SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

dopuszczalne w grach (i)

nazwa litery Ń

POWIĄZANE HASŁA:


KOMENTARZE

sheep_chic # 2003-01-27

co to oznacza? od czego to sie wzielo...

frodo_begins # 2003-01-27

fonetycznie ń

xantor # 2003-02-17

głupota

xantor # 2003-02-17

jakas malolata sie podszywa pod moj nick

kamillek # 2003-02-21

wyrzućcie to słowo to jest totalna pomyłka

cw # 2003-03-09

eń?? Co to jest do jasnej ciasnej??Le

mashroom # 2003-03-09

litera "Ń"

marekzegarek # 2003-03-15

proszę wyjaśnić mi co to oznacza tak samo jak ós i wiele innych "wyrazów" słownik jest bez sensu!!! jeśli będą pojawiać się takie wyrazy

~gosc # 2003-03-15

EŃ to litera Ń. a do ÓS czytaj komentarze do tamtego słowa...

vega17 # 2003-06-29

totalnie bez sensu, naciągane że aż trzeszczy!!!!

mashroom # 2003-06-30

no cóż...dobrze że nie skrzypi...bo wtedy naoliwić by trzeba było...

antenka003 # 2003-07-15

fajnie że jest bo sie przydaje

agowa # 2003-07-31

Eń głupień super!!!!!!!!!!!!A wc nie ma nie wirzycie sprawćcie!!!!!!!!!!!

xast # 2003-08-16

hehe fajne komentaze

~gosc # 2003-08-19

eń..hmmm PASUJE MI:)

aramisoportos # 2003-10-18

macie problem skoro słownik uwzględnia to nauczcie się to wykorzystywać

tompaluszek # 2003-12-19

do aramisoportosa: a ty rozumiesz co to jest ten eń? Widać, że bezmyślnie grasz w literaki. "Nauczcie się to wykorzystywać"?? Jesteś beznadziejnym graczem, który nie potrafi przegrywać. Gdyby można było chodzić po ulicach i zabijać ludzi to też byś tak robił bo "prawo to uwzględnia"? Trochę zdrowego rozsądku ludziska!

~gosc # 2003-12-19

tompaluszek bezmyślny to jesteś TY! Aramisoportos wcale nie jest beznadziejnym graczem i nie wiem po czym tak wnioskujesz.
To, że jest setki tysiące różnych słów i nie jest się w stanie zapamiętać znaczenia ich wszystkich to nie znaczy, że nie można tych wyrazów wykorzystywać w grze. To jest zabawa, a nie gra na śmierć i życie.
Przykład z chodzeniem po ulicach i zabijaniem jest tak beznadziejny jak i Ty sam, jak również jest nieadekwatny do powyższego komentarza. Więc jak masz coś napisać to lepiej sie nad tym zastanów.

~gosc # 2003-12-19

Właśnie - to jest zabawa a nie gra na śmierć i życie gościu! A jeśli uzywasz słów, których nie rozumiesz to TY jesteś ograniczony i chcesz wygrac za wszelką cenę. Jak nie rozumiesz metafory w moim komentarzu to się nie wypowiadaj

~gosc # 2003-12-19

Beznadziejny gracz to właśnie ten, który gra bez sensu czyli wyznaje zasadę "skoro wyraz jest w słowniku to go używam" a to właśnie mówi aramisoportos. Czy tak trudno to było ci zrozumiec gościu? W tej grze trzeba trochę pokombinować, a nie wpisywać bez sensu dziwne wyrazy "bo są w słowniku" ! Co z tego, że są , jeśli nie wiesz co oznaczają. Też mógłbym używać słów np iii lub ęsi ale jaki jest wtedy sens rywalizacji? CZY TAK TRUDNO TO TOBIE ZROZUMIEĆ??

~gosc # 2003-12-19

tompaluch jesteś głupszy niż ustawa przewiduje.
Skoro mam akurat takie litery, że pasuje mi ułożyć dany wyraz, ale jeśli nie znam jego znaczenia to nie mogę go ułożyć? Bez sensu. Gram w literaki już kilka lat i nie jestem w stanie zapamiętać znaczenia danych słów, mimo że znam już je na pamięć! Raz wygrywam a raz przegrywam taka gra, takie życie.

alunia_j # 2004-01-02

nie ma takiego słowa jak "eń" . to ze mowimy "eń" nie oznacza ze istnieje takie slowo, LUDZIE!

pardel # 2004-01-03

Przeciez nazwa to normalnej, jednej z liter alfabetu.

pardel # 2004-01-03

I to alfabetu polskiego, KONIEC.

~gosc # 2004-01-03

alunia_j taka z Ciebie znawczyni jak z koziej dupy trąba.

~gosc # 2004-04-17

mam pytanie? skoro mozna uzywac brzmienia fonetycznego liter, wiec czemu nie brzmienia wyrazow? mozna by wtedy pisac przenica lub pszenica,góra albo gura, jeden ch.... ze tak napisze, w koncu wiele idiotyzmow dopuszcza sie w tej grze, niech autorzy sie troche zastanowią gdzie sa granice zabawy i dobrego smaku

scaevus # 2004-04-17

Nie można używać "brzmienia fonetycznego liter"; eń, cie, ziet, eś, itd. to ,odpowiednio, NAZWY liter Ń,Ć,Ź,Ś... I cytacik: "jeden ch.... ze tak napisze" i dalej "gdzie są granice zabawy i dobrego smaku". Gratuluję dobrego smaku:))

~gosc # 2004-04-17

scaevus: piszesz "eń, cie, ziet, eś, itd. to ,odpowiednio, NAZWY liter Ń,Ć,Ź,Ś...". Mam pytanie: czy to są nazwy własne?

~gosc # 2004-04-17

scaevus, i drugie pytanie związane z "brzmieniem fonetycznym liter" - masło maślane, ale gościowi chodziło o cos innego: czy zapis fonetyczny litery jest według Ciebie słowem? (bo tylko takie mają prawo znaleźć się w kurnikowym słowniku)

~gosc # 2004-04-17

scaevus, już znalazłem odpowiedź, w sjp.pwn.pl:
"Słowo: znak językowy nazywający jednostkowy przedmiot materialny lub klasę jednorodnych przedmiotów materialnych, treści psychiczne, czynności, stany, cechy, wyrażający relacje między elementami rzeczywistości lub modyfikujący treść znaczeniową innych wyrazów..." OK, zapis fonetyczny jest zbiorem znaków określających fonetyczne cechy przedmiotu zwanego literą... wycofuję pytanie

scaevus # 2004-04-17

ad1) nazwy własne z małej litery?
ad2) jest(ściślej wyraz), jeśli posiada znaczenie leksykalne lub gramatyczne

~gosc # 2004-04-19

scaevus:
ad1) odwrociłes problem ;-) o tym, czy dane słowo jest nazwą własną nie decyduje to, czy piszemy je dużą czy małą literą, tylko na odwrót ;-)
ad2) i co do logiki: "Co to jest 'eń'? Nazwa litery 'ń'" Nie można definiowac określonego terminu posiłkując sie nimże właśnie, to klasyczny błąd logiczny. Jasne: "miej pretensje do jezykoznawców, którzy umieścili to słowo w swoich słownikach". A jak Ci napisze językoznawca w słowniku, że "pięć - wynik dodawania dwóch do dwóch" to też to wstawisz do kurnikowego słownika, bo ZDS Cię do tego zmuszają... I w tym sęk, prymat ZDS nad logiką...

scaevus # 2004-04-21

Nie miejsce tu na spory, ale:)
ad1)"uwielbiam" manipulację ( a implikacja chyba oczywista)
ad2)zgrabne "ustawienie przeciwnika pod siebie"
W ogóle lubie dowodzić prawdziwości zdań rodzaju:
"ponieważ jabłko jest zielone, to w poniedziałek spadnie deszcz":)))

ffilipek # 2004-04-21

scaevus:
ad1: ja też lubię manipulacje, ale czy coś z tego wynika? może tyle, że nie odpowiedziałeś na pytanie ;-)
ad2)patrz ad1) oraz moja uwaga: "ad2) jest(ściślej wyraz), jeśli posiada znaczenie leksykalne lub gramatyczne" oraz logiczne czyli ma mieć sens. pozdrawiam

ffilipek # 2004-04-21

scaevus: w gruncie rzeczy chodzi mi o to, że językoznawcy czasem się mylą i zamieszczają w swoich słownikach błędne hasła, co prowadzi do tego, że z kolei Wy, administratorzy kurnika, przy istniejących zasadach dopuszczalności słów wprowadzacie je bez żadnych zastrzeżeń do kurnikowego słownika. Przykłady: 'ferrodielektryk'- nie ma takiego cuda, jest albo dielektryk albo ferroelektryk, są to nawzajem wykluczające się stany materii; 'ohm' - jednostka oporności używana w literaturze anglosaskiej, w Polsce w języku pisanym obowiązuje 'om' (to samo ze słowami 'crown' i 'kron'); polskie nazwy greckich liter 'ny' i 'ro' - dziesiątki źródeł podają (polecam wrzucić w googlu hasło "słownik grecki"), że jest 'ni' a także zarówno 'rho' jak i 'ro', natomiast nie spotkałem nigdzie nazwy 'ny' (nawiasem mówiąc przejrzałem historię komentarzy do słowa 'ny' i nie znalazłem odpowiedzi żadnego admina w jakim słowniku słowo to wystepuje...); nazwy klawiszy klawiatury komputerowej, np. 'shift' - sęk w tym, że nie ma takiego klawisza, albowiem jest 'Shift' i inne pisane z dużej litery (spójrz na swoją klawiaturę...), a więc niedopuszczalne w grze zgodnie zasadami dopuszczalności słów. Przykładów takiego ślepego zaufania do słowników możnaby podać znacznie więcej...Wniosek? Po raz n-ty to piszę: zmienić ZDS, bo na zawartość słowników nie macie wpływu. Jak? Również było już (np. hen_cerbin i ja: "zasada dwóch słowników wobec nowych wyrazów"), najdobitniej jednak propozycje zmian podsumował cfalek (w wolnym tłumaczeniu): "nie będzie zmian, bo ZDS są cacy", a sąd ten zdaje się podzielasz i Ty oraz meg, misio i maf... tym niemniej pozdrawiam ;-)

~gosc # 2004-04-21

A ja po raz nieenty piszę: ta gra (literaki) jest dla tych, którzy akceptują ZDS. Demokrację se możesz robić jeden z drugim, ale... gdzie indziej. Wybory w RP będą wkrótce może, to wystartujesz z programem likwidacji ZDS. Zaś pyskowanie przed wyborami to jedynie populizm i demagogia. Jeśli się więc Wam: filipki, mankomaniaki i inne ustalacze sensu, tu nie podoba, to proszę-won na cronix czy indziej gdzieś, gdzie nogi poniosą.

Żeż, co za uparte ludzie... Siedzieć i drzeć mordę dla samego mordy darcia. A filip to już od pół roku się nudzi... Jakieś zajęcie może zajmujące sobie znajdź, co?
Naturalnie urodzony opozycjonista? Ha ha ha...

-p00d-

P.S. Dawno mnie nie było. Wróciłem. Cieszysz się?

mankomaniak # 2004-04-21

Powiem Ci coś p00d: mówisz tak, bo być może wiesz, że mamy rację, ale nie umiesz nic rozsądnego odpowiedzieć na zarzuty. My nie jesteśmy żadnymi "ustalaczami sensu", ale zgłaszamy swoje uwagi, bo taka jest tu możliwość. A nawet pisanie komentarzy leży w zasadach tej gry. Jeśli więc nie podoba ci się pisanie przez nas komentarzy, znaczy to, że sam jesteś nowym ustalaczem sensu.

ffilipek # 2004-04-22

och, moje ukochane p00d wrocilo, jakzez bylem steskniony ;-) ale, sloneczko Ty moje, chyba zylka ci pekla w glowce, bo nie zauwazyles, ze bylem przeciw demokracji w ustalaniu zasad ;-) i poza tym, ja akceptuje zasade istnienia ZDS, wiec zgadzamy sie chyba ze sona wreszcie w 100% ;-)
P.S. "Jak sie nie mozna przypieprzyc do mysli to sie przypieprza do mysliciela"

~gosc # 2004-10-10

MOŻE MI KTOS POWIEDZIEC CO TO PIIIII EŃ MA OZNACZAĆ?! Czy w jezyku polskim istnieje takie słowo? Chyba sie komus cos pomyliło... !! Te literatki to jedna wielka bzdura. POWINNY BYĆ TYLKO POLSKIE RZECZOWNIKI W MIANOWNIKU I CZASOWNIKI W FORMIE BEZOSOBOWEJ, MAM RACJE?!

~gosc # 2004-10-11

to do roboty. napisz aplet, zamiesc go na stronie i graj na swoich regulach do upadlego

diablicamarta # 2005-01-08

co to jest?? Litera ń. A co to jest litera ń??

mash # 2005-01-09

ten też może być komentarz miesiąca.

~gosc # 2005-01-12

moze z 2 strony:
litera ń nie jest litera b, nie jest tez czwarta litera alfabetu oraz przedostatnia.

mania83 # 2005-01-21

skoro jest eń to dlaczego nie ma esz??
co za niekonsekwencja!!!!!!!!

homik_mc # 2005-01-21

a co to jest esz?

koalar # 2005-01-21

Właśnie, jest tylko "szy".

~gosc # 2005-01-21

co ty gadasz, DJ, jest tylko sza!

~gosc # 2005-01-21

i szu ;-D

macholinka # 2005-03-03

czemu nie ma slowa RYl?? nie rozumie tego ...

radi4 # 2005-05-27

Bo się pisze RYJ A NIE RYI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! zanim zaczniecie grać w literaki skończcie podstawówkę chociaż sam nie skończyłem jeszcze ale niektórzy nie wiedzą co to słowo OŚ

ttossterr # 2005-08-23

nie rozumie tego ja nie chcem ale muszem.

_laura_93 # 2005-09-24

to po łacinie? cholerka!

mandark # 2005-11-14

bez sensu ceha tez jest albo erzet?

iola # 2006-01-10

przegrałam przez "eń" i "iii"... świetne wyrazy!!!!

haemce # 2006-01-10

bardzo nam przykro

danamad # 2006-04-03

O jejku! Eń to fonetyczne znaczenie litery Ń. Mówicie "Ń" czy Ńi???? A możę jednak Eń...zrozumcie:)

baszan94 # 2006-04-12

Jezu ludzie... Jacy wy niektórzy jesteście niedorozwinięci... Mówicie, że słownik jest bez sensu, chociaż żaden z was jest zielony w tej kwestii... Tak jak mówimy a, be, ce, de, e, ef, gie, ha, tak samo mówimy en, i tak samo EŃ!

Pozdro

madeinstorm # 2006-11-01

radi4 > macholince chodziło o ryjów, ona myślała że mówi/pisze się "ryi" a nie ryjów... Załamać się można jakie nieuki w tym kraju się pałętają. I pomyśleć, że takie coś umie zawiązać sznurówki. A może nie umie. Cholera ją wie.

aagataa12 # 2006-12-25

eń to litera "ń" a oś to jest np oś liczbowa

~gosc # 2007-02-25

baszan94 zanim będziesz kogoś obrażał to sam troche pomyśl tak dobrze powiedzialeś mówimy eń ale piszemy ń czy jak w mowie szłychać zaginoł to tak piszemy ? czy jednak piszemy zaginĄł ?

locos89 # 2007-03-21

fest :/ :/ innych normalniejszych slow nie ma ale EŃ jest :/

holahola # 2008-01-23

jest pozytywnie :)

~gosc # 2008-04-08

dobrze,że istnieje nieraz się przydaje:))

~gosc # 2008-08-10

idiotyzm

~gosc # 2008-10-20

Nie ma litery eń. Jest ni. A tak naprawdę to jeśli już o tym mówimy to jest litera ń. tak samo jak ó, ź anie zi, czy jakiekolwiek inne cuda. Proszę mi znaleźć eń albo inne takie wynalazki w normalnym papierowym słowniku.

~gosc # 2009-01-03

co za głupoty piszą niektórzy ludzie w komentarzach! oczywiście że jest'eń'. tak jak jest 'be', 'ce', 'cie', 'de', 'ef', 'gie', 'ha', 'jot', 'ka', 'el', 'eł', 'em', 'en', 'pe', 'er', 'es', 'eś', 'te', 'wu', 'zet', 'ziet', i 'żet'.

~gosc # 2009-02-27

O co tu chodzi? Dlaczego są tu takie głupoty typu eń, a nie ma eź? To durne!

~gosc # 2009-04-02

"NI" DO JASNEJ CIASNEJ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! JAKIE "EŃ' !!!!!!!!!!!!!!

bartek198282 # 2010-02-01

zaraz zaraz co to ma być do jasnej anielki, skoro pisze się Ń a czyta się eń to czemu pisze się eń, czy wszystko mamy pisać tak jak się czyta? przeciesz to jest niepoprawne, jeżeli pisze się pRZedszkole a czyta się pSZedszkole to wiadomo że nie napiszemy pSZedszkole bo to będzie błąd, no więc czemu w przypadku ń eń pisze się to co się czyta?. W NIEKTÓRYCH MOMENTACH TA GRA NIE UCZY POPRAWNEJ POLSZCZYZNY TYLKO KOMBINOWANIA NA ZASADZIE ZAPAMIĘTYWANIA NAJWIĘKSZEJ ILOŚCI WYRAZÓW BEZ WZGLĘDU NA TO CZY WYRAZ JEST POPRAWNY CZY TEŻ NIE.

~gosc # 2010-02-02

primo: wyraz "eń" jest jak najbardziej poprawny (zgodny z ZDS-em) - tak samo jak wszystkie inne nazwy fonetyczne liter
secundo: słyszałeś o zjawiskach takich jak uproszczenia językowe?
tertio: nikt nigdy oficjalnie nie stwierdził, że Literaki ;-), czy Scrabble mają uczyć "poprawnej polszczyzny" (chociażby wspomniane gry są naszpikowane formami potencjalnymi, aczkolwiek poprawnymi, vide robiłoś, spadałoś)

~gosc # 2010-02-02

oh, przepraszam, chodziło mi tu oczywiście o upodobnienia fonetyczne, a konkretnie o ubezdźwięcznienia (uproszczenie wystąpi np. w wyrazie "pięćdziesiąt")

pitifulme # 2010-02-20

No to pozytywnie, ludzie się tu wykłócają, ponieważ chcą dowieść jacy to są mądrzy. Fakt taki, że dużo w tym słowniku jest wyrazów wyciągniętych znikąd, ale też wielu polskich wyrazów nie ma. Dlatego właśnie chyba nie powinniśmy zwracać na to uwagi i nie walczyć z naszym polskim narodem, bo tego i tak nikt nie przezwycięży, zawsze znajdzie się jakiś czubek, który powie swoje i to właśnie jego zdanie jedynie będzię się liczyło, bo jet od nas o stopień wyżej. Taka właśnie jest demokracja, ale to nie ważne... Grajmy, ludzie. Bawmy się.

~gosc # 2011-02-28

nazywana litera w alfabecie eń

~gosc # 2012-01-20

A mnie bardziej denerwoje określenie nawet w sejmie slyszalam -----półtorej roku---------

~gosc # 2012-01-22

Przyznajcie jednak graczowi "marekzegarek" rację.
ós to totalna porażka dla poprawnej polszczyzny. odsyłam do komentarzy pod ós.

muszlin # 2012-01-22

A ja odsyłam do słownika http://so.pwn.pl/lista.php?co=osa. Radzę mądrzej wybierać sobie ekspertów w dziedzinie języka polskiego :)

~gosc # 2020-08-25

to jest litera a nie słowo

~gosc # 2021-03-08

Matulu! I tyle komentarzy z powodu biednej literki Ń (fonetycznie eń)

~gosc # 2021-09-10

KoŃ ma literę Ń. I jak teraz Ń jest fonetycznie? To się różnie wymawia ludzie więc jaka fonetyka? Pisząc Ń wymawiamy eń bo taka jest nazwa tej litery. Zresztą niektórzy wymawiają tak jak w wyrazie czyli mniej więcej ni. I wtedy prędzej można pisać o fonetyce.


PROSIMY PISAĆ KRÓTKO I NA TEMAT

33763376 od końca