dopuszczalne w grach (i)
potocznie: były partner życiowy
-
dopuszczalne w grach (i)
potocznie: była partnerka życiowa
POWIĄZANE HASŁA:
KOMENTARZE
EKS- w złożeniach rozdzielonych dywizem (kreską): były, dawny, dymisjonowany (np. eks-urzędnik); w złożeniach nie rozdzielonych - zazwyczaj: od-, wy-, z (czego), roz-; wzmocnienie.
Etym. - łac. ex 'od, z czego'. Multimedialny Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych W. Kopalińskiego Wydawca- De Agostini Polska
dlaczego nie? skoro dopuszczalny jest izm? dyskryminacja? :)
Eks jest niedopuszczalny, bo go nikt jeszcze nie znalazł we "właściwych" słownikach w postaci samodzielnego słowa. A izm jest już w (aż!) kilku takich słownikach i ma samodzielne znaczenie.
Samodzielny wyraz 'eks' (= były chłopak) jest w "Słowniku slangu młodzieżowego" Macieja Czeszewskiego (Wydawnictwo Ekolog, Piła 2001). Myślę, że można się go niedługo spodziewać również w takich słownikach, jakie tu są honorowane. Ale to trzeba poczekać.
Brak.
eks (były partner) ndm
Źródło:
Milusi Słownik Ortograficzny, wydawnictwo Wieloma Słowa 2006, A. Latynoska, B. Groteska, C. Draska, D. Burleska
Nie tylko w Milusim, Panie Misiu Nadrzewny :)
o proszę nawet w moim słowniku jest eks... ha!!!
EKS to taki zespół
Tak się składa, że w moim "Słowniku języka polskiego" (PWN, Warszawa 1978) jest takie hasło:
eks- — przedrostek pisany oddzielnie z łącznikiem, łączący się zwykle z wyrazami oznaczającymi tytuł, zawód itp., znaczący: były, dawny, np. eks-wojskowy, eks-dyrektor, eks-mąż. (z łc.)
Wychodzi więc na to, że Reptar się myli.
Obecnie obowiązuje pisownia typu 'eksżona' oraz 'eks-Polak'.
ale w którym niby miejscu się mylił, skoro stwierdził to, co sam potwierdziłeś, czyli że w niemal wszystkich słownikach eks- jest jedynie przedrostkiem?
ja tam nwm, ale wg mnie to eks niekoniecznie musi być przedrostkiem. Na przyklad jakas dziewczyna idzie, widzi chlopaka i mowi do kolezanki:
- To jest mój eks.
Haniebna drwina z graczy! Tyle razy wywalało mnie z ruchu, bo: "słowo występuje tylko jako część innych haseł"!? I jeszcze lepiej: "(jeśli są dopuszczalne, to jest dopuszczalne)""!? Te same zasady ale jeśli..., to może być? Jaki eks? Potocznych słów jest dziesięć razy więcej niż w tym słowniku!
Zawsze kończę grę, jak spotkam coś takiego. Czuję się jak zajączek, który tym razem dostał w pysk, bo miał papierosy ale bez filtra.
Widocznie jesteś masochistą, skoro po każdej grze czujesz się jakbyś dostał w ryj, ale mimo to grasz dalej :).
Zdecydujcie się kochani!
arcy - niedopuszczalne w grach
Jednak opis wskazuje na to, że słowo to spełnia wszystkie zasady tu uznawane:
arcy
dawniej:
1. bardzo, szczególnie, ogromnie;
2. bardzo dobrze, znakomicie
Ponadto, to ten sam przykład co eks!
Czytaj gościu ze zrozumieniem: kiedy sprawdzam takie słowo jak eks, a okazuje się, że jednak jest ono (tutaj) dopuszczone to grę kończę, nie gram dalej, bo kłębią mi się w głowie myśli, które nie pozwalają grać dla relaksu. Wróciłem do gry po kilku latach. Zastałem wiele dopuszczonych słów, za które wcześniej wylatywałem! Słowniki pisane, na które si tu powołujecie i które są podstawą zatwierdzania słów nie zmieniły się! Więc na jakiej zasadzie dopuszczono te słowa? Na przykład "tas". Karty w tas. Wylatywałem za to słowo wielokrotnie bo układałem je automatycznie. A Kurnik, jest przecież grą dla karciarzy! Słowo to przywrócono do łask. Ale ja przegrywałem bo je teraz sprawdzałem! ☺
Może sporządzić listę takich słów, które kiedyś były zabronione a teraz brylują w grze.
Serio "myślałeś", że lista słów dopuszczonych do gry jest niezmienna? Przecież istnieje taka rubryka jak "ostatnie zmiany", sięgająca chyba ze 2 lata wstecz.
A tak poza tym, zaglądanie do słownika w czasie gry jest zakazane (o tym też nie wiedziałeś?).
"Jednak opis wskazuje na to, że słowo to spełnia wszystkie zasady tu uznawane"
A czytałeś ZDS, czy tak sobie zgadujesz?
Podpowiem, że w tym przypadku słowo klucz to "występowanie".
"...Słowniki pisane, na które si tu powołujecie i które są podstawą zatwierdzania słów nie zmieniły się!..."
Mała errata do Twojego tekstu.
Zmieniają się. I tu i w scrabblach.
Zarówno same słowniki - zauważ, że w ich nazwach czasem występuje kilka dat. Na logikę są to chyba daty ich nowelizacji.
Poza tym kanon słowników także zmienia się. Co jakiś czas wchodzą do niego nowe pozycje - "żmigrodzkie", "taszyckie", "dubisze", "polańskie" i inne.
'eks' - już występuje w Wielkim Słowniku Języka Polskiego PWN.... pot. «czyjś były, czyjaś była»
W Słowniku gramatycznym języka polskiego
http://sgjp.pl/leksemy/#81096/eks jest rozbity na dwa hasła, żeńskie (nieodmienne) i męskie (odmienne zarówno w liczbie mnogiej, jak i pojedynczej).
brak (tutaj) formy eksowie
Ale jest forma eksy.