dopuszczalne w grach (i)
1. niezgodność z prawdą; nieprawda; obłuda; kłamstwo;
2. podrobienie, fałszerstwo;
3. niewłaściwy dźwięk, zbyt niskie lub za wysokie brzmienie tonu
KOMENTARZE
nieprawda!!!
Przedstawienie czegoś niezgodnie z rzeczywistością...
Także wartość logiczna.
Niektóre spostrzeżenia wydają się atrakcyjne, ale po analizie są po prostu fałszywe, np. "Gdyby słowniki zawierały wyłącznie słowa, których używasz, byłyby ci do niczego niepotrzebne".
widzę tu jedynie naciąganą prawdę ;)
taa, znowu kusza?
Co do fałszu, to RJP ma w tym udział (i inni nasi poloniści). Ustalili, że po C, S, Z pisujemy J (w wyrazach typu Grecja, Rosja, Gruzja), ale zapomnieli, że niektóre słowa pisane są z I po SZ i CZ (a przecież to także jest po Z i C), zatem ich zasada, twierdzenie, reguła jest FAŁSZYWA.
>> taa, znowu kusza?
Nie, po prostu mam za mało danych*, abym mógł po głębokiej analizie stwierdzić jednoznacznie, że to fałsz. =)
* nie wiadomo, co w tym przypadku znaczy "których używasz" (może być w tym zawarte to, że te słowa znasz - wiesz co one znaczą i wiesz jaka jest ich pisownia)
*Gdyby słowniki zawierały wyłącznie słowa, których używasz* - jest to skierowane do każdego czytelnika, do zbioru, wiec ludzie używają słów, które znają, ale też takich, które nie znają (w sensie znaczenia) albo znają znaczenie częściowe. Tak czy owak - postawienie stwierdzenia "Gdyby słowniki zawierały wyłącznie słowa, których używasz, byłyby ci do niczego niepotrzebne" jest bez sensu. Ile przykładów powinienem dać, aby wykazać fałsz? W matematyce wystarczy podanie jednego przykładu niespełniającego założenie, aby twierdzenie było fałszywe.
za mało danych... =]
Jaka jest różnica w wymowie cz/c i sz/s, nie licząc niewielkiego szeleszczenia? A jednak po C i S należy pisać J, zaś po CZ i SZ pisujemy różnie - a to tylko J, a to tylko I, a to oba warianty są dobre. A wystarczyło zasadę właściwie zinterpretować i zastosować - po Z piszemy J, nawet jeśli przed Z stoi S lub C.
E, i tu znajdą się wyjąteczki: calisia, dacia, caccia...
...babcia (ale rozumiem, że mirnalowi chodziło o wyrazy niepolskiego pochodzenia).
to nawet nie chodzi o obcego pochodzenia, raczej o słowa, w których nie ma zmiękczeń typu 'cia' (babcia); słowa, w których po c, z, s wymawiamy J
akrasia
Skąd bierze się asymetria pomiędzy Prawdą a Fałszem? Stąd, że Prawda odpowiada Rzeczywistości, a Fałsz niczemu.