dopuszczalne w grach (i)
droga z dwoma oddzielnymi pasami ruchu w tym samym kierunku
KOMENTARZE
Wg nomenklatury technicznej dwupasmówka to droga o dwóch jezdniach, rozdzielonych, na których odbywa się ruch w przeciwnych kierunkach. Dwa pasma (ruchu) = dwie jezdnie. Nie dwa pasma = dwa pasy. Oczywiście w języku potocznym, podobnie jak błędnie używany śrubokręt zamiast wkrętaka, pokutuje to drugie, technicznie błędne, znaczenie.
dwupasmówka = dwa pasy w jednym kierunku
trzypasmówka = trzy pasy w jednym kierunku
analogicznie 4 i 5-cio
dwukierunkowa = posiadająca dwie jezdnie w przeciwnym kierunku.
dwupasmówka dwukierunkowa = po dwie jezdnie w każdym z dwóch kierunków.
wg nomenklatury technicznej to co by to była trzy pasmówka ?
Budowlańcy używają takiego słownictwa aby zrozumieli, czyli budujemy trzy pasma asfaltu i p. Czesiek mówi, "acha budujemy trzypasmówkę" - a to niestety troszeczkę mija się ze stanem faktycznym, ale dla budowlańca jest ok.
pasma asfaltu nie mają nic wspólnego z szerokością pasa ruchu - pierwsze zależy od szerokości koryta maszyny układającej "dywanik" asfaltowy, a drugie wynika z przepisów kategoryzujących drogi (i tam mówi się o drogach jedno- i dwupasowych)
Dwupasmówka ma dwa pasy ruchu w jedną strone (i zwykle dwa w drugą) i niekoniecznie jest to droga dwujezdniowa. Może być równie dobrze dwupasmówka jednojezdniowa. Droga dwujezdniowa ma oddzielone dwie jezdnie (zwykle każdą z dwoma/trzema pasami ruchu) i nie jest to synonim dwupasmówki, bo dwupasmówka może być dwujezdniowa, ale wcale nie musi. Poza tym droga dwujezdniowa też nie musi mieć dwóch pasów ruchu na kazdej jezdni, bo może mieć po trzy, a nawet cztery pasy w każdą stronę. Wtedy moglibysmy powiedzieć "trójpasmówka", "czteropasmówka", jakbysmy chcieli się pobawić w słowotworstwo :-) Tak by było analogicznie do "dwupasmówki". Pozdrawiam
Powszechnie słowo dwupasmówka używane jest jednak w znaczeniu - droga dwujezdniowa posiadająca przynajmniej po dwa pasy w jednym kierunku. Chodziło o odróżnienie od zwykłych dwukierunkowych dróg krajowych. Gdyby chodziło o pasy ruchu to słowo brzmiałoby "dwupasówka".