SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

dyspeczerka

dopuszczalne w grach (i)

dyspeczerka

kobieta zatrudniona na stanowisku pracowniczki odpowiedzialnej za koordynację właściwego rozdziału zadań, zaopatrzenia, materiałów, kierowania ruchem itp.; dyspozytorka


KOMENTARZE

mirnal # 2014-02-19

także narada na kilka telefonów

~gosc # 2019-01-09

Dokładnie - to nie tylko osoba, ale także robocze spotkanie lub telekonferencja w celu ustalenia bieżących działań i wzajemnego informowania.

marek176cm # 2019-01-09

A ze słowem 'dyspozytorka', używanym przed wielu laty? Dlaczego współcześnie małpujemy angielskie słowo 'dispatcher' (nasze hasło byłoby 'female dispatcher'), zamiast powiedzieć 'dyspozytorka' (np. ruchu samochodowego)?

~gosc # 2019-01-10

Panie Marku, 'dyspozytorka' to także obcy chwast.

marek176cm # 2019-01-10

To prawda, ale słowa 'dyspozytor, ~ka' są znane od ponad pięćdziesięciu lat, jeśli nie dłużej i "wtopiły się" w polskie słownictwo, podobnie jak 'garaż', 'pejzaż', "festyn', 'dron', 'telewizja', 'muszkiet', 'trolejbus', 'margaryna', 'nylon', 'dyskoteka' i tysiące, tysiące innych. Po co więc dorzucać te dziwacznie brzmiące w języku polskim słowa 'dyspeczer' i '~ka'?

~gosc # 2019-01-10

To, że nie ma potrzeby dorzucania takich słów to z tym się wszyscy zgadzają. Ale po co w ogóle używać obcych, nie lepiej znaleźć polskie zamienniki?
Zamiast "dyspozytor" mogły by być np. słowa: zarządca, rządca, rozporządzacz, polecacz, rozmieszczacz, rozdzielacz zadań.

FPM