dopuszczalne w grach (i) -
stan mroku, braku światła; ciemności
-
dopuszczalne w grach (i) -
1. nieoświetlony, np. ciemny pokój;
2. niewykształcony, zacofany, np. ciemny człowiek
POWIĄZANE HASŁA:
KOMENTARZE
powinna być forma "ciemn" - Słownik języka polskiego rzeczownik rodzaj nijaki III blm wg tabeli odmian D. l.mn. ma być bez końcówki (co prawda w Ms. lp i D. lm często występuje temat oboczny, ale nie ma w żadnym słowniku śladów, że ma wystąpić także w tym przypadku, jak również nie ma nigdzie oparcia dla "ciemien"), przy rzeczownikach blm często są dopuszczalne wszystkie możliwe formy liczby mnogiej np. heli i helów. Ta forma jest też sugerowana w poradniku do gier słownych M-szał słówek autorstwa Jerzego Paszka.
Znaczenie:
brak światła, mrok; ciemność;
pot. W ciemno - na ślepo, nie mając żadnych danych o określonej sprawie, bez rozeznania w sytuacji
Podstawa Słownik języka polskiego
A gdzie można dostać ten M-szał słówek?
M-szał słówek? Aby się dowiedzieć zapraszam na www.scrabblewroclaw.prv.pl tam jest cała notatka o tej pozycji książkowej (drugi artykuł od góry)
Można ją dostać w wymienionej na stronie www.scrabblewroclaw.prv.pl księgarni Kapitałka w Poznaniu, która się mieści się w gmachu Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk przy ulicy Mielżyńskiego 27/29 tel: 061/ 85 19 321.
Filia Wrocław: Plac Nankiera 15, Wydział Filologiczny, piwnica pod dziekanatem tel. 071/ 341 09 44.
oraz w księgarniach:
1.Księgarnia Iuris Prudentia
Plac M.C.-Skłodowskiej 5 - Budynek Wydziału Prawa UMCS
20-031 Lublin tel/fax 81/537-54-75
ul. Sobieskiego 2d/2 - (obok Urzędu Wojewódzkiego)
35-002 Rzeszów tel. 17/852-39-26
Plac Litewski 3 - Budynek Wydziału Politologii UMCS
20-080 Lublin tel. 81/534-95-47
ul. Krakowskie Przedmieście 76 - Budynek Sądu Rejonowego w Lublinie 20-950 Lublin tel. 81/535-93-29
ul. Kolegiacka 2 - Budynek hotelu Orbis
22-400 Zamość tel. 84/643-85-85
Akademicka Księgarnia Naukowa
ul. Sucharskiego 2 - Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania
35-225 Rzeszów tel. 17/866-12-25
2.Główna Księgarnia Naukowa - ul. Podwale 6, 31-118 Kraków
tel.(0-12) 422-37-17, 422-90-57
3.Główna Księgarnia Naukowa im. B. Prusa - Warszawa
ul. Krakowskie Przedmieście 7
4.Księgarnia Libella - Katowice, pl. Sejmu Śląskiego 1
5.księgarnia Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego
Katowice, ul. Bankowa 12
Uważam, że powinno być "ciemn", podobnie jak uznano w odmianie innych słów:
1)damno, z odmiany regularnej V damien damnach damnami damnom i (ręcznie dopisane) ~ damn
2)zimno, z odmiany regularnej V zimien zimnach zimnami zimnom i ręcznie dopisane) ~ zimn
oraz niedopuszczalne w grze Jamno, z odmiany regularnej V Jamien Jamnach Jamnami Jamnom i (ręcznie dopisane) ~ Jamn
A czy można dostać ten M-szał słówek na pólnoc od Wawki?
Podobno w cenie 27,90 zł w Głównej Księgarni Naukowej im. B. Prusa w filiach: ul. Wielkokacka 2, Gdynia, tel.: (58) 699-20-21/23/24 i filia przy Wyższej Szkole Humanistycznej w Pułtusku strona http://www.gkn-prus.com.pl/modules.php?name=Sklep&plik=lista&nazwa=opis&kod=8322614501
Koledzy, dlaczego wpisujecie komentarze: <ktoś upadł na głowe> i <"ciemnom" to jest prawidłowa odmiana, zobacz przedłużkę w M-szale słówek> pod odmianą ciemnom, do której zaglądają nieliczni, a nie pod formą podstawową ciemno, gdzie zajrzy więcej??? Po za tym dlaczego znęcacie się nad porządnym słowem ciemnom, a nie wziętą z księżyca formą ciemien? Szczerze podziwiam autora M-szału słówek za to, że zwrócił uwagę, że zamiast tego może być podobne do ludzi "ciemn".
Nie rozumiem, dlaczego uporczywie nie chcecie uznać słowa ciemn? Wielki jubiler wypisał wszystkie argumenty słownikowe i analogie do innych słów, makreli znak o tym przypomniał, ale upieracie się przy ciemien, które mają analogię tylko do gumien i Chełmien.
Kolejny argument za formą "ciemn": kiedy powstawał Słownik Alternatywny to prawdopodobnie jedynym rzeczownikiem nIII zakończonym na -mno i mającym podany w jakimś słowniku D. l.mn. było gumno D. l.mn. gumien i ono stało się źródłem analogii dla ciemno i zimno. Gdyby Uniwersalny słownik języka polskiego był już w tym momencie to myślę, że forma zimien byłaby bezprzedmiotowa, bo byłaby słownikowa forma zimn i nie byłoby konieczności szukania analogii.
W chwili obecnej zimn uważam za lepszy analog niż gumien bo analogia słownikowa jest taka sama, a zimno jest bliższe pojęciowo do ciemno niż gumno.
Dziekuję za uznanie formy "ciemn".
a znaczenie cały elaborat fachowców , a nikt nie pofatyguje sie wpisać znaczenia
Proponuję wpisanie znaczenia swoimi słowami:
1. Stan braku światła, mroku; ciemności.
2.W potocznym wyrażeniu "w ciemno" - bez danych i informacji niezbędnych do podjęcia prawidłowych działań w danej sytuacji co często powoduje nieprzewidywalność efektów tych działań łącznie z rezultatami odwrotnymi do zamierzonych i przewidywalne lub nieprzewidziane kłopoty.
Drugie znaczenie nie powinno się znajdować w tym haśle, gdyż ciemno z tego wyrażenia nie odmienia się. Dla podobnych wyrazów tworzone są odrębne hasła, choć zwykle tamte słowa nie przypominają mianownika (np. wieczorem, kłusem, górą) jak ciemno, ale i w tym przypadku, moim zdaniem, powinno być osobne hasło.
Dziękuję, za uznanie znaczenie, Koalarze, masz rację być może dobrze byłoby rozdzielić hasła i wpisać znaczenie 1 dla wyrazu "ciemno" odmiennego i 2 dla wyrazu "ciemno" nieodmiennego z uwagą : w potocznym wyrażeniu "w ciemno" ...
Jubilerze, Koalarze: czy Waszą propozycję rozdzielenia należałoby przenieść np. na idiomy, typu "pójść komuś na rekę" i oddzielić "rękę" (ndm) od "ręka"? Trochę to ryzykowne i chyba to jest zbędne tworzenie bytów...
Zacznijmy od tego, że nie ma sensu robić z SA słownika frazeologicznego, gdyż średnio się do tego nadaje - wszystkie wyrażenia należałoby rozwalać na części pierwsze. Są dodawane pojedyncze słówka, przykłady podałem wcześniej. Ale tutaj znaczenie nr 2 nie pasuje, powód już podałem.
nie rozdzielałbym tutaj, jest pewnie sporo takich przypadków, że w znaczeniu pojawia się jakiś zwrot czy frazeologizm, tym lepiej dla znaczenia :-) inaczej trzeba by się chyba bawić w rozdzielanie "słychu" itp.
Ale jest rozdzielone "alef", mimo, iż znaczenia 2 i 3 są związane z alef zero, tylko w różnych wyrażeniach i wzięte z różnych słowników (być może, aby wprowadzić alef odmienny).
"jeśli jakieś słowo odmienia się na różne sposoby w zależności od znaczenia, ale zostało wprowadzone jako jedno słowo podstawowe, to zgłoś uwagę, aby operatorzy słownika rozdzielili je na dwa lub więcej słów podstawowych"
Proszę o dodanie ndm ciemno.
Koalarze, ten punkt raczej dotyczy różnicowania odmian przy słowach typu "aparat" (rzecz) i "aparat" (człowiek), nie uważam, żeby przenoszenie go na związki frazeologiczne, czy też idiomy, w których występują na przykład cząstki nieodmienne było uzasdadnionym działaniem, sam wszak pisałeś "Zacznijmy od tego, że nie ma sensu robić z SA słownika frazeologicznego, gdyż średnio się do tego nadaje - wszystkie wyrażenia należałoby rozwalać na części pierwsze."
pozdrawiam
Znaczenie nie pasowało do odmiany. Pisałem o dłuższych wyrażeniach typu "pójść komuś na rękę".
istnieje takie powiedzenie: "swoją drogą" - mające w wielu kontekstach niewielki związek zarówno z drogą do przebycia jak i wysoką ceną. Może i należałoby wprowadzić osobno słowo podstawowe "drogą"?
a czy nie wystarczyłoby poprostu wpisać "przysłówek od ciemny; ciemność ??