SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

energia

dopuszczalne w grach (i)

energia

1. siła wytwarzana w elektrowni;
2. skalarna wielkość fizyczna;
3. zdolność do wykonania pracy;
4. potencjał do pracy; werwa; zapał;
5. dzielność, wytrwałość


KOMENTARZE

~gosc # 2006-02-24

"energij" co to takiego, na pewno nie pochodzi od słowa energia, bo w żadnej odmianie tego słowa nie ma "ij" jest "ii". Skąd takie odmiany się tu znalazły ??????

~gosc # 2006-02-24

I przy okazji pytanie, czy w tym słowniku są usuwane (poprawiane) błędne słowa itp. czy tylko dodawane nowe ??

consuelcia # 2006-06-22

energij to jest jakieś grube nieporozumienie

~gosc # 2008-06-06

Właśnie nie jest nieporozumienie. Energij - dopuszczalna forma, tak samo jak na przykład konwalij, etc. Gorzej będzie z podaniem definicji energii... jakaś siła sprawcza napędzająca świat, czy coś w tym stylu.

~gosc # 2013-09-18

Każdy właściciel domu może wybrać sprzedawcę prądu. Warto więc sprawdzić od kogo najlepiej kupować energię elektryczną. Łatwo można to zrobić kalkulatorem Urzędu Regulacji Energetyki – na stronie: www.maszwybor.ure.gov.pl (link bezpośredni do kalkulatora).

Kto z Państwa korzysta z tej możliwości?

mirnal # 2017-10-28

Coś sprzecznego z zasadą zachowania energii?
"Grzejniki kojarzą się nam zwykle z urządzeniami, które zużywają zbyt dużo energii i zajmują zbyt dużo miejsca. Czas to zmienić! Kompaktowy ogrzewacz powietrza R. to urządzenie niewielkich rozmiarów, które natychmiast ogrzeje wychłodzone pomieszczenie".
"Ogrzewacz HH ma moc 370 W, zaś tradycyjna farelka ma moc 1000 W" - i co to oznacza? Że HH taniej ogrzeje z tym samym skutkiem dana powierzchnię, zaś farelka drożej? Nie, bowiem farelka wprawdzie zużyje 3 razy więcej energii el., ale też 3 razy bardziej ogrzeje to samo pomieszczenie... Przeliczanie kosztów na złotówki jest manipulacją.