dopuszczalne w grach (i) -
rodzaj gorącego źródła, powstałego dzięki ogrzewaniu wód podziemnych w wyniku ich kontaktu z magmą; charakteryzuje się okresowym wyrzucaniem gorącej wody i pary wodnej, często w pewnych stałych odstępach czasu np. słynny Old Faithful z parku Yellowstone wybucha co godzinę
KOMENTARZE
W definicjach gejzeru - niezbyt często wyróżnia się przyczyny ogrzewania wód. Mogą być bardzo różne - a "kontakt z magmą" nie jest głównym powodem "wydobywania się" (wytrysku) wody. Raczej istotniejszym byłoby zaznaczenie, że jest to źródło cyklicznie wyrzucające w powietrze gorącą wodę i przegrzaną parę wodną...
pozdrawiam
Może niezbyt często podaje się przyczyny ogrzania wód, ale akurat cztery encyklopedie: Wikipedia, Onet, PWN i Britannica podają kontakt z magmą.
Żadne z tych "źródeł" nie jest wyrocznią - przynajmniej w dziedzinie geologii.
Zresztą chyba nie do końca dokładnie się powołujesz na te źródła:
1.
"Woda z gejzerów ogrzewana jest zalegającą kilka kilometrów pod ziemią magmą w procesie hydrotermalnym" - to cytat w Wikipedii. Zwracam uwagę na końcówkę. Zwrot "kontakt z magmą w procesie hydrotermalnym" nie jest tożsamy ze zwrotem "kontakt z magmą"
2.
W definicji gejzeru zamieszczonej w "Nowej encyklopedii powszechnej" (PWN, 2004, str. 264) o magmie nie ma praktycznie nic. Jest o ogrzewaniu wody przez gazy pochodzenia wulkanicznego - co niewątpliwie związek z magmą ma. Ale nie bezpośredni.
3.
Portal wiedzy "Wiem" z Onetu podaje:
"Gejzer, rodzaj gorącego źródła (cieplicy), występujący w obszarze czynnego lub niedawno wygasłego wulkanizmu, charakteryzujący się okresowym wyrzucaniem gorącej wody i pary wodnej. Otwór gejzeru na powierzchni ziemi jest ujściem wąskiego i głębokiego przewodu w rodzaju komina skalnego, często połączonego z bocznymi korytarzami i podziemnymi pustkami (kawerny).
Gromadzą się w nich wody gruntowe ogrzane od otaczającej skały, która z kolei ogrzewa się od zalegającej poniżej magmy."
I tu zwracam uwagę na ostatnie zdanie. Woda ogrzewa się od skał, które są ogrzewane magmą. To także nie jest jednoznaczne z połączeniem woda-magma.
4.
Enc. Britanica - nie mam pod ręką, więc sprawdzić nie mogę. Ale podejrzewam, że i tam bezpośredniego związku nie znajdę.
O wiele prościej zacytować (ze zmianami) definicję ze Słownika geologicznego. Chyba, że dalej zechcesz udowadniać Twoje racje...
pozdrawiam
Uffff - znów zmiana, która zmianą de facto nie jest....
Mimo wszystko - proponuję wyciąć ten fragment: "w wyniku ich kontaktu z magmą", lub zastąpić w inny sposób...
pozdrawiam
magma nadal ma wodę "na kontakcie"?
I chyba mieć będzie, bo bezpośrednio czy pośrednio od tej gorącej magmy się nagrzewa, dlatego gejzery mamy tylko na terenach obecnie lub w przeszłości aktywnych wulkanicznie. :-)
Tyle tylko - że jest ISTOTNA różnica w kontakcie bezpośrednim i pośrednim. W przypadku gejzerów zachodzi ten drugi rodzaj kontaktu.
A podana definicja tego rozróżnienia nie uwzględnia...
pozdrawiam
ps
"terenach obecnie lub w przeszłości aktywnych wulkanicznie" - tak generalnie - co cała powierzchnia kuli ziemskiej obecnie lub w przeszłości zaliczała się do terenów aktywnych wulkanicznie. To tylko kwestia czasu...
wybuchy wody z gejzrów są wyrzucane od30 do70m wysokości
Gejzer – rodzaj gorącego źródła, które gwałtownie wyrzuca słup wody i pary wodnej o temperaturze wrzenia. Woda z gejzerów ogrzewana jest w procesie hydrotermalnym przez magmę zalegającą kilka kilometrów pod powierzchnią ziemi. Wybuchy gejzerów są dość regularne, ale dla każdego źródła odstępy pomiędzy kolejnymi wybuchami są inne. Woda może być wyrzucana na wysokość nawet 30-70 m.
Nazwa gejzer pochodzi od nazwy najbardziej znanego gejzeru na Islandii Geysir. Zaś jego nazwa pochodzi od islandzkiego słowa gjósa = 'tryskać, wybuchać'.
http://overburner.w.interia.pl/wulkany/gejzer.jpg
wszystko bardzo mądre ale co napisać gdy ktoś się wybierze na wycieczkę żeby obejrzeć gejzer a tam nie ma ??????????? i właśnie miejsce tych pytajników nie wiem co wpisać :)
... gejzera.
jeśli mozaika to tez geizer?