SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

ciul

dopuszczalne w grach (i)

ciul

wulgarnie:
1. wyzwisko używane w stosunku do mężczyzn; skurwysyn, chuj;
2. członek męski; fiut

POWIĄZANE HASŁA:


KOMENTARZE

taniocebula # 2004-09-07

oooo. jest.

bajerant # 2005-04-30

bo w znaczeniu "siusiok" chyba nie funkcjonuje poza Śląskiem ?

oles777 # 2006-11-26

to raczej nie pochodzi ze slaskiej gwary podobno na kaszubach to normalnie uzywane slowo oprocz slaskiej ziemii

leon_127 # 2007-05-02

może jako gwara na kaszubach ;) ale w gdyni tak po prostu :D może się nie znam

ostatnijedi # 2007-06-14

Nazwanie kogoś CIULEM nie oznacza jeszcze,że ten ktoś CIULEM jest.Natomiast wystarczająco może określić poziom tego,kto używa tego wyrazu.(Słowa KRETYN zresztą też to dotyczy)

~gosc # 2007-07-12

nie wiem wcale jak w polsce ale moja dziewczyna, ktora pochodzi z okolic czeskiego cieszyna do mnie czasami mowi ťulo /czytaj ciulo/. np. kiedy sie gapie, udaje glupiego. i to tyle na ten temat zza granicy

mientuma # 2007-07-24

brawo dla teraźniejszego słownictwa ( :

~gosc # 2007-11-04

na Górnym śląsku wyraz ma znaczenie dużo bardziej pejoratywne niż w innych częściach kraju. Porównywalne z "chuj".

~gosc # 2007-11-19

w Galicji też się używa tego słowa. W znaczeniu "chuj", ale o łagodniejszej "twarzy".

~gosc # 2007-12-02

w polsce uzywa sie tego wyrazu na slazku i oznacza dokladnie "chuj"

~gosc # 2008-04-18

wsrod mlodziezowego slangu gornoslaskiego funkcjonuje rowniez jako "ty wariacie", "jaki swir!" itd. jako nic nazbyt obrazliwego ...

~gosc # 2008-07-18

bo czesto mówia zamiast no i ch** (wieczie o co chodzi)mówia no i ciul

~gosc # 2008-10-08

Ciul ciulem ale co z tymi ciulaczami?
Ciulacz to taki ciul co tylko ciula i patrzy żeby wyciulać innego... nie koniecznie ciula.
Mówie się:
-Ale mnie wyciulał.
Idziesz do sklepu po hamburgera.
Patrzysz na ofertę.
Na obrazku piękny hamburger.
Kupujesz a tu coś w rodaju starego papucia.
I co nie zostałeś tak wyciulany?

Co Wy na to?

bursztynowe # 2009-09-27

Byłam oburzona podczas gry,że dopuszczalne to w/w słowo.
W nagrodę świetnie się teraz ubawiłam,czytając Wasze komentarze.:)

~gosc # 2009-12-16

moze byc jeszcze ciulik, to raczej o młodym szczawiu się tak wypowiada interlokutor

zbh # 2010-04-27

Można jeszcze dopowiedzieć że "ktoś komuś ciulnął w łeb z dubeltówki" :)

~gosc # 2010-06-26

mozna powiedziec: dupisz ciulstwa(to po sląsku)

~gosc # 2010-07-04

ciul-tak mówią na kaszubach.
trochę takie nie stosowne w słowniku języka polskiego.

~gosc # 2010-09-13

CIUL JEST TO SLOWO Z GWARY SLASKIEJ
CIUL= PENIS

~gosc # 2010-10-31

ciulik, to penis. Ty ciulu, to pejoratywne znaczenie. Ale można się też ciulnąć, wyciulać, można też kogoś ciulnąć albo wyciulać. Ciulnąć się, to znaczy pomylić albo też uderzyć. Wyciulać, to dać się nabrać. Wyciulać kogoś - oszukać, ciulnąć komuś - uderzyć go.

~gosc # 2011-01-27

ja slyszalam ze ciul oznacza:huj.na serio :D

~gosc # 2011-02-20

Do kogoś, kto pisze, że słowo "ciul" jest niestosowne w słowniku języka polskiego: czy wulgaryzmy nie należą do języka? Należą tak samo, jak każde inne słowo. Nawiasem mówiąc, jeszcze paręset lat temu wulgarnym słowem było np. "dziewka", albo "kiep", za to "kutas" całkiem niewinnym. A niestosowne pisze się razem, skoro już dyskutujemy o tym, co jest na miejscu, a co nie, to komentując słownik języka polskiego, pasowałoby to robić poprawną polszczyzną.

~gosc # 2011-02-21

ciul to wcale nie jest wulgaryzm to popularne słowo na ślasku polecam przeczytać ślebikorz i jak już tak jest ten ciul to powinien być paciulok ,itp

~gosc # 2011-11-10

Pochodzę ze Śląska (Silesya)Pochodzenie ciul jest określa osobę gapowatą - popolsku stuknieta nie spełna rozumu. Wszystkie pochodnego tego zwrotu wiąże sie właśnie z tym pukniecie stuknięciem.
ciul, ciulnąć, wyciulać, ciulowe.
Dla tych co chcą ciula łączycz z penisem podpowiem, że w gwarze na tą część ciała jest inne określenie ściśle związane z funkcja jaka spełnia czyli pulok.
Ale określenie ciula jako "przyrodzenia " to chyba nadinterpretacja goroli , którzy do końca nie wiedzieli o co chodzi z tym ciulem.
Pyrsk.

~gosc # 2011-11-25

na Śląsku ciul a W-wie buc

~gosc # 2011-12-12

alech sie doł wyciulać..) to w wolnym tłumaczeniu ale się dałem oszukać

~gosc # 2011-12-31

Prof. Miodek, nasz znakomity językoznawca powiedział {patrz: Dziennik Zachodni, że jego imię w języku niemieckim oznacza "ciula". A więc Jan = ciula ? Co na to germaniści ? SM.

~gosc # 2012-10-27

W Galicji ciul to taki buc (buc w znaczeniu galicyjskim)XD Czyli taki synonim słowa "chuj" Można powiedzieć np. "Ale z niego ciul", albo "o ty ciulu". Również rzecz z której nie jesteśmy zadowoleni można określić "Ale to jest ciulowe"

~gosc # 2013-11-23

Dlaczego Slazacy zawsze musza jechac po innych ludziach?
To takie ciulowate.

~gosc # 2014-01-16

@gosc 2013-11-23

bo to jedyne czym się wyróżniają wśród Polaków?

~gosc # 2014-03-16

Słowo ,,ciula, ciuła, cuła, czuła, czułok'' to po mojemu dość długi w stosunku do szerokości kawałek kawałek szmaty, bylejakiej, nazwanej tak z lekceważeniem i pogardą - jakiś wycior do lufy czy onuca. Ponoć któryś z moich prapradziadków wyrażał się tak o sztandarach czy flagach wroga. Od wycioru do lufy już w męskim wojskowym towarzystwie nie jest zbyt daleko do powyżej przywołanego anatomicznego znaczenia, które też tą drogą zapewne upowszechniło się w całej Rzeczypospolitej. Słowo to ponoć przejeliśmy od Turków zawojowanych (choć powinno być ,,zawojnych'', to od zawojów na ich głowach milej nam było nazywać owych ,,zawojowanymi'' - czyli zwyciężonymi). Podobnie też zapewne było z tym ,,ciulem'', który przecież występuje w całej Polsce. Odniosę się do przyporządkowywania słowa ,,ciul'' Kaszubom: jeśliby tak było, to owo słowo brzmiałoby ,,czul'' lub ,,cul'', gdyż po ,,c'' prędzej spodziewałbym się ,,y'' niż ,,i''. ,,Ciul'' ponadto nasuwa skojarzenia ze słowami ,,ciułać'' czy ,,ciurać'' - oszczędnie stosować (też ,,ciurkać'' - ,,psipsiać'' po troszku, co również prowadzi do odniesień w anatomii.

~gosc # 2014-06-26

ciul to określenie uzywane przez Ślązaków miedzy soba w odniesieniu do przyjezdnych, np goroli.
A CIULik to jest to samo co penis, chuj, tylko żę miękki :)

~gosc # 2015-01-09

zależy z której części śląska pochodzisz, w jednej jest obraźliwe, a w innej normalne jak "dupa"

~gosc # 2015-12-06

Nie ma o co sie burzyc slowo "ciul" pada nawet w potopie wiec...

~gosc # 2016-05-13

Zgódźmy się z faktem, że z brzmieniem i zastosowaniem różnie może być.
Ja kojarzyłem z negatywnym i obraźliwym określaniem kogoś lub ostatecznie czegoś.
Natomiast dzisiaj dopuszczam stosowanie w śląskich skeczach.
Dobrze wiedzieć ale niekoniecznie stosować.

KKZ

~gosc # 2017-03-10

Na Śląsku-wiadomo. Nieudacznik, oferma, gapa. Ale to słowo ma jeszcze wiele innych znaczeń.
Ciulnąć - uderzyć
Wyciulać - oszukać
Zaciulać - zabić
Ociuleć - zgłupieć
Używam tego słowa dość często, ale nigdy nie kojarzę z męskim narządem.

~gosc # 2018-03-04

Jestem Ślązakiem, słowo "ciul" jest u nas dość często używane wśród przyjaciół, kolegów, znajomych, a czasem i nieznajomych i tylko w tym ostatnim przypadku może to prowadzić do kłótni, lub czegoś bardziej ręcznego niż językowego, jeżeli na dokładkę trafi się na gorola. Dla dużej części goroli, ma swojskie znaczenie "buc", jest określeniem osoby gapowatej, niezaradnej, potocznie "niekumatej". Inne znaczenie w zależności od kontekstu zdania: ciulnąć - uderzyć, ciulowe - złe, brzydkie, do niczego, paskudne, wyciulać - oszukać, mówiąc o kimś ciulnięty - stukniety, niespełna rozumu, mówiący niejasno, niezrozumiale. Są jednak i tacy przyjezdni - gorole, którzy sami przypisują temu słowu znaczenie penisa, tylko dlatego, że im się tak wydaje i kojarzy. Fakt, że w
mniejszych miejscowościach może się zdarzyć, że ktoś tak to interpretuje, ale to raczej z ust przeflancowanych onegdaj goroli na Śląsk z innych rejonów Polski, już zaaklimatyzowanych, ale jeszcze z naleciałościami ze swoich stron rodzinnych. Często,obrzucaliśmy się między kolegami zwrotem : ty ciulu, jestżeś ciulnięty, ciulosz - a znaczyło to tyle co: ty gamoniu, nienormalny jesteś, kłamiesz i do głowy by nikomu nie przyszło, że te słowa mają powiązanie z penisem, czy że kolega, kolegę chciałby takim epitetem obrazić, urazić, czy tylko poczęstować. :)
Tym, którzy chcą słowo "ciul" łączyć z penisem podpowiem, że w gwarze na tę część ciała jest inne określenie ściśle związane z funkcja jaką spełnia czyli "pulok, pulik, pulać-sikać", co też często prowadzi do zaczerwienienia skóry na twarzy naszych dzieci, kiedy gorol z konkretnego województwa wyjaśni słuchającym Ślązakom np - (Ale dzisiaj opuchł mi pulik od zęba - mając na myśli policzek) ;) Zrównanie znaczenia słowa "ciul" i "przyrodzenia " to jest nadinterpretacja goroli , którzy do końca nie wiedzieli o co chodzi z tym "ciulem". "Gorolem" z resztą też i dopasowali swoje nieuzasadnione i błędne znaczenie tym słowom. Przy okazji, "gorol", to po prostu przyjezdny, obcy, z innego województwa, bez podtekstów nadanych temu słowu przez niedoinformowanych goroli. Gdyby każdemu gorolowi, na granicy Śląska wyjaśniono znaczenie trzech, najczęściej używanych słów, czyli: "gorol, ciul i wyłonaczyć", to zrozumienie kontekstu w dalszej rozmowie, byłoby jaśniejsze i właściwe. Nadmieniam, że słowo "wyłonaczyć", to jest jak "joker" w talii czasowników, może w rozmowie zastąpić każdy czasownik :) Miałem też zabawne zdarzenie będąc w poznańskim na rybach i wiem, że z takich różnic w znaczeniu słów między gwarami, może wyniknąć niezrozumienie, lub zabawna historia, oby nigdy nie kończyła się hają, a tylko żartami :) Otóż usłyszałem od miejscowego kolegi - " daj mi dwie mendy", odpowiedziałem - nie oblazły mnie jeszcze, swoich nie hoduję, a Twoich nie chcę :) mimo iż domyśliłem się, że chodzi mu o białe robaki na przynętę, które na śląsku nazywają się "mady, jedna - mada", ale czego nie robi się, aby się pośmiać. Oczywiście takie żarty można stosować z bliskimi znajomymi, którzy wiedzą, że nie ma w nas złośliwości, ani złych intencji, inaczej może z tego wybuchnąć tzw. - "ogień na dachu", a ponaszymu "szpil do haji", którego możemy nie zdążyć ugasić w mniej zgranym towarzystwie. ;) Jeżeli pomogłem w wyjaśnieniu niesnasek na tle różnic gwarowych, to się cieszę, ale wy się nie cieszcie, bo takich pułapek językowych w naszej gwarze, niezrozumiałych dla goroli jest mnóstwo.
To Pyrsk Ludkowie! Pyrsk Gorole! :)

mirnal # 2021-03-17

Zgadzam się z dyskutantami - ciul oznacza raczej "buc" niźli ch., a jeśli nawet w owego ch. to jednak nie dosłownie, lecz że kogoś zrobiono w balona.
Przykład -
"Przejęli władzę pod hasłami transparentności i uczciwości - ale nas zrobili w ciula!".