SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

dekadencja

dopuszczalne w grach (i)

dekadencja

1. upadek dotychczasowych wartości moralnych, społecznych lub kulturowych;
2. ogół ruchów artystycznych i prądów myślowych reprezentujących schyłkową fazę danej epoki


KOMENTARZE

~gosc # 2009-03-17

W takim razie nie rozumiem uzycia tego slowa w reklamie kawy. Moze chcieli sie popisac znajomoscia trudnych wyrazow, ze niby tacy elokwentni;)))

~gosc # 2009-03-17

Do gościa wyżej- :)

~gosc # 2011-04-01

Dekadencja do odmiana hedonizmu, czyli światopoglądu, który za główny cel istnienia uznaje przyjemość. Odmiana ta czerpie motywację z faktu bezsensowności istnienia w związku z nadchodzącym upadkiem (końcem świata lub cywilizacji). Stąd też nazwa: ostatnia dekada - zwykle przed końcem stulecia. Dekadent przekonany jest, że życie nie ma sensu, gdyż niedługo wszystko przestanie istnieć, dlatego należy z niego wycisnoć tyle przyjemoności, ile się da. Dekadencja to pogarda dla tradycyjnej moralności i dryf ku wyuzdaniu.

~gosc # 2015-06-22

Tak, to taki hedonizm z nutką tragizmu i nihilizmu.
"Niech żyje bal" z tekstem Osieckiej pięknie wyraża ducha dekadencji.

~gosc # 2015-10-20

"Stąd też nazwa: ostatnia dekada - zwykle przed końcem stulecia. "
to jakaś naciągana teoria, choć pamiętam ze szkoły takie wyjaśnienie; tyle że nie trzyma się kupy; cadentia w łacinie, cadence we francuskim oznacza rytm, więc de-cadentia, de-cadence oznacza zaprzeczenie rytmu czyli jego zaburzenie, w konsekwencji upadek; tak więc powiązanie z greckim "deka" i dalej z "dekadą" jest jakieś nielogiczne; może się mylę, to proszę o korektę

~gosc # 2015-10-20

"Odmiana ta czerpie motywację z faktu bezsensowności istnienia w związku z nadchodzącym upadkiem (końcem świata lub cywilizacji). Stąd też nazwa: ostatnia dekada - zwykle przed końcem stulecia."
Co racja to prawda: gdy skonczyl sie XIX w., upadla cywilizacja chrzescjianska...

~gosc # 2017-10-18

"'Niech żyje bal' z tekstem Osieckiej pięknie wyraża ducha dekadencji." Drogi gościu, myślę, że nie mogłeś się bardziej pomylić :) "Bal" w tej piosence nie jest imprezą która ma odwrócić naszą uwagę od nic nieznaczącego życia, ale jest alegorią życia właśnie - "bo życie, bo życie to bal". Ta piosenka nie postuluje hedonizmu, czyli pogoni za przyjemnościami, ale pasję do życia: "roboto, ty w rękach się pal", "dzień wart jest dnia i to życie zachodu jest warte!". Rzeczywiście, wspólna jest tutaj świadomość zbliżającego się końca, ale dekadenta napełnia ona pesymizmem i poczuciem bezsensu, a co proponuje nam Agnieszka Osiecka? "tańcz, póki żyjesz i śmiej się do żony, i pij zdrowie dam".

~gosc # 2018-08-26

Dziś pierwszy raz spotkałem się z określeniem "dekadencki deser", w kontekście, że w pewnym lokalu takie są podawane. Wyobraziłem je sobie jako byle jakie ciastko podane ze szklanicą absyntu przez czterdziestoletnią "kelnerkę" topless palącą ruskiego papierosa. Ale tak poważnie, to z tego co widzę czasem się tego określenia używa... Ciekawe co na to jakiś językoznawca.

~gosc # 2018-08-26

Nie wiem ile masz lat, ale dla mnie (trzydziestokilkuletniego faceta) czterdziestoletnia kelnerka topless (w dodatku podająca absynt) nie jest bynajmniej dekadencką perspektywą.

~gosc # 2019-07-19

@gosc # 2009-03-17
Ja tę reklamę rozumiałem, że kawa lekko trąci "zapachem" zgnilizny. Co kto lubi - pleśniowe sery są popularne, więc znajdą się amatorzy kawy "z lekką nutką" rozkładu.

~gosc # 2020-04-02

Co do analizy tekstu Agnieszki Osieckiej - "życie zachodu jest warte"
chodzi tu o grę słów. W czasach w których żyła Agnieszka wyraz "zachód"
utożsamiał zachodnię cywilizację. Wyjazd na "zachód" był marzeniem większości Polaków gdzie życie miało być inne - lepsze kolorowe itd.
Jest to więc bardzo zgrabne jak to u Osieckiej "robienia sobie zachodu" z "zachodem" jako zachodnią kapitalistyczną cywilizację.
Dla młodych ludzi pewnie będzie to niezrozumiałe.