SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

eugenika

dopuszczalne w grach (i)

eugenika

teoria głosząca doskonalenie ludzi i zwierząt poprzez selektywne rozmnażanie i zaniechanie reprodukcji osobników mniej wartościowych

-

eugenika

dopuszczalne w grach (i)

eugenik

osoba popierająca teorię głoszącą doskonalenie ludzi i zwierząt poprzez zmiany genetyczne


KOMENTARZE

luciferi666 # 2007-12-21

popieram

~gosc # 2013-03-23

Dopełniając myśl:

Eliminacja ludzi słabszych lub pozbawienie ich możliwości rozmnażania. Uważanych za główny problem doskonalenia ludzkie rasy.

EUGENIKA = NAZIZM (w niedosłownym znaczeniu ale do tego się sprowadza, w EUGENICE są korzenie NAZIZMU!)

~gosc # 2014-04-05

Nieprawda, w Ameryce też stosowano eugenikę (choć o tym się nie mówi...)!

~gosc # 2014-06-22

Nie tylko w Ameryce. Znane we swojej tolerancji i otwartości kraje skandynawskie do lat 70 stosowały eugenikę. W szczególności kochająca równość wszelaką Szwecja. Dlatego mówienie że eugenika jest równoznaczna naziomowi jest ogromną przesadą. Jest to po prostu element inżynierii społecznej.

~gosc # 2014-07-10

Ludzie pogubili sie w tym co dobre, co złe- budują współczesną Wieżę Babel- sięgaja do praw Boskich, choć nie potrafią poradzić sobie z własną głupotą i pychą. Oby opamiętanie nie przyszło za późno, bo
przecież ludzkość sama sobie gotuje zgubę. I nie bądźmy małpami, że gdzieś coś się dzieje to musimy małpować zamiast stanać "ponad" i pomóc innym wyjść z głupoty- przecież Polacy to mądry Naród-prawda?- Myśląca

~gosc # 2014-07-12

Życie jest największym darem- ten dar otrzymujemy tylko raz, więc trzeba cenić jego wartość. Wątpiącym ofiaruję mój wiersz:
Nie trać nadziei, nie trać wiary/i nigdy nie opuszczaj rąk/Pan wokół ciebie rozsiewa dary/tylko uważnie spojrzyj wkrąg/To nic, że czasem przeleci burza/ po burzy tęcza cudowna lśni/gdy z widnpokręgu sie wynurza/daje wytchnienie-Tobie i mi/To nic, że czasem wiatr rozszalały/ życiem twym targa i zwala z nóg/wicher przeminie, zostaniesz cały/ i iść w pielgrzymkę znów będzieszmógł/ Więc nie trać nigdy nadziei wiary/ i pokaż innym jak trzeba żyć/a choćby świat cie przygniatał cały/powiedz- Pan ze mną- wszystko to-NIC!!!

~gosc # 2014-07-12

Jeszcze mały dopisek do gość 13:38- mój podpis- Myślaca, ta z wpisu z dnia 10-07-2014
Warto podejmować dyskusje na temat wartości życia.
Myśląca

mirnal # 2014-07-12

Doskonalenie jest przywilejem Natury i Człowieka. Jeśli dobiera się rośliny i zwierzęta, aby w kolejnych pokoleniach były "lepsze" (cokolwiek to oznacza), to jest to pożądane. Natomiast należy unikać wypaczeń i omyłek.

~gosc # 2015-02-02

"Dlatego mówienie że eugenika jest równoznaczna naziomowi jest ogromną przesadą. Jest to po prostu element inżynierii społecznej."

Czyli jak naziści to robią, to jest złe, ale jak Szwecja robi to samo, to jest dobre?

~gosc # 2015-02-03

Eugenika jest tym dla ewolucji czym środki dopingujące dla sportu . PS. Gdybyśmy zabronili rozmnażać się osobom z wadami wzroku (przed wynalezieniem okularów ) to świat byłby teraz doskonalszy ?

~gosc # 2015-02-06

Podobno ludzie kiedyś byli inteligentniejsi niż teraz!

~gosc # 2015-02-06

Paru takich znałem . Bez wykształcenia a rozumieli życie i człowieka lepiej niż dzisiejsi ludzie po maturze .

marek176cm # 2015-02-06

Czytać: [e-u-GE-ni-ka]. Akcent pada na wielkie litery.

~gosc # 2015-07-20

W liceum na lekcji przedmiotu "historia uzupełniejąca" mieliśmy temat o eugenice. Z tego co pamiętam (wydaje mi się że dobrze to zinterpretowałem) to nauczyciel powiedział, że elementy eugeniki są wokół nas tylko nie zawsze to zauważamy n.p poprzez wprowadzanie programów przedmiotów szkolnych (zwłaszcza tych obowiązkowych) wedle których każdy (z wyłączeniem z różnych przyczyn niektórych osób) powinien określone wiadomości na tą ocenę dopuszcającą (na przykład) przyswoić sobie, zaliczyć. Innym przykładem mogą być obowiązkowe szczepienia czy obowiązek zapinania pasów w samochodach. Może to trochę lużne i odległe skojarzenia ale według mnie zahaczają nawet o elment przypisu w tym słowniku "... stwarzanie odpowiednich warunków rozwoju". A co wy o tym sądzicie? Zachęcam do dyskusji.

Jeszcze tu zajrzę tego lipca.

~gosc # 2016-10-10

cytat:
-""Dlatego mówienie że eugenika jest równoznaczna naziomowi jest ogromną przesadą. Jest to po prostu element inżynierii społecznej."
ha ha ha ha ha ha .....slodkie to bylo ....czy eliminacja innych narodow jaka forsowali faszysci nie byla 2elementem inzynierii spolecznej"Q? ...:))))
ubieranie ordynarnego mordu w subtelne slownictwo jest TOTALNA PERWERSJA!!!

~gosc # 2022-08-25

Tworzenie nowych i podtrzymywanie już istniejących ras psów pokazuje, jak bardzo ludzka zabawa genami jest nie na miejscu. Każdy rasowy pies jest "pełen" chorób genetycznych.
Zabawa genami w przepadku ludzi również nie prowadzi do niczego dobrego. ~ Dżoolka