SJP
SŁOWNIK SJP

egocentryk

dopuszczalne w grach

egocentryk

człowiek, którego cechuje egocentryzm, przesadnie zajmujący się własną osobą, własnymi przeżyciami, przeceniający siebie przy jednoczesnym niedocenianiu i nieuwzględnianiu punktu widzenia innych osób; samolub, egotysta, egoista, sobek


KOMENTARZE:

utyta # 2006-09-23

człowiek,którego cechuje egocentryzm - Słownik wyrazów obcych PWN 1999

~gosc # 2007-11-24

Egocentryk to nie osoba samolubna tylko oceniająca świat wg swoich doświadczeń i obserwacji, osoba ta uważa ,że świat jest taki jak się jej wydaje.

~gosc # 2009-03-02

buahahha co za gnojki egocentryk to osoba myslaca wylacznie o sobie lecz nie interesujaca sie innymi w przeciwienstwi do egoisty

~gosc # 2009-10-28

prosze was ludzie.. nie załamujcie mnie..
egocentryk to osoba ktora przecenia swoje znaczenie na tym swiecie, mysli ze jest pępkiem swiata !!!

alone0in0rain # 2009-10-29

prosze zmiencie ta definicje :(

~gosc # 2009-11-15

"buahahha co za gnojki egocentryk to osoba myslaca wylacznie o sobie lecz nie interesujaca sie innymi w przeciwienstwi do egoisty"

Co za matoł to napisał? Przecież egocentryk to nie to samo co egoista!
Egocentryk to osoba, która ocenia wszystko ze swojego punktu widzenia i sądzi, że ma zawsze racje.

~gosc # 2010-01-07

Istnieją dwa rodzaje samolubstwa. Pierwszy polega na tym, że mam
przyjemność w sprawianiu sobie przyjemności. Nazywamy to po prostu egocentryzmem. Z drugim mamy do czynienia wówczas, gdy odnajduję przyjemność w sprawianiu przyjemności innym. Jest to nieco bardziej wyrafinowany rodzaj egocentryzmu.

~gosc # 2012-02-20

Osoba egocentryczna postrzega świat wyłącznie z własnego punktu widzenia, poprzez absolutyzowanie własnych doświadczeń, obserwacji i przemyśleń, a marginalizowanie opinii pochodzących od innych osób. Jest głęboko przekonana, że świat wygląda, jak jej się wydaje i na podstawie tego określa własne relacje z resztą otoczenia. Osoba taka uważa, że świat funkcjonuje zgodnie z jej mniemaniem, lub że najlepiej by było, gdyby funkcjonował, jak ona to postrzega. Efektem jest pogląd, iż wszyscy pozostali ludzie powinni postępować, jak uważa dana osoba, a szczególnie, że powinni postępować w określony sposób (najczęściej korzystny) wobec niej samej. Osoba egocentryczna często obraża i drwi z innych opinii, broniąc własnej, nawet w sytuacji, gdy ma przeciw niej setki argumentów.

~gosc # 2012-03-16

Dlaczego nie ma słowa egotyk??? Skoro sami dodaliście takie słowo do opisu :D

~gosc # 2012-11-16

w opisie nie ma słowa egotyk

~gosc # 2012-11-25

powinno być jeszcze: osoba, która kibicuje Manchesterowi United

~gosc # 2013-12-12

.."osoba egocentryczna często obraża i drwi z opinii innych ,broniąc własnej, nawet gdy ma przeciw niej setki argumentów."
Może to być z powodzeniem ktoś ,kto uważa że błyskawice i gromy wydobywające się z chmur są zjawiskiem atmosferycznym związanym z wyładowaniami elektrycznymi, a nie, jak sądzi tysiące osób, ojciec wszystkich bogów, Zeus Gromowładny.
JA w centrum wszechświata niekoniecznie musi być piętnowane. Świat składa się z wybitnych jednostek, i z pozostałej reszty, która z czasem musi dostosować się do poglądów i zapatrywań owego egocentryka.Nie ma istoty czy rzeczy, jaka by nie miała dwóch końców.

~gosc # 2014-12-04

SUPER, popieram:
"JA w centrum wszechświata niekoniecznie musi być piętnowane. Świat składa się z wybitnych jednostek, i z pozostałej reszty, która z czasem musi dostosować się do poglądów i zapatrywań owego egocentryka.Nie ma istoty czy rzeczy, jaka by nie miała dwóch końców"

~gosc # 2015-04-01

egocentryk, to ktoś ,kto ma wybijane ego i za bardzo się skupia na własnej osobie

~gosc # 2015-05-20

Ego(łac.ja)
Egocentryzm (łac.ego-ja,centrum-środek)postawa polegająca na odnodzeniu do własnej osoby wszystkich zdarzeń,uznawania własnego dobra za rzecz najważniejsza
Egoizm(łac. ego-ja)postawa charakteryzująca się dbanie jedynie o własne przyjemności i korzyści
Egotyzm(łac.ego-ja)tendencja do ustawiania Siebie w centrum zainteresowania otoczenia kierowanie na siebie uwagi innych
"słownik wyrazów obcych"