SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

dong

dopuszczalne w grach (i)

dong

jednostka monetarna Wietnamu (1 dong = 10 hao = 100 xu)

POWIĄZANE HASŁA:


KOMENTARZE

~gosc # 2010-11-07

ależ to bardzo mądre słowo, a najmądrzejsze w tym jest, ze nie ma w tym słowniku "xu" ..... cała mądrość tego mądrego ( inaczej ) słownika . Więcej takich dziwolągów, to tylko pomaga grającym programami. Brawo autorzy.

~gosc # 2013-09-14

Miałem słownik kilkudziesięciu milionów słów (jednego języka naturalnego), gdzie tylko słowa z ich odmianą były podane. Rocznie powstaje co najmniej kilkadziesiąt kilkaset nowych słów, o których prawdopodobnie nigdy się nie dowiemy, a gości się czepia wyrazu xu? A korzystasz z klientów e-mail? Bo takie programy nie istnieją, "klientów" to odmiana osobowa słowa klient, poprawna forma to klienty poczty elektronicznej a nie klienci, ci ostatni stoją przed okienkiem u operatora pocztowego. Czy z równą zaciekłością gość walczy z klientami e-mail?
To jest tylko słownik poglądowy, na przykład ja znam pojęcie atraktor z neurocybernetyki, która to definicja wygląda cokolwiek inaczej niż stricte matematyczna definicja w tym słowniku, choć na wyższych poziomach uogólnienia nie są ze sobą sprzeczne. Więc jeżeli by się uprzeć, to do każdej pracy można by mieć zastrzeżenia, ale komentarzy w stylu dobra robota z tym słownikiem, jest przydatny, funkcjonalny i tego słowa szukałem, jeszcze ani razu nie spotkałem.
Jestem wdzięczny, że taki serwis powstał, i dziękuje za pracę ludzi dzięki którym funkcjonuje.
A co do uwagi "jeśli nie znasz słowa, to nie znaczy, że jest głupie", to pojoratywne nacechowanie, to raczej kwestia percepcji, wyrazy wyrażają idee, dającą się zwerbalizować, a to czy i jak się komu kojarzy to inna sprawa. Na przykład cham to chłop pańszczyźniany, który uprawia nieswoją ziemię, w zamian za część plonów, zmodyfikowaną wersje tej praktyki stosuje się do tej pory na przykład w RPA. Niech za kolejny przykład posłuży kurwa. Powszechnie wiadomo, że kurwa to zakręt, w niektórych kulturach oznacza też krzywą, w tym konkretnym znaczeniu krzywa bardziej koresponduje z oryginalnym znaczeniem. Kiedyś się mówiło kurwa mać, co ma zgoła inny wydźwięk niż sam wyraz kurwa. Ale kurwa mać uważane jest za przekleństwo, nie wiem czy słusznie, bo współcześnie brzmiałoby to mniej więcej jako krzywa kobieta, chociaż tutaj raczej chodzi o skrzywienie psychiczne czy moralne a kobieta, to dość okrojone uwspółcześnienie mać, bo mać miała też znaczenie bezosobowe a nawet abstrakcyjne w niektórych przypadkach. Kolejny przykład, który wykorzystam, to debil. Debil w świadomości społecznej, funkcjonuje jako słowo pejoratywnie negatywne, a to w umyśle naszym następuje taka kategoryzacja, debil to termin medyczny określający osobę dotkniętą debilizmem, czyli lekkim upośledzeniem funkcji psychicznych, co jest złego w tym, że nie wszyscy są pełunosprytni umysłowo? Więc po tym wywodzie zaryzykuje stwierdzenie że nie ma głupich słów, są tylko głupi ludzie, albo imbecyle czy idioci, mądrych piszących te komentarze na sjp.pl nie ma tak dużo, chyba że miałem do czynienia z niereprezentatywną grupą wyrazów, do których czytałem komentarze.

~gosc # 2017-06-01

Dzień dobry. Czy mogę się dowiedzieć co oznaczają litery w tabelce, poprzedzające odmianę słowa? Na skróty przypadków nie pasują, odmiana rzeczownika też nie wykazuje konsekwencji.
Nie wiadomo jakiej liczbie i przypadkowi w polskiej gramatyce odpowiadają podane przykłady odmiany. A chciałbym wiedzieć.

~gosc # 2017-06-01

http://koalar.com/literaki/sjp_flagi.html - część masz tu, resztę musisz sam ustalić