dopuszczalne w grach (i)
digitalizacja, cyfryzacja;
1. nadawanie postaci cyfrowej różnego rodzaju danym; digityzacja;
2. upowszechnienie się umiejętności korzystania z techniki cyfrowej w różnych dziedzinach życia
KOMENTARZE
Raczej DY niż DI - W 1973 r. został wydany Indeks a tergo do "Słownika języka polskiego pod redakcją Witolda Doroszewskiego. Opracował go kilkuosobowy zespół wyłoniony z Redakcji Słowników Języka Polskiego PWN pod kierunkiem Renaty Grzegorczykowej i Jadwigi Puzyniny. Indeks został zdygitalizowany i wprowadzony do sieci".
digitalizacja i dygitalizacja
Która z form wyrazu opisującego zamianę danych analogowych na cyfrowe – poprzez np. skanowanie – jest, Państwa zdaniem, poprawna (lub bardziej poprawna): dygitalizacja czy też digitalizacja? Wyraz wcielony do polszczyzny z języka angielskiego (choć etymologicznie pochodzący, jak sądzę, z łaciny) ma tam wymowę oddaną przez dźwięk różny zarówno od polskiego y jak też i. Niemniej – moim skromnym zdaniem – forma dygitalizacja jest bardziej naturalna i bliższa może wymowie oryginalnej.
Z góry dziękuję za odpowiedź! [pyta czytelnik]
Obie formy są w użyciu, ale digitalizacja jest częstsza. Obie zanotował Wielki słownik wyrazów obcych PWN. Ponieważ pyta Pan o naszą opinię, więc odpowiem, że moim zdaniem akurat ta rzadsza forma zasługiwałaby na poparcie, gdyż obcą grupę di zwykliśmy w przeszłości polszczyć jako dy, por. dyrektor czy kredyt. Nowsze kłopoty z audytem (niesłusznie zapisywanym z angielska audit) czy z dygitalizacją świadczą chyba o tym, że coraz mniejszą wagę przywiązujemy do tradycji językowej, a coraz bardziej – i niekiedy bezmyślnie – kierujemy się pisownią angielską.
Co do pochodzenia słowa dygitalizacja ma Pan oczywiście rację. Jego bezpośrednim źródłem jest język angielski, ale pośrednim łacina (łacińskie digitus 'palec').
— Mirosław Bańko
Dygitalizacja też wydaje mi się odpowiednia, ale jeśli uważasz, że to dowód na to, iż każde tego typu słowo należy odgórnie według ustalonego wzoru spolszczać (a co gorsza - już zadomowione - zmieniać), to się grubo mylisz. To nie matematyka.
przecież nie twierdzę, że zawsze mam rację
Może powinniśmy pisać 'digitalizacja' i wymawiać ~[dajdżytalizacja]? Skoro gender [dżender]...