dopuszczalne w grach (i)
1. średniowieczna organizacja miast lub kupców mająca na celu opanowanie źródeł zaopatrzenia i rynków zbytu na określonym terytorium
2. faktoria lub dom związku kupieckiego
-
niedopuszczalne w grach (i)
nazwa własna związku kupieckiego niemieckich miast
KOMENTARZE
co to ma być????????
Hanza to średniowieczna organizacja miast, mająca na celu opanowanie źródeł zaopatrzenia i rynków zbytu na określonym terytorium. Z polskich miast należały do niej Gdańsk, Elbląg, Toruń i Kraków.
Uważam, że należy usunąć to słowo. Sprawdziłem na stronie PWN i rzeczywiście jest dopuszczalne z małej litery, ale to chyba ewidentna pomyłka twórców słownika. Hanza była tylko JEDNA, więc w sposób nie budzący wątpliwości spełnia kryteria NAZWY WŁASNEJ. Nie było żadnej "hanzy" w Ameryce czy w Azjii. Była tylko jedna, w Europie Środkowej.
Hanza przez duże H była jedna, a przez małe - niejedna
Należy dobrze sprawdzać
WSO PWN 2003, str. 239 podaje, razem z wytłumaczeniem obie formy "Hanza" - jako nazwę związku kupieckiego i "hanza" - jako dom tego związku, dom związkowy (porównać tę ostatnią chyba można do potocznych nazw: spożywczy, empik, mięsny, sam czy supersam?)
pozdrawiam
A gdzie liczba mnoga?
Hanze!
właśnie, dlaczego nie ma l.mn. ???????????????
jest na swoim miejscu od co najmniej półtora roku
a gdzie jest liczba mnoga?
np. dwie hanze?
Rzeczowniki, których temat kończy się na "z" mają w mianowniku lm. końcówkę -y. Mamy więc "(te) bazy", "(te) sklerozy" i "(te) hanzy".
Saga "Oko jelenia" Pipiuka zawiera w sobie losy Hanzy Duńskiej :) Polecam gorąco.
hanza to także słowo w XVII wieku używane do określenia małej grupy militarnej, np. hanza kozaków lub tatarów. Inaczej podjazd, zagon :)
hanza to także słowo uzywane do określenie zbrojnej kompanii lub szajki przestępczkej ( w dawnych dawnych czasach