dopuszczalne w grach (i)
potocznie: bliżej nieznana kobieta; gościówa, babka, typiara
KOMENTARZE
o mój boże :D
moja dziewczyna to używa :D omg :D
pwned
co to za słowo "facetka" ?
powinni to wycofac i kategorycznie zabronic
Facetka to bardzo ładne słowo
Jeśli jest kobieta to i mężczyzna, a że kobiety wolą mówić facet zamiast mężczyzna to czemu nie miałoby być facetki, tylko kobiety używają tego terminu i nie zawsze jest on dobrze odbieray przez mężczyzn. To chyba specjalnie wymyślony termin "facet" przez kobiety jako rewanż za władcze określenie "moja kobieta" Pozdrawiam
słowo jak słowo
zgadzam się, jak są faceci, to i są facetki!!
to jest oczywista oczywistość!!
ten kobiet tez powinien być, good polski, good
Wystarczy, że jest już kobieciarz.
Też używam,
facetka to potocznie nie znana mi kobieta.
uważam ,że to kobieta przerobiona na mężczyznę
mężczyzna ,który chce być kobietą
Bardzo lubię słowo "facetka", jak również jego zdrobnienie, "facia" :D Osobiście używam od lat, choć zauważyłem, że popularniejsze były w latach 90-tych raczej, obecnie są raczej lekko zapomniane. Również bardzo lubię słowo "typ" i "typiara", używam bardzo często :D
Razi mnie bardzo :/ nawet głupio brzmi!
'typiara'? pierszy raz czytam
Paradoks facetki: jeżeli facetka to kobieta, to czy kobietka to facet?
efektowne, ale bez sensu =)
jeśli jest facet to i jest facetka...
jesli jest marynarz to i marynarka, jesli jest kierowca to jest i kierownica? wait...
"Kierowca" i "kierownica" to inny przypadek niż "facet" i "facetka", a "marynarzem" i "marynarką" mnie nie zaszokujesz, ponieważ mój idol propaguje wieloznaczność tego drugiego słowa :)
Pilsudski pisal do swojej ukochanej, z Sybiru o "balamuceniu facetek".
Tak wiec slowo jest nie nowe, i dawno uzywane. Po prostu normalne i nie ma co sie doszukiwac w nim sztucznosci.
Pilsudski uzywal tez brzydkiego slowa na "k"...
nie ma w tym słowie nic skandalicznego. Skoro jęz. polski bierze ze źródeł łaciny, a po włosku jest tizio (facet) jest również tizia - czyli słowo to ma tak rodzaj męski jak i żeński. To trochę jak Stefan i Stefania. I love it! Tylko się cieszyć, że język polski jest bogaty i wciąż się ubogaca :)
Słowo stare jak świat, choć z własnego doświadczenia wiem, że nie wszędzie jednakowo znane. O ile w Świętokrzyskiem jest dość powszechne, o tyle wypowiedziane przeze mnie do znajomego z Lubelszczyzny pierwszy raz wywołało u niego zdziwienie (żartobliwe zapytał wtedy - a czy na faceta u was mówią "bab"?).
@pluralis4ever otóż nie wiem z których rewirów Lubelszczyzny był kolega, dyć Lubelszczyzna obszerną krainą jest, toć w Lublinie w latach 90tych słowo to było szeroko używane, co piszący to własną osobą potwierdza.
Kolega był z Ryk; w sumie słowo "facetka" przypadło mu do gustu, mnie zaś "bab" rozbawił do łez ;).
"Bab" ha ha no nieźle :D
To słowo jest wyjątkowo często stosowane przez uczniów, którzy mówią tak na nauczycielki. Na przykład "facetka od polaka". Tak też swoją nauczycielkę nazywają często bohaterowie serialu "Włatcy Móch". O wiele rzadziej zdarza mi się słyszeć to określenie na jakąś inną kobietę... Dla mnie "facetka" będzie się zawsze kojarzyć nieodłącznie z nauczycielką.
A może chłopka? Albo babochłopka? Odpowiednikiem baby jest chłop, więc nie ma co wydziwiać. Prawda jest taka, że "facet" w ustach kobiety jest obecnie określeniem obraźliwymi / poniżającym, z czego nie wiele osób zdaje sobie sprawę. Chłop i baba nie są obraźliwe. Określenia facet i facetka zaczynsją się na literę F, co podświadomie kojarzy się z czymś wstrętnym (fuj) czy ze znanym epitem w języku angielskim. Na dzień dzisiejszy określenie facet, w ustach kobiety, ma poodświadome znaczenie poniżające / szowinistyczne (damski szowinizm). Co innego, jeżeli określenia tego używa sam mężczyzna. "Moja nowa facetka jest w dechę".
usunięto mój wpis do hasła"facetka" rodzaj żeński, dlatego wklejam to samo znaczenie, ale rodzaj męski
~gosc # 2018-09-11
- nie sugeruję się za bardzo rewelacjami Bralczyka i spekulować nie będę, niemniej jednak facjata odpowiada znaczeniu fizjonomia i dlatego facjet brzmi tożsamo w rodzaju męskim
- zauważcie, że jeżeli napiszemy ruskie -e (je) to mamy polskie -e i wyraz facet
- facjata i facet pochodzi od fasady, zewnętrznej ściany, elewacji, nie jest słowem obraźliwym i dotyczy wyglądu zewnętrznego, wizerunku
ps. jakiś maziarz dorwał gumkę i usuwał zawzięcie wpisy z wczoraj, aż żal było patrzeć
"Bliżej nieznana kobieta"? Bzdura kompletna. Właśnie, że znana bardzo dobrze z racji tego, że zwrot ten funkcjonował powszechnie w środowisku szkolnym lat 90-tych na określenie nauczycielek, przykładowo: facetka od polaka, facetka od matmy. Czasami też w zdrobniałej formie facia.
Zgadza się. Może w tym wypadku zastosować analogię do def. dla "facet" bez "znaności"?
Lub odwrotnie - bo czasem mówimy tak o anonimowej dla nas osobie.
Ale postulowałbym 1 wersję.
Kiedyś było słowo prawiczka więc argument o dawności z 2015 r. słaby. Skoro jest kobieta i mężczyzna to również baba i facet oraz dziewica i prawiczek. Tak trudno to pojąć? Facet może tylko mówić facet a murzyn tylko murzyn bo inaczej to seksizm i rasizm czy tak gościu z 2018 r.?
Typiara jest moim zdaniem obraźliwe. Fizjonomia czy facjata też nie brzmi za dobrze ale facet to ponoć od facetus.