SJP
SŁOWNIK SJP

deaktywacja

dopuszczalne w grach

deaktywacja

dezaktywizacja, dezaktywacja;
1. oczyszczanie z elementów radioaktywnych;
2. pozbawienie czegoś aktywności


KOMENTARZE:

~gosc # 2007-08-06

to w końcu jak deaktywować czy dezaktywować się mówi?

~gosc # 2008-02-29

no właśnie...

~gosc # 2008-03-19

ja tez chce wiedziec

~gosc # 2008-04-03

również mnie to ciekawi, deaktywować czy dezaktywować? coś mi się zdaje, że obie formy są poprawne..

~gosc # 2008-04-10

Obecnie obowiązuje tylko jedna forma poprawna - dezaktywować - w myśl zasady, że antonimy wyrazów zaczynających się od samogłoski mają przedrostek "dez", zaś od wyrazów zaczynających się od spółgłoski "de".

~gosc # 2010-05-09

Jesteś pewny? Na wikipedii pod hasłem DNA jest: "Kwas deoksyrybonukleinowy (dawn. kwas dezoksyrybonukleinowy)" - może ta zasada już nie obowiązuje?

~gosc # 2010-06-06

To tylko podobieństwo powierzchniowe. Kwas deoksyrybonukleinowy nie jest antonimem kwasu oksyrybonukleinowego, to "de" jest od "dwa"; a "z" było kiedyś wstawione, bo wszyscy lubimy sylaby składające się ze spółgłoski i samogłoski, i to pojedyncze "o" w "de-o-ksy" nie pasowało. No to się walnęło "z", tak jak w "dezodorancie", tylko że tam to zostało obowiązkowe, a tutaj najwyraźniej jakieś wredne międzynarodowe ujednolicenie nazewnictwa (kompletnie nielogiczne z punktu widzenia fonologii) spowodowało, że paszoł won z "z".

tevex # 2010-06-07

http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=5769

hce1v1ogarnac # 2010-06-07

a w ogóle od kiedy wikipedia jest jakims wyznacznikiem ?
encyklopedia, w ktorej kazdy moze sobie bazgrac-smieszne..;)

~gosc # 2011-10-27

Co do wypowiedzi powyżej: obecnie cały czas używa się form z "z", jak i bez niego i podążając za slownikami, nadal obie formy są poprawne. Należałoby tu dodac, że mówiąc że forma w slowniku jest niepoprawna, należałoby przywołać link, gdzie tak jest stwierdzone (do celów weryfikacji).

Co do kwasu deoksyrybonukleinowego: "de" oznacza to samo co w słowie deaktywacja. kwas deoksyrybonukleinowy to kwas rybonukleinowy, który pozbawiono ("de") atomu tlenu ("oksy"). Dwa w chemii to "di".

~gosc # 2013-08-30

Forma "deaktywacja" jest niepoprawna. O czym językoznawcy pisali niejednokrotnie. Chociażby tutaj: http://obcyjezykpolski.strefa.pl/?md=archive&id=257

Ta cała heca z kwasem DNA wynikła z chęci ujednolicenia nazewnictwa w chemii i dopasowanie do form międzynarodowych. Zmiany te są dość nowe i zostały narzucone przez środowiska naukowe wbrew językoznawcom. Wcześniej mówiło się "dezoksyrybonukleinowy" i była to jedyna poprawna forma, bo tak było po polsku! Wprowadzono o wiele więcej zmian w nazewnictwie w chemii. Pamiętam, jak moja chemiczka z liceum je komentowała i stwierdziła, że to straszna głupota. Tak czy siak przyjęte nazewnictwo w chemii wymusiło wyrzucenie "z". Nie ma jednak powodu, aby wyrzucać je również z wyrazów codziennego użytku i likwidować zupełnie słuszną i obowiązującą od lat regułę języka.

Dlatego poprawnie jest dezaktywacja, dezaprobata, dezinstalacja, dezinformacja, dezynfekcja itp.

~gosc # 2014-07-29

Jeszcze jeden głos za dezaktywacją: http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=1903

~gosc # 2014-12-18

Zgadza się, forma "dezaktywacja" jest staranniejsza. Ze względu na częste użycie jednak słowo "deaktywacja" również pojawia się już w słownikach.

~gosc # 2015-01-08

Zapewne wielu zauważyło cos takiego jak "uzus". Co za poczwara. To nasi pseudo naukowcy. Dodają sobie szpanu karkołomnymi popisami. Każdy taki gdyby się nauczył języka obcego to by ze wstydem i z trudem przyznawał się do wcześniejszej swej głupoty. Wymyślają reguły, co ni przypiął ni przyłatał. No żal gardło ściska. I tym sposobem doklajstrowano, z naukowym zadęciem rozmaite takie dziwolągi jak np. "dez". I męcz się tu bo ktoś sobie zadawał szpanu. Nigdy tego nie używam, niech mnie ekskomunikują. To jakaś paranoja. Nigdy nie dez-uję, u mnie nie ma "z" jest tylko czy się komu podoba tylko "de". Reguła jest głupia i trzeba ją lekceważyć aż przepadnie.

marek176cm # 2015-01-08

Istotnie, używanie słowa <uzus> jest godne pożałowania i potępienia.

fanmirnala # 2015-01-08

Powiedz to w oczy polonistom...