SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

górnopłuk

dopuszczalne w grach (i)

górnopłuk

spłuczka montowana wysoko nad muszlą klozetową


KOMENTARZE

~gosc # 2020-02-21

Górnopłuki występują głównie w starym budownictwie, tzn. tam, gdzie budowano pomieszczenia z wysokim sufitem. Pamiętam, jak kiedyś wynajmowałem pokój na stancji w tego typu mieszkaniu. Toaleta oczywiście też miała górnopłuk, a także inny element minionych czasów - sedes z tzw. półką. Po kilkunastu dniach pobytu, pewnej nocy usłyszałem z łazienki jak woda sama spłukuje się toalecie (nie miałem wtedy współlokatora, a właściciel lokalu przyjeżdżał raz w miesiącu po kasę). Ki diabeł? - pomyślałem, ale zlekceważyłem sytuację, może to tylko omam słuchowy. Jednak sytuacja powtórzyła się jeszcze kilka razy tej samej nocy. Poszedłem do kibla i faktycznie, po chwili czekania linka od spłuczki sama się pociągnęła, jak gdyby nigdy nic! Kurde, czy wynajęto mi pokój w nawiedzonym domu? Rozdygotany ze strachu uciekłem z mieszkania i spędziłem noc na zewnątrz. Wróciłem za dnia (przy świelte dziennym bałem się trochę mniej) i nadal to samo, jakaś niewidzialna ręka co kilkanaście minut pociągała za spłuczkę! Mimo niewyspania, miałem jednak nieco trzeźwiejszy umysł i wpadłem na pomysł, żeby zakręcić kurek doprowadzający wodę do rezerwuaru. Zrobiłem to i... zjawisko ustąpiło!

Zgłosiłem sprawę właścicielowi lokalu, gdy wrócił. Okazało się, że to nie była sprawka żadnych sił nieczystych, tylko zwykła awaria mechanizmu blokującego dopływ wody w spłuczce. Gdy ta się wypełniała, załączał się mechanizm bezpieczeństwa, który spuszczał całą wodę z rezerwuaru. Taki mechanizm mają wszystkie górnopłuki, w przeciwieństwie do dolnopłuków, które w razie podobnej awarii wylewają nadmiar wody w sposób ciągły.

~gosc # 2020-02-21

Fajny i obszerny opis. I żadnych negatywów. Nie to co propozycja boi lub komina i sieci...

~gosc # 2020-02-22

Ciekawa historia. Trochę szkoda, że zarówno górnopłuki, jak i sedesy z półeczką praktycznie wyszły już z użycia. Były takie, heh, klimatyczne :)