SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

dewiat

dopuszczalne w grach (i)

dewiat

osoba zachowująca się w sposób odbiegający od normy; dewiant


KOMENTARZE

~gosc # 2010-05-15

Nareszcie poprawna wersja językowa (w przeciwieństwie do nachalnie spopularyzowanej, nieprawidłowej wersji "dewiant").
W języku polskim istnieje termin "dewiancja", od której mogłoby pochodzić słowo "dewiant", ale stosowany jest on znacznie rzadziej i głównie w statystyce.
Mówienie "dewiant" na dewiata, to trochę tak jak nazywanie "wariantem" wariata.

~gosc # 2011-09-01

Pozwolę sobie nie zgodzić się z przedmówcą. :) Nie mozna powiedzieć, że ta częściej używana forma jest nieprawidłowa. Ma rozpoznawalny (charakterystyczny dla nazw ludzi) formant. Przez analogię została tu rzeczywiście zepsuta "czysta" derywacja, o którą wcześniejszy gość się upomina, ale dzięki wstawieniu tego "n" wyraz nie brzmi dla użytkowników polszczyzny dziwacznie.

~gosc # 2013-01-04

a właśnie, ze istnieje termin DEWIACJA-odchylenie od pewnych norm i wartości, a DEWIANT właśnie to taka osoba, która odchyla się od tych założonych norm i wartości.Mało książek... Polacy!

~gosc # 2013-01-04

ktoś tu powinien się wrócić do podstawówki, żeby nauczyć się na nowo czytać ze zrozumieniem

~gosc # 2013-04-13

"Przez analogię została tu rzeczywiście zepsuta "czysta" derywacja, o którą wcześniejszy gość się upomina, ale dzięki wstawieniu tego "n" wyraz nie brzmi dla użytkowników polszczyzny dziwacznie."


Jak dla mnie to "dewiant" brzmi znacznie bardziej dziwacznie.

~gosc # 2014-02-11

Jak dla mnie "dewiat" brzmi bardziej poprawnie.

marek176cm # 2014-02-11

W języku francuskiem i angielskim, z którego wywodzi się to słowo, NIE ma tam litery <n>, a więc nasza wersja może, ale NIE musi mieć tego kontrowersyjnego <n>. Wszystko zależy od tego co się "przyjmie".

Osobiście wolę używać polskie słowa i nie silić się na akademickie, sztywne, zapożyczone wyrażenia. Użyłbym po prostu określenia [osoba odbiegająca od norm] lub [osoba nietypowa, poza normą].

W tej polskiej formie będę zrozumiany przez 90% społeczeństwa.

~gosc # 2014-02-11

"brzmi bardziej poprawnie";)
nawet dość pocieszne na swój sposób są tego typu istoty..

~gosc # 2018-03-29

Taa, dewiat bardziej poprawnie, może jeszcze bażat zamiast bażant...

~gosc # 2019-01-08

Dwie formy i nazwy jakiegoś etyczno-moralnego zboczenia, skrzywienia, odstępstwa od normy itp. mogą być używane: "dewiat" i "dewiant" - co znaczy to samo.
I w końcu jedna z tych form bardziej się spopularyzuje i wyprze tą drugą.

Dla mnie bardziej normalna, przyswajalna, logiczna i oczywista jest forma "dewiat, dewiacja, dewiaci" niż "dewiant, dewiancja, dewianci" - i tej pierwszej formy będę używał, czyli "dewiat".

balans # 2019-01-08

Można mówić/pisać jak się chce.
Ważne - zostać zrozumianym.
Jedna z moich nauczycielek mówiła - znowu się spaźniłeś!
Rozumiałem ją i ... nadal spóźniałem się.

~gosc # 2019-09-21

językowa zapaść to skutek zapaści cywilizacyjnej, więc te "nowotwory" językowe,jak porównywanie "dewianta" i "bażanta" zamiast dewiaty i bażata - to kolejna niedorzeczność. Szkoda słów. Spotkał nas zalew barbarii (ale nie od "Barbary").

pluralis4ever # 2019-09-22

Odstaw lepiej już ten kieliszek.

~gosc # 2021-09-22

To nie słowniki tworzą potocznie uzywane słowa-terminy. Za "moich" czasów bywali tylko dewiaci, tak jak "oglądanie w telewizji", a nie obecnie nagminne uzywanie formy "widziane w telewizorze", a co do dewianta porównywanie z bażantem to już nie dewiacja a aberrracja! (dlatego aż tyle "" zamiast dwóc