SJP
SŁOWNIK SJP

X

gniot

dopuszczalne w grach (i)

gniot

potocznie:
1. nieudany wypiek; zakalec;
2. utwór literacki, film, sztuka itp. bez żadnych wartości artystycznych, wywołujący znużenie odbiorcy; szmira

gniot

dopuszczalne w grach (i)

gniot

w obróbce plastycznej (hutniczej): ubytek przekroju ciągnionego lub walcowanego materiału


KOMENTARZE:

mirnal # 2013-03-05

nazwisko Gniot - szef kotłowni opalanej zgniecioną słomą; do Gniota; p. Gniotowie

mirnal # 2014-05-13

inaczej purée lub piure

~gosc # 2015-08-06

Gniot to kipeski film, książka, gra, komiks, sztuka, a nie synonim piure czy nazwisko szefa kotłowni opalanej zgnieconą słomą, mirnal, serio, skąd ci takie rzeczy przychodzą do głowy? Spójrz, ile żyje/żyło osób o takim nazwisku: http://www.myheritage.pl/research?formId=master&formMode=&action=query&exactSearch=0&qname=Name+ln.gniot&oft=&sab=&utm_source=partner_verwandt&utm_medium=redirect_karten&utm_campaign=www.moikrewni.pl&rpp=100 Powiesz mi, że wszystkie te osoby były "szefami kotłowni opalanej zgnieconą słomą"? A co do drugiego:podaj mi chociaż jeden przykład, gdzie na piure mówi się gniot. Jeśli to określenie gwarowe, to powiedz z jakiej gwary pochodzi.

~gosc # 2015-10-22

Drogi człowieku, zgadzam się z twoją opinią dot. puree, ale co do nazwiska, nie wiem czy wiesz, ale to jest jego geneza. Kiedyś nazwiska nadawano od cech charakterystycznych, czy zawodów, a potem wszyscy kolejni członkowie rodziny takie mieli

mirnal # 2015-10-23

W mediach widuje rozmaite nazwiska z imionami (sportowcy, politycy, aktorzy, ale także mało znani pracownicy, np. p. Gniot był opisany jako szef kotłowni opalanej zgniecioną słomą. Inne nazwiska - p. "Magia nazwisk" w Goglach.

~gosc # 2018-08-07

Gniot/sa, nie łamiotsa

~gosc # 2018-08-08

możiet byt', jednakże każdy materiał ma swoją wytrzymałość, a człowiek szuka sensu