SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

egri

dopuszczalne w grach (i)

egri

czerwone wino węgierskie, przeważnie o charakterze półwytrawnym lub wytrawnym


KOMENTARZE

~gosc # 2011-12-21

nie ma takiego wina , jest egri bikaver z akcentem na r.W wolnym tłumaczeniu" egri bycza krew" To samo jest z cabernet -zawsze jest jakiś cabernet np:sauvignon. Jak to się ma do zasady że części haseł nie dodaje się do słownika ?

tevex # 2011-12-21

USJP:
cabernet ‹fr.› kulin. francuskie czerwone wino wytrawne:
Do obiadu wypijał lampkę cabernet.
Kieliszek cabernet a. caberneta.

~gosc # 2011-12-21

to dodaj "potocznie" lub "popularnie" o czerwonym winie wytrawnym, albo napisz : Polański pija byle jakie mamroty.

~gosc # 2011-12-22

Chyba paru komentatorów wyżej pomieszało kilka pojęć.
egri to wina węgierskie z okolic Egeru (miadto na Węgrzech). Zatem np. Egri Bikaver to egeryjska bycza krew. Pod tą szlachetną nazwą sprzedawane są w Polsce straszliwe męty, w hurcie po 3 zł za flaszkie.
Cabernet, sauvignon, merlot, chardoney itp. to nazwy szczepów winnych oraz win produkowanych z tych szczepów. Szczepy cabernet uprawiane są na całym świecie (cała Europa, Australia, Argentyna, Chile itd). Zatem niekoniecznie musi być to wino francuskie, choć szczep, jak większość, został wyhodowany we Francji.
Przyzwoite wina rzadko nazywane są od sczepu gron, z których zostały zrobione. Ważniejszy jest region lub winnica. Szczególnie na winach francuskich, tylko przy tych w kartonie podawana jest nazwa szczepu.
W wiekszości winnic francuskich uprawiane są winogrona będące krzyżówkami wielu szczepów, które najlepiej pasują do danej gleby i lokalnego mikroklimatu.
Często wykorzystuje się krzyżówki szczepów, stąd cabernet-sauvignon lub merlot-cabernet.
Krzyżówki mają zrównoważyć intensywną mineralność cabernet.
Wino z natury swojej jest wytrawne. Francuz zapytany, czy to wino jest wytrawne, będzie prawdopodobnie skonfundowany.

~gosc # 2011-12-23

A jakże , już widzę jak w renomowanym sklepie sprzedaca wyjmuje rzeczone wino z kartonu , bez naklejki z opisem ,i podaje klientowi. Mołdawia 8 producent wina na świecie....szalenie niedoceniane b.dobrej jakości wino , polecam. I rzecz jasna Gruzja.Gdy oni już produkowali wino , Frankowie łazili w łapciach.