SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

fair play

niedopuszczalne w grach (i)

fair play

[czytaj: fer plej] z angielskiego:
1. honorowa, uczciwa gra (w sporcie);
2. uczciwe, lojalne postępowanie w stosunkach z ludźmi


KOMENTARZE

~gosc # 2009-02-04

zajefajna stronka

mirnal # 2014-08-12

Polacy sugerują honorowe rozwiązanie dla Szkotów, ale ci podwinęli ogony potwierdzając, że nie mają honoru. Mam nadzieję, że polski klub w podobnej sytuacji zachowałby się FAIR PLAY.

mirnal # 2014-09-07

Wikipedia - "Fair play (z ang. czysta gra) – norma wartości w sporcie. Jest wyrazem postawy reprezentowanej na boisku, gdzie zwycięstwo nie jest celem, który należy osiągnąć za wszelką cenę. Postawa ta cechuje się przestrzeganiem przepisów gry i odrzuceniem korzyści wynikających z błędów sędziego oraz różnego rodzaju oszustw sportowych. Sportowca przestrzegającego zasad fair play można poznać po godnym zachowaniu zarówno w wypadku zwycięstwa jak i porażki".

Antywzory zachowań fp - np. Maradona i Celtic Glasgow.

~gosc # 2014-09-07

A tu mamy kolejne hasło, gdzie Mirnal musi wygłosić swoje zdanie, że glasgowczycy (a może glezgołczycy?) to chamy bez honoru, Legię pewnie okradziono...

przekorny # 2014-09-07

"glasgowczycy (a może glezgołczycy?)"
raczej Glasgowi (w każdym razie na pewno żadna z tych form Mirnalowi by nie pasowała, ponieważ ma alergię na końcówkę -czyk) =]

~gosc # 2014-09-07

To może glezgowianie... (ale małą literą, panie Przekorny ;))

przekorny # 2014-09-07

może, ale nie małą, gdyż Mirnal woli wielką =]

~gosc # 2019-10-08

W mojej opinii "fair play" to także odpuszczenie rywalowi gdy mamy nad nim przewagę lub umożliwienie żeby nam dorównał. To żaden honor pobić, wygrać że słabszym. Jak często mamy do czynienia z honorowością, "fair play" na wojnie, w polityce czy w biznesie? Czy nie jest miernością, tchórzostwem zdominować, dobić, zniszczyć drugiego wiedząc, że mamy nad nim dużą przewagę, poznaliśmy jego słabość? Jak często dajemy komuś fory?