SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

ciemię

dopuszczalne w grach (i)

ciemię

spojenie łączące kości czaszki u noworodków


KOMENTARZE

~gosc # 2010-10-03

jak wytłumaczyć 'nie w ciemię bity'? Generalnie oznacza to, że ktos jest mądry, sprytny. Może wytłumaczenie jest takie, że w czasie niemowlęctwa ten ktoś nie został uderzony w ciemiączko i mózg nie został uszkodzony, więc jest teraz taki bystry, czy coś? Pomóżcie

~gosc # 2010-12-26

dokładnie o to chodzi.

~gosc # 2011-04-03

ciemię - punkt, w którym nikt nie jest bity.

~gosc # 2011-06-28

Państwo uznające, że projekt aktu prawnego Unii mógłby naruszyć podstawowe aspekty jego systemu zabezpieczenia społecznego lub wymiaru sprawiedliwości, może zażądać przedłożenia tej kwestii Radzie Europejskiej.

~gosc # 2013-01-07

ciemię - górna część czaszki (kość ciemieniowa)
[za Słownikiem Języka Polskiego PWN]

~gosc # 2014-01-16

A może wzięło się to stąd, że nie w ciemię bity, czyli rodzice nie uprawiali seksu podczas ciąży? Naprawdę, tylko mi to przyszło na myśl?

~gosc # 2014-02-02

Nie w ciemię, tylko po tyłku, wskazówka gdzie karcić dzieci a gdzie nie

~gosc # 2014-06-04

Ciemię - kość trochę powyżej potylicy. Mi się skojarzyło z tym ze czasem niepokorny uczeń zostaje uderzony w głowę przez nauczyciela, tak tylko pacnięty. Toteż uczeń nie w ciemię bity, zdolny, albo po prostu posłuszny nie był nigdy uderzony przez belfra :).

~gosc # 2014-06-04

Ciemię to nie jest kość. To nawet nie jest kość ciemieniowa. Równie dobrze można by twierdzić, że udo jest kością, bo jest kość udowa.

~gosc # 2014-06-04

ciemię lniane

~gosc # 2017-01-10

Jak w udzie znajduje się kość udowa, w miejscu potylicy jest kość potyliczna, w miejscu skroni, kość skroniowa, tak i kość ciemieniowa znajduje się właśnie w miejscu ciemienia, czyli okolicy głowy, tak samo jak okolicą głowy są skroń, potylica, czy czoło. Wyrażenie "nie w ciemię bity" rozumiem następujący sposób. Przedstawię na przykładzie. Dawno, dawno temu, jakaś osoba została, dajmy na to, napadnięta na leśnej ścieżce i uderzona w bok głowy (w ciemię), wskutek czego została chwilowo oszołomiona lub też w wyniku urazu trwale utraciła pełną sprawność myślenia. Stała się upośledzona intelektualnie. Każdy zatem, kto nie był de facto uderzony w głowę, ma zachowany spryt, myślenie, rozeznawanie etc.
Mówiąc o kimś, że "nie jest w ciemię bity", niejako porównujemy go z osobą "bitą w ciemię", uwydatniając różnicę w bystrości, rezolutności i zaradności między tymi osobami.
Pogardliwie: "Nie jestem w ciemię bity jak ten idiota" (który stał się upośledzony umysłowo po tym jak go napadnięto i pobito).


PROSIMY PISAĆ KRÓTKO I NA TEMAT

13721372 od końca