SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

empatia

dopuszczalne w grach (i)

empatia

zdolność odczuwania emocji innych ludzi i rozumienia ich sposobu myślenia; intropatia


KOMENTARZE

alimak99 # 2008-01-24

wczucie się w sytuację badanego przez badającego

~gosc # 2014-02-18

nic dodac nic ujac ,idealne okreslenie

~gosc # 2015-04-10

słuchać a nie tylko słyszeć

~gosc # 2015-06-12

"Silna empatia objawia się między innymi uczuciem bólu wtedy, gdy przyglądamy się cierpieniu innej osoby, zdolnością współodczuwania i wczuwania się w perspektywę widzenia świata innych osobników"

~gosc # 2015-09-28

Empatia to umiejetnosc wspolczucua drugiemu czlowiekowu, wczucie sie w jego sytuacje i zrozumienie trapiacych go problemow

~gosc # 2016-02-23

Empatia to rodzaj umiejętności wczuwania się w ludzkie uczucia np.ból,cierpienie,radość. Każdy człowiek powinien mieć w sobie choć odrobinę empati.

~gosc # 2016-05-17

Zdolność odczuwania stanów psychicznych innych osób (empatia emocjonalna), umiejętność przyjęcia ich sposobu myślenia, spojrzenia z ich perspektywy na rzeczywistość (empatia poznawcza).

~gosc # 2017-02-22

ja zaczolem sie o siebie martwic bo lapalem straszlliwe dolki plakalem gdy patrzylem na cierpienie nie wazne kogo. zwlaszcza jak nie wiedzialem jak pomoc. wreszcie powiedzialem to kolezance ktora na studiach ma psycholgie. powiedziala ze to empatia. ludzie pisza ze to zaleta. chyba dla nich. widzac zlo i zawisc oraz obojetnosc po prostu mozna oszalec jak czlowiek traktuje drugiego czlowieka. ja szukam takich ludzi ktorzy sa szczesliwi i maja sile do zycia. bo znimi czuje sie lepiej. choc pozniej mam wyzuty sumienia ze gdzies sa smutni i zgnebieni ludzie ktorzy potrzebuja tylko dobrego slowa. jak sobie z tym radzic????

~gosc # 2017-02-23

Możesz starać się patrzeć na dobro, a nie ciągle być zwróconym w stronę skrzywdzonych ludzi nie mogąc im w jakikolwiek sposób pomóc.
Albo zacznij pomagać jak tylko się da ;)
Najlepiej zmieniać świat na lepsze. I wiadomo, że z każdego cierpienia da się stworzyć dobro.

~gosc # 2017-05-03

Musisz uświadomić sobie że nie zbawisz całego świata , ale ta cecha w dzisiejszych czasach to rzadkość :)

~gosc # 2018-01-05

Często ludzi empatycznych w naszych czasach uznaje się mianem słabego psychicznie bowiem łatwo ich wykorzystać korzystając z ich drugiej cechy ,którą najczęściej jest naiwność .To bardzo smutne że społeczeństwo coraz częściej ukrywa tą szlachetną cechę by ponownie nie wyjść na naiwniaka czy słabeusza :(

~gosc # 2022-10-25

Właśnie dzisiaj jest za dużo empatii; a za mało sprawiedliwości i rozumu.