dopuszczalne w grach (i)
spód czegoś, dolna powierzchnia
-
dopuszczalne w grach (i)
dna moczanowa (potocznie skaza moczanowa), zapalenie stawów o charakterze napadowym, potem przewlekłym, spowodowane krystalizacją moczanu sodu w płynie stawowym, należy do chorób reumatycznych; artretyzm
KOMENTARZE
skąd się wam wzięło to "dnu"?!
Przyglądałem się dnu.
trzeba umiec odmieniac przez przypadki
dno degenerat grandziarz wykolejeniec narkoman
okręt oberwał w dno i poszedł na dno
Dno - nazwisko, z panem Dną, o panu Dnie, bez p. Dny; państwo Dnowie
Współczesna kultura.
dno podwójne - to termin z budownictwa okrętowego
To ja mam pytanie z nieco innej beczki, ale dotyczącej dna: jest napisane, że dno to dolna powierzchnia, ale czy jest rozgraniczenie pomiędzy wewnętrzną i zewnętrzną jej częścią? Przykład: nadruk daty i numeru partii na dnie butelki. Dla mnie dno w butelce znajduje się wewnątrz, a zewnątrz to spód, więc lepiej by napisać: nadruk na spodzie butelki.
WG, co Ty na to? Z tego co wiemy, lubisz takie rozważania jak to powyższe.
Co do statków - zarówno burta, pokład, jak i i dno, to płyty zwykle stalowe wzmocnione kształtownikami i ramami. Mówiąc o dnie, np. "zaznacz na dnie, pomaluj dno"... mamy na myśli oznakowanie/pomalowanie płyty dna, czyli blachę (w przypadku dna od strony usztywnień, to malowanie obejmuje także i te elementy). Blacha ma dwie powierzchnie - wewnętrzną od strony wnętrza statku i zewnętrzną od strony wody (morza itp.). Jeśli mówimy o konstrukcjach np. dna statku i butelki, to dno w obu przypadkach dno ma dwie strony.
skoro mamy pokład:
na statku - konstrukcja (zwykle) pozioma zamykająca od góry kadłub,
to tutaj powinno być dno:
na statku - konstrukcja zwykle pozioma zamykająca kadłub od dołu