dopuszczalne w grach (i) -
1. brak jakichkolwiek odgłosów, dźwięków
2. stan atmosfery bez wiejącego wiatru
3. wewnętrzny spokój ducha
KOMENTARZE
np.: dwie cisze!to jakieś nienormalne cisza i juz jak moze być cisza w liczbie mnogiej??!!
jakis powalony jest ten wyraz :d
komu? czemu ? CZISZE :P
komu? czemu? ciszy Chyba tak to sie odmienia...
(te) cisze - mianownik liczby mnogiej
Eliza Orzeszkowa, "Zagadka": Przyjechałaś? Kiedy? Jak to dobrze, że przyszłaś! Gdybyś mnie była jednem słowem zawiadomiła, przybiegłabym do ciebie... Zdaje mi się, że od wejścia twego powiały na mnie wszystkie cisze i wonie waszych kochanych stron.
inny przykład użycia: "Dobrze, że pokończyły się te wszystkie cisze przedwyborcze i można co nieco napisać bez obawy, że będzie zaraz interwencja służb antyterrorystycznych przy wsparciu pułku moździerzy(...)"
Green - świetne przykłady podałeś... Głównie świadczące o tym, że p. Eliza Orzeszkowa we wspaniały sposób potrafiła przedstawić "poetyckie" ciągoty bohaterek swoich dzieł, a także, że osoby publiczne - związane w tym wypadku z parlamentaryzmem - nie mają pojęcia o poprawnym słownictwie. :) Jako słuszność używania liczby mnogiej od innego co prawda słowa, a mianowicie: "wiatr" zapewne mógłbyś przytoczyć wypowiedź sportowego sprawozdawcy, który - publicznie, w czasie transmisji telewizyjnej zawodów w skokach narciarskich - oznajmił, że "niektórym zawodnikom pomagają w osiągnięciu dalszej odległości gwałtowne wiatry"... :))))
pozdrawiam
ps
Naprawdę - w przypadku tego typu problemów - wystarczy, że powołasz się na ZDS. To nie wymaga "udowadniania" na siłę, zasadności dopuszczenia danego słowa, formy do gry. Takie są zasady i już. A przeprowadzanie dowodów na podstawie mocno wątpliwych sposobów użycia (zapewne mógłbym napisać: "na podstawie sposobów użyć" (tych użyć - forma dopuszczalna w SA nieprawdaż?)) - mija się - według mnie z celem...
właściwie ten sam komentarz mogę napisać, co pod "męk"
ale ciekawi mnie jeszcze wykazanie niepoprawności cytowanych przykładów...
greenpoint - nie ma czegoś takiego jak "cisze" przedwyborcze. Jest jedna cisza przedwyborcza i ona w żaden sposób nie odmienia się na "cisze", jedynie na "ciszę"
A o liczbie mnogiej ~gosc nie słyszał?
Ta cisza, tę ciszę, te cisze.
Ta dysza, tę dyszę, te dysze.
Ta pasza, tę paszę, te pasze.
Kapuje?
To jest po prostu logiczny bezsens, bo cisza to jest brak dźwięków.
Brak dźwięków, czyli dźwięków w ilosci zero -> 0
a liczba mnoga to dużo zer, jezeli bedziemy mieli przemnożoną ilość razy zer, to wychodzi w wyniku zero, czyli tosamo, czyli nie może być ciszy w liczbie mnogiej. Powinni to wycofać. Jeżeli uważacie że się mylę, podajcie to w przykładzie zdaniowym.