SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

dyrdymał

dopuszczalne w grach (i)

dyrdymał

dyrdymała, głupstwo; potocznie:
1. drobiazg, coś mało ważnego;
2. coś bezsensownego; bzdura, brednia

-

dyrdymał

dopuszczalne w grach (i)

dyrdymała

dyrdymał, głupstwo; potocznie:
1. drobiazg, coś mało ważnego;
2. coś bezsensownego; bzdura, brednia


KOMENTARZE

wielki_jubiler # 2006-07-07

W Innym słowniku języka polskiego znalazłem tylko hasło "dyrdymały". Czy liczba pojedyncza została uznana wyłącznie przez analogię do "dyrdymała" dla wymuszającego rodzaj męski D -łów i na jakiej podstawie uznano D l. poj. -a?

greenpoint # 2006-07-07

informacje gramatyczne + uzus

blimunda # 2011-01-28

Ale ściemniasz Zielony... Jaka informacja gramatyczna? Przecież w ISJP hasło jest w l.mn. Więc jest to rzeczownik PT. I jaki uzus? Na uzus można się powoływać, jakby była przewaga l.poj., a w Google w l.poj. znajdziesz jedynie sporadyczne wystąpienia. :P

~gosc # 2011-07-13

Informacja gramatyczna we wskazanym słowniku? Proszę rozszerzyć.

~gosc # 2011-07-14

Informacja gramatyczna dla formy podstawowej 'dyrdymał':

Słownik SJP.pl powołuje się na Inny słownik języka polskiego - PWN 2000 - M. Bańko (pod hasłem: dyrdymały), gdzie nic nie daje podstaw do utworzenia formy liczby pojedynczej w ogólności, ponieważ ten słownik odnotowuje 'dyrdymały' jako plurale tantum, a w brzmieniu 'dyrdymał' w szczególności. Jest wprawdzie odmiana Dmał lub -łów, ale końcówka dopełniacza liczby mnogiej -ów nie determinuje rodzaju męskiego (por. koksa - koksów, nuda - nudów). Co więcej, Wielki słownik wyrazów obcych - PWN 2003, 2005 - M. Bańko w haśle 'dyrdymała' podaje odmianę -mał (lub -małów), jednoznacznie wiążąc D.lm. 'dyrdymałów' z M.lp. 'dyrdymała'.

Wynika z tego, że zgodnie z zasadami ZDS 'dyrdymała' powinna być dpl, bo pochodzi z legalnego słownika, natomiast 'dyrdymał' z występowaniem oznaczonym jako Google/uzus powinien być ndpl, chyba że zostanie potwierdzone jego występowanie w innym (a nie w "Innym...") słowniku.

tevex # 2011-07-21

"ale końcówka dopełniacza liczby mnogiej -ów nie determinuje rodzaju męskiego"
Nie zawsze, jednak tutaj uznano, że determinuje. ;)