SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

email

dopuszczalne w grach (i)

email

[czytaj: imejl] mail, mejl, e-mail; rzadko:
1. poczta elektroniczna;
2. wiadomość wysłana za pomocą poczty elektronicznej;
3. adres użytkownika poczty elektronicznej

POWIĄZANE HASŁA:


KOMENTARZE

~gosc # 2003-07-06

co znaczy słowo emali

~gosc # 2003-07-06

a co to za sierota ma internet i nie wie co to email?!!!!?

~gosc # 2004-10-31

jak sie pisze poprawnie? e-mail ? prosze o pomoc.

greenpoint # 2004-10-31

"To samo dotyczy e-maili, notabene pisanych już w wersji spolszczonej: „Wysłałem Panu e-mail z wyjaśnieniem”, „Spoko, stary, zaraz wyślę Ci mejla."

"Forma mejl świadczy o dobrym przyswojeniu tego wyrazu przez polszczyznę, co oczywiście wynika z popularności poczty elektronicznej. Literę e zachowaliśmy w nazwie oryginalnej, która zresztą jest też trochę „oswojona”, bo przecież się odmienia. Mamy więc wybór między oficjalnym e-mailem i potocznym mejlem. Na coś trzeba się zdecydować: kompromisowy e-mejl nie bardzo mi się podoba, i-mejl oraz imejl jeszcze mniej. Powinniśmy jednak pamiętać, że są to formy potoczne, a język potoczny w mniejszym stopniu podlega normalizacji i rządzi się sam. Wynalazczość językowa i potrzeba ekspresji są w nim nie mniej ważne niż utarty zwyczaj."

"Wobec e-poczty (raczej z dywizem i małym p) można mieć kilka zastrzeżeń. Po pierwsze, e-mail (nie email) to nie tylko poczta elektroniczna, ale i list wysłany taką pocztą, a nawet adres pocztowy (np. Daj mi swój e-mail). Po drugie, e-poczta to językowa hybryda, a takie często są źle widziane. Po trzecie, czy warto wprowadzać nowe określenie czegoś, co ma już powszechnie używaną nazwę?
Z pewnością wiele zapożyczeń angielskich w dzisiejszej polszczyźnie można by zastąpić polskimi słowami. Ale nie walczmy z tym, co znane i potrzebne."

źródło: http://slowniki.pwn.pl/poradnia/

~gosc # 2004-10-31

odsyłam pod hasło - imejl

h_mc

~gosc # 2005-01-03

Moim zdaniem, nie powinno się stosować formy e-email, tylko email (bez dywiza). Wielki Donald Knuth opisał to na stronie http://www-cs-faculty.stanford.edu/~knuth/email.html

Kiedyś pisano soft-ware, dzisiaj piszemy software.

homik_mc # 2005-01-03

z Donaldów wielki to był tylko kaczor

~gosc # 2005-04-18

uchwała Rady Języka Polskiego nr 7 - "poprawna forma to e-mail; potocznie emajl"

djkoalar # 2006-03-02

Poproszę o źródło.

~gosc # 2014-11-23

PISZ Z -EM!

~gosc # 2014-11-23

Ciekawe, że w USA, gdzie to wszystko się zaczęło, początkowo pisownia angielska była <e-mail>, ale obecnie chyba 95% -wg mego odczucia- to [email].

Osobiście nie używam tej formy, gdyż piszę <poczta komputerowa> i wysyłam wiadomości w formie <mejli>, bez <i lub e> na początku. Dodanie <i lub e> przed spolszczonym wyrazem <mejl> nic nie wnosi, bo i tak zamiast angielskiego <e-mail lub email> używam polskiego skrótu w formie fonetycznej <mejl>.

M176c / W

~gosc # 2014-11-28

Dzisiaj widziałem na reklamie słowo "ezakupy"...

~gosc # 2014-11-28

*'ezakupy'

~gosc # 2017-05-29

Wszyscy już mówią 'email' w UK i USA, nawet duże przewodniki stylu tak zalecając pisać. Niby niepoprawnie, ale to jest żywy język. Kiedy wreszcie Polsza się dostosuje i skończy z e-mail?

mirnal # 2017-05-29

Oczywiście, że to bezsens, który widać np. w słowie "przee-mailować". Pewnie powinno też być "spoiler", jednak mamy "spojler" (i parę podobnych przykładów), więc sugerowałbym "przeemajlować" i "emajl".

~gosc # 2017-11-25

"przeemajlować"? Litości!!! Przecież to taki sam potworek! Jak nie większy. Nie wiadomo nawet jak to czytać. Piszmy po polsku: przemejlować.

mirnal # 2017-11-25

Chyba nie zrozumiałeś - są 3 uznane wersje:e-mail, mejl, mail. Jeśli wybierzesz drugą wersję, to "przemejlować", jeśli wybierzesz trzecią wersję, to "przemailować", więc jeśli pierwszą, to "przee-mailować" lub "przeemailować". Jeśl iprzyjąć moja wersję "emajl", to "przeemajlować"; pod. "przeegzaminowywać".


PROSIMY PISAĆ KRÓTKO I NA TEMAT

48034803 od końca