SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

esesmanka

dopuszczalne w grach (i)

esesmanka

członkini SS, hitlerowskich partyjnych oddziałów szturmowych; SS-manka


KOMENTARZE

micking # 2005-09-22

brak kategorii: osoby

tubulina # 2009-04-24

brak: esmanka

przekorny # 2015-02-13

tyle że formalnie kobiet w SS nie było =)

mirnal # 2015-02-13

Jest http://sjp.pwn.pl/slowniki/ss.html
ponadto w złości pewnie tak mawiano...

fanmirnala # 2015-02-14

Nie rozumiem, czemu skasowano kolejne komentarze (bynajmniej nie ja byłom ich autorem). Zauważam dziwną tendencję - krytyka definicji = kasacja. Nie podoba mi się to.
Jeżeli chodzi o definicje (wiele definicji), to nie zawsze można napisać podobnie przy formie męskiej i żeńskiej, ponieważ czasem nadziejemy się na minę. Owszem, słownik to nie encyklopedia i z punktu widzenia formalnego nie powinno przyczepiać się do "błędnych logicznie słów", jednakowoż do definicji już tak. Do SS kobiety nie należały i jest to bezdyskusyjne. Definicja mogłaby brzmieć: potocznie o strażniczkach obozowych lub ogólnie o kobietach służących w różnych nazistowskich formacjach pomocniczych (tak w skrócie). Albo zachowawczo - forma żeńska od: esesman.
W "normalnych" słownikach nie ma problemu, dopiszą formę żeńską do męskiej i po kłopocie, tutaj trzeba być bardzie uważnym. Dlatego ten słownik jest najlepszy! :)

przekorny # 2015-02-14

Też tego nie rozumiem, ale dołączam się do peanów na temat tego słownika - ten słownik jest najlepszy, najmilszy, najdroższy, najukochańszy, najsłodszy i - jak to mówią inni - pożal się Boże. =]