SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

cepelia

dopuszczalne w grach (i)

cepelia

sklep, gdzie sprzedaje się wyroby rękodzieła twórców zrzeszonych w Centrali Przemysłu Ludowego i Artystycznego

-

Cepelia

niedopuszczalne w grach (i)

Cepelia

CPLiA; Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego


KOMENTARZE

piernisio666 # 2006-11-13

co to jest cepelia?
CPLia to wiem. ale cepelia? tek się to wymawia tylko...

~gosc # 2011-05-13

Cepelia to skrótowiec mieszany, znany właśnie w tej postaci i raczej bez świadomości, jakiej nazwy własnej dotyczy ;-)

~gosc # 2013-04-18

..a shell, bp, cepeen, czy lukoil to takie sklepy gdzie sie sprzedaje benzyne i inne dziela tworcow zrzeszonych w rafineriach. Wg mnie to chore

~gosc # 2013-04-18

Myślę, że z czasem dostrzeżono, że cepelie to nowy typ sklepu, ze specyficznym towarem. I dlatego zaczęto używać (przekształconej w pisowni) nazwy własnej jako nazwy typu sklepu - takiej samej nazwy jak "mięsny", "monopol" czy "market". Podobnie stało się z "desą" - ta nazwa też się spotocyzowała.

~gosc # 2013-04-18

A, i z tym CPNem to nie był taki daleki strzał. :) Teraz to już odchodzi w niepamięć, bo różne inne marki skutecznie budują swój wizerunek w naszym kraju... ale w latach 90-tych ludzie na każdą stację benzynową mówili CPN, niezależnie od tego, jakiej była firmy. I ta nazwa "CPN" (chyba w zapisie to jednak nie był "cepeen") w takim użyciu też nie była nazwą własną, tylko zupełnie pospolitą - synonimem stacji benzynowej.

~gosc # 2023-01-05

W latach 70-tych i 80-tych wszystkie stacje benzynowe były firmy CPN (Centrala Produktów Naftowych), więc ludzie się przyzwyczaili.

~gosc # 2023-01-05

Nazywanie stacji benzynowej CPN-em było kolokwializmem i funkcjonowało raczej w języku mówionym niż pisanym. Ale faktycznie, nie przypominam sobie zapisu cepeen. Tylko CPN.

~gosc # 2023-01-07

Do dziś wielu mówi CPN.