dopuszczalne w grach (i)
kobieta zatrudniona na stanowisku pracowniczki odpowiedzialnej za koordynację właściwego rozdziału zadań, zaopatrzenia, materiałów, kierowania ruchem itp.; dyspozytorka
KOMENTARZE
także narada na kilka telefonów
Dokładnie - to nie tylko osoba, ale także robocze spotkanie lub telekonferencja w celu ustalenia bieżących działań i wzajemnego informowania.
A ze słowem 'dyspozytorka', używanym przed wielu laty? Dlaczego współcześnie małpujemy angielskie słowo 'dispatcher' (nasze hasło byłoby 'female dispatcher'), zamiast powiedzieć 'dyspozytorka' (np. ruchu samochodowego)?
Panie Marku, 'dyspozytorka' to także obcy chwast.
To prawda, ale słowa 'dyspozytor, ~ka' są znane od ponad pięćdziesięciu lat, jeśli nie dłużej i "wtopiły się" w polskie słownictwo, podobnie jak 'garaż', 'pejzaż', "festyn', 'dron', 'telewizja', 'muszkiet', 'trolejbus', 'margaryna', 'nylon', 'dyskoteka' i tysiące, tysiące innych. Po co więc dorzucać te dziwacznie brzmiące w języku polskim słowa 'dyspeczer' i '~ka'?
To, że nie ma potrzeby dorzucania takich słów to z tym się wszyscy zgadzają. Ale po co w ogóle używać obcych, nie lepiej znaleźć polskie zamienniki?
Zamiast "dyspozytor" mogły by być np. słowa: zarządca, rządca, rozporządzacz, polecacz, rozmieszczacz, rozdzielacz zadań.
FPM