dopuszczalne w grach (i)
tłum, pospólstwo
KOMENTARZE
było mi to bardzo potzrzebne
"Pewnie nie wiesz ale mam to po komunie
Gawiedziowstręt - źle się czuję w tłumie..."
"Podziemna scena z lotu ptaka
Fajnie wyglada na plakatach..." "-)
dokładnie ludziska :D Zastanawia mnie parę zwrotów, jak ktoś zna ich sens, świetnie by było jak by sie tym podzielił:
"Andy Warhol, orzeł w koronie", kto to i dlaczego takie porównanie?
"mam to po komunie" - w sensie od komunii?
"Tomasz Wata o końcu świata mówi
Głodne kawałki dla najedzonych żółwi" - kto to?
"Wiadro żółci ma twa wątroba snoba" - dziwne skojarzenie, ktoś wie dlaczego? jakiś pomysł?
"zapałka na zakręcie" czy to ma jakiś głębszy sens czy właśnie ma być bez sensu?
"Andy Warhol, orzeł w koronie" - Andy Warhol - symbol pop-artu, czyli kultowych już obrazków przedstawiających pospolite rzeczy, zostaje zestawiony z "orłem w koronie" czyli naszym godłem, symbolem narodowym. Ukazuje, że to co powinno być dla nas "wyższą wartością stoi na równi z czymś pospolitym, ukazuje beznadzieję i ogólną "hu jozę" - szarość bez wyraźnego wyróżnienia dobra i zła, czy patriotyzmu i codzienności.
"mam to po komunie" - od komunizmu który był w Polsce i zostawiał różne przyzwyczajenia i idee w głowach ludzi.
"Tomasz Wata o końcu świata mówi
Głodne kawałki dla najedzonych żółwi" - redaktor - Tomasza Plata (nazwisko celowo przekręcone) - pracujący dla Gazety Wyborczej. T.Plata pisał wyssane z palca opinie o Grabażu i ogólnie P.P. w piśmie, które nie jest skierowane do ludzi, którzy na prawdę znają się na temacie. Jest to gazeta dla zwykłego pospólstwa, które jest przesiąknięte wszelka informacja (są najedzeni) i żeby ich zainteresować i poruszyć (teraz są jak żółwie) potrzeba ekstra kąska - jakieś nowinki, afery.
"Wiadro żółci ma twa wątroba snoba" - można różnie interpretować, możliwe ze chodzi o to ze ktoś osądzał samemu innego człowieka i był tak pewny i zadufany w sobie (był snobem), że "aż zapachniało linczem" czyli "nic nie leżało mu na wątrobie" - nie miał sobie nic do zarzucenia. Możliwe że jest to również odniesienie do jednego z "pismaków" wyrzucających Grabażowi różne rzeczy.
"zapałka na zakręcie" - to nazwa książki dla młodzieży czytałem ją swego czasu, chodzi chyba o popełnianie tych samych błędów co rodzice, zwłaszcza w połączeniu z "prawa mendla".
To by było na tyle, pamiętaj, że to tylko moje subiektywne odczucia, nie jestem encyklopedią ;) Więc podchodź do tego co napisałem z dystansem, ma Cię to tylko nakierować na własne poszukiwania ;) Pozdrawiam. Jeden z Fanów P.P.
dzieki wielkie :)
Poniżej pasa - twa sztuczka nieczysta
To do lisiej pipki z tutejszego Aktivista
bylo mi potrzebne do prezentacji!!!i pomoglo!!!:)
Zwrot "to by było na tyle" ,którego autorem był Stanisławski (z Egidy Pietrzaka)był w zamyśle żartem,wykpiwajacym m.inn. nieudolność językową.
Stanisławski kilkakrotnie mówił,ze jest przerazony ,ze ten zwrot jest traktowany nadzwyczaj serio i uzywany
jak gdyby nigdy nic przez wielu "uzytkowników polszczyzny"
"Zapałka na zakręcie" - na podstawie tej książki powstał dwuodcinkowy film pt. "Żuraw i Czapla" w reżyserii Krystyny Krupskiej.