SJP
SŁOWNIK SJP

X

cisze

dopuszczalne w grach (i)

cisza

1. brak jakichkolwiek odgłosów, dźwięków
2. stan atmosfery bez wiejącego wiatru
3. wewnętrzny spokój ducha


KOMENTARZE:

ktosik9876543210 # 2006-05-21

np.: dwie cisze!to jakieś nienormalne cisza i juz jak moze być cisza w liczbie mnogiej??!!

aidaho # 2006-06-09

jakis powalony jest ten wyraz :d

vonti # 2007-06-14

komu? czemu ? CZISZE :P

tiili # 2007-11-21

komu? czemu? ciszy Chyba tak to sie odmienia...

greenpoint # 2007-12-14

(te) cisze - mianownik liczby mnogiej
Eliza Orzeszkowa, "Zagadka": Przyjechałaś? Kiedy? Jak to dobrze, że przyszłaś! Gdybyś mnie była jednem słowem zawiadomiła, przybiegłabym do ciebie... Zdaje mi się, że od wejścia twego powiały na mnie wszystkie cisze i wonie waszych kochanych stron.
inny przykład użycia: "Dobrze, że pokończyły się te wszystkie cisze przedwyborcze i można co nieco napisać bez obawy, że będzie zaraz interwencja służb antyterrorystycznych przy wsparciu pułku moździerzy(...)"

jaskiniar # 2007-12-14

Green - świetne przykłady podałeś... Głównie świadczące o tym, że p. Eliza Orzeszkowa we wspaniały sposób potrafiła przedstawić "poetyckie" ciągoty bohaterek swoich dzieł, a także, że osoby publiczne - związane w tym wypadku z parlamentaryzmem - nie mają pojęcia o poprawnym słownictwie. :) Jako słuszność używania liczby mnogiej od innego co prawda słowa, a mianowicie: "wiatr" zapewne mógłbyś przytoczyć wypowiedź sportowego sprawozdawcy, który - publicznie, w czasie transmisji telewizyjnej zawodów w skokach narciarskich - oznajmił, że "niektórym zawodnikom pomagają w osiągnięciu dalszej odległości gwałtowne wiatry"... :))))

pozdrawiam
ps
Naprawdę - w przypadku tego typu problemów - wystarczy, że powołasz się na ZDS. To nie wymaga "udowadniania" na siłę, zasadności dopuszczenia danego słowa, formy do gry. Takie są zasady i już. A przeprowadzanie dowodów na podstawie mocno wątpliwych sposobów użycia (zapewne mógłbym napisać: "na podstawie sposobów użyć" (tych użyć - forma dopuszczalna w SA nieprawdaż?)) - mija się - według mnie z celem...

greenpoint # 2007-12-16

właściwie ten sam komentarz mogę napisać, co pod "męk"
ale ciekawi mnie jeszcze wykazanie niepoprawności cytowanych przykładów...

~gosc # 2012-01-03

greenpoint - nie ma czegoś takiego jak "cisze" przedwyborcze. Jest jedna cisza przedwyborcza i ona w żaden sposób nie odmienia się na "cisze", jedynie na "ciszę"

muszlin # 2012-01-03

A o liczbie mnogiej ~gosc nie słyszał?
Ta cisza, tę ciszę, te cisze.
Ta dysza, tę dyszę, te dysze.
Ta pasza, tę paszę, te pasze.

Kapuje?

pinkin # 2014-10-19

To jest po prostu logiczny bezsens, bo cisza to jest brak dźwięków.
Brak dźwięków, czyli dźwięków w ilosci zero -> 0
a liczba mnoga to dużo zer, jezeli bedziemy mieli przemnożoną ilość razy zer, to wychodzi w wyniku zero, czyli tosamo, czyli nie może być ciszy w liczbie mnogiej. Powinni to wycofać. Jeżeli uważacie że się mylę, podajcie to w przykładzie zdaniowym.