę bezpośrednio do mnie, nie musisz przypinać mi łatki w postach do tevexa

wybryknatury # 2010-05-26

O ile mnie wzrok nie myli, zastrzeżenia co do wywodzenia form 'wymarzany' i 'przyśniony' od 'wymarzać się' i 'przyśnić się' wygłosiłem (bezpośrednio pod Twoim adresem) już w zeszłym roku.

Podałem też wtedy namiary na źródło dwóch znaczeń czasownika "wymarzać". Najwidoczniej uznałaś ten argument za niewystarczający, więc poprosiłem Teveksa o kolejne. Bez nich bowiem - jak nietrudno się domyślić, obserwując Twoje poczynania - nie dopuściłabyś do uzupełnienia tej definicji.

Nie widzę tu więc żadnych łatek i złośliwości [na które, swoją drogą, z nawiązką zasłużyłaś, chociażby ostatnimi dwoma latami całkowitej bezczynności, przerywanej z rzadka usuwaniem (lub ostentacyjnym ignorowaniem) większości trudnych pytań]

wybryknatury # 2010-07-27

Na dwóch latach - jak widać - się nie skończy, bo nadal nie zaobserwowano tu niczego, co można by nazwać odpowiedzią.

~gosc # 2013-02-23

Pułkownik gwardii Aleksander Burda był radzieckim asem pancernym oraz bohaterem Związku Radzieckiego. 4 października 1941 roku Burda zorganizował zasadzkę i zniszczył całą kolumnę pancerną wroga, w tym 10 średnich i lekkich czołgów, 2 ciężarówki z działami przeciwpancernymi oraz 5 pojazdów piechoty.
CZYLI ZROBIŁ TAM NIEZŁĄ BURDĘ"

~gosc # 2019-06-08

Burda no cóż najgorsza to ta którą zrobił uczestnik domu wielkiego brata uwaga delikwent Łukasz Darłak sms i telefony w dłoń

~gosc # 2021-02-01

Jeszcze jedna odmiena słówa jest "kaburda" czy "kuburda", - a już coś chodzi o krzywdzie, bzdurze, dużej niezgodzie na czymś.
Przykładem:
"Ja ci kaburdy spuśczę, popróchenęc, jak ciągle będziesz wymartwiał o byle co."