SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

defektywny

dopuszczalne w grach (i)

defektywny

ułomny;
1. mający defekt, usterkę; uszkodzony, defektowy, defektowny;
2. w językoznawstwie: niemający pewnych form fleksyjnych typowych dla danej części mowy (np. czasownik "słychać" występujący tylko w bezokoliczniku i w formach nieosobowych)


KOMENTARZE

porti # 2005-03-04

Co to są czasowniki defektywne i niedefektywne, o których wspomina się na stronie z ZDS? Czasowniki opisujące czynności prowadzące do defektów, uszkodzeń, ułomności bądź nie?

porti # 2005-03-04

http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=9338:
"mający defekty, usterki, uszkodzenia; (częściej w odniesieniu do człowieka) ułomny, upośledzony"... ni cholery nie moge tego przypiąć do czasownika

misiu_w_kapeluszu # 2005-03-04

W słowniku o tym nie piszą (bo pewnie zjawisk defektywnych mamy od groma w każdej dziedzinie), ale jest w językoznawstwie nazwa- 'leksemy defektywne' - odnosi się ona do wszystkich leksemów (wyrazów w sensie słownikowym), które nie mają kompletu form przewidzianych dla danej części mowy.
c[:-D

meg # 2005-03-04

sprowadzając problem do interesującej Cie czesci mowy, czyli czasownika, mamy czasowniki defektywne (inaczej niewlasciwe, nazywane tez predykatywami), do ktorych zaliczamy:
1. wyrazy takie jak: trzeba, szkoda, można (trzeba było widzieć, szkoda gadać, można by coś zrobić), które sa nieosobowe i nie maja formy bezokolicznika
2. wyrazy takie jak: widać, czuć (nikogo nie widać, czuć spalenizną)ktore sa nieodmienne przez osoby
3. wyrazy takie jak: mdlić, brakować (mdli mnie, brakuje mi wszystkiego) uzywane tylko w formie trzecioosobowej
4. czasownik: powinien, ktory nie ma bezokolicznika ani imieslowow natomiast odmienia sie przez osoby czasy, tryby, liczbe i rodzaj

koalar # 2005-03-04

Moim zdaniem ta poprawa ZDS-u została spowodowana także moim jątrzeniem, które to można (czasownik defektywny) zauważyć w komentarzach przy słowie "dnieć" :DJ.

koalar # 2005-03-04

(wyraz defektywny*) :P


PROSIMY PISAĆ KRÓTKO I NA TEMAT

41364136 od końca