SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

cynizm

dopuszczalne w grach (i)

cynizm

1. postawa życiowa charakteryzująca się nieuznawaniem obowiązujących zasad etycznych i lekceważącym odnoszeniu się do ogólnie szanowanych pojęć, praw, osób; cyniczność, złośliwość, zgryźliwość;
2. w filozofii: zespół poglądów greckiej szkoły filozoficznej Antystenesa, który głosił, że dobro polega na ograniczaniu potrzeb materialnych, a życie zgodne z naturą jest najwyższą cnotą


KOMENTARZE

~gosc # 2012-02-12

w starożytności mianem tym okreslano filozofów którzy nie uznawali "ówczesnych zasad" takich jak np. podział na panów i niewolników. Sławnym cynikiem był Diogenes z Synopy, myśliciel pogodny i dobry, choć szczery aż do bólu.

~gosc # 2014-10-04

nauka życia zgodnego z naturą, pogarda dla dóbr materialnych, drwina z autorytetów
Diogenes pochodził z Synopy, ale mieszkał w Atenach. Chodził w łachmanach, mieszkał w beczce, jadł co znalazł, potrzeby fizjologiczne załatwiał na ulicy. Lubił prowokować i drażnić ludzi.

~gosc # 2015-02-17

cynizm obecnie mało jest kojarzony ze zgryźliwością. To raczej przesadne opieranie się na własnym egoizmie i odrzucenie wysokiego, czy wyższego stylu moralnego środowiska. Kojarzony głównie z postawą ludzi przegranych, potępianych.

~gosc # 2019-08-19

cynizm - nie zapłaciłeś ubezpieczenia za wędrowanie po górach, pustyniach, czy grotach, to nie poszukujemy, bo to setki tysięcy złotych... twarde prawo, ale prawo.

~gosc # 2021-03-17

powyzsza definicja "postawa życiowa charakteryzująca się nieuznawaniem obowiązujących zasad etycznych i lekceważącym odnoszeniu się do ogólnie szanowanych pojęć" bardziej pasuje mi do nonkonformisty.
obydwa pojecia moze i w jakims sensie sa podobne, ale cynizm bardziej ciazy ku temu charakterystycznemu dla niego marazmowi i zrezygnowaniu.
powatpiewania i krecenia nosem, ale nie "nieuznawiania".
"nieuznawanie" to tez jakby "aktywne stawanie przy swoim sprzeciwie", a cynik jest bierny i statyczny w swojej beznadziejnej wizji świata, gdzie wszystko co czlowieku dobre jest tylko i wylacznie przykrywka dla jego egoizmu.

~gosc # 2021-05-10

Zawsze będę to kojarzył z Malfoy'em

pluralis4ever # 2021-05-11

Malfoyem. Apostrof jest zbędny.

~gosc # 2021-12-26

A ja będę kojarzył to z Malloyem (misiem z Brickleberry) oraz z samym sobą.