SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

denializm

dopuszczalne w grach (i)

denializm

odrzucanie, podważanie prawdy, faktu, rzeczywistości


KOMENTARZE

~gosc # 2019-07-16

Systemowe zaprzeczanie prawdzie, faktom lub rzeczywistości.

Przykłady definiowania zjawiska:

Hubert Taler z redakcji Spiders Web w swojej polemice z autorem felietonu z Rzeczpospolitej, z 15.07.201, stwierdził: "...właśnie to dotychczasowe podejście sprowadziło na nas szereg problemów, którymi musimy się zająć. Im szybciej tym lepiej. Moda na klimatyczny DENIALIZM powoli przemija. Ktoś kto pracuje w mediach powinien to dostrzec..."

Denializm zdaje się być tu odpowiednikiem "zaprzeczania" lub "niedostrzegania".

Idąc za Wikipedią, antropolog Didier Fassin rozróżnia, zaprzeczenie, jako
"empiryczna obserwację, że rzeczywistość i prawda są zaprzeczane", oraz DENIALIZM, który definiuje jako "pozycję ideologiczną w której podmiot systemowo reaguje poprzez zaprzeczenie lub odrzucenie rzeczywistości i prawdy".

Konteksty użycia:

Tak więc denializm zdaje się być odpowiednikiem systemowego zaprzeczania, przykładowo: "Naukowiec z KUL bedzie zaprzeczać zarzutom kolegów z UMCS, że podporządkowuje swoją działalność naukową doktrynie religijnej pracodawcy."

Zwolennicy komunikacji miejskiej i ekolodzy mogą popaść w denializm w promowaniu komunikacji elektrycznej, zalet elektrycznego grida dla trolejbusów, oraz zasilania w energię tramwajów, a nie wspominać o przenoszeniu emisji gazów, w tym dwutlenku wegla z pojazdu na elektrownię, gdy mniej jak 10% elektrowni w Polsce to OZE.