dopuszczalne w grach (i)
1. gwarowo:
a) osoba gwałtowna, impulsywna, zawzięta;
b) osoba nieokrzesana, ordynarna, grubiańska;
2. potocznie: osoba niezwykle wytrzymała, silna, wytrwała
KOMENTARZE
jaki to kompot, no co wy tu piszecie?
wytrawny z górnej półki, ciężko się domyślić?
to gość nie do zniszczenia najczęściej koks z siłowni wyciska 150kg na klatę jedną ręką!!!
Niestety, w tej formie to jest i błąd ortograficzny i błąd rzeczowy. Prawidłowo ortograficznie powinno być "harpagon" a rzeczowo - osoba nadmiernie oszczędna, chciwa; skąpiec, chciwiec, sknera.
a wcale że nie, bo Lądek-Zdrój, znafco!
harpagan != harpagon
harpagan jest z krakowskiej gwary
harpagan jest nazwą własną - jest to osoba która przeszła, przejechała rajd o tej nazwie i zdobyła tytuł Harpagana
Abstrachując od większych dywagacji, miałem lśnienie, że to powiązane ze zwrotem hard pagan. Mieszko był wikingiem! Sława tym co sięgają po mądrość przodków, a odrzucają religię, która gloryfikuje bycie ofiarą! Harpagan nie potrzebuje cudzych ofiar, on składa własne :D.
Har Pagan - Gór Wieśniak czyli Góral. Dlatego popularne w Małopolsce, a często harpaga to czerstwy/śwarny góral. )
"Niestety, w tej formie to jest i błąd ortograficzny i błąd rzeczowy. Prawidłowo ortograficznie powinno być "harpagon" a rzeczowo - osoba nadmiernie oszczędna, chciwa; skąpiec, chciwiec, sknera."
Akurat. Harpagan to harpagan - co innego, niż harpagon, o którym pierwszy raz słyszę. Przecież definicje tych słów są różne.
Harpagan i Harpagon to dwa różne słowa o różnych znaczeniach! Harpagon to imię skąpca z Moliera. A harpagan to ktoś bardzo silny, wytrzymały, zawzięty w robocie, nie do zdarcia, niezmordowany. Często określa się tak dziecko, któremu rodzice nie mogą dotrzymać kroku. Sporty dla harpaganów to kolarstwo, maraton, wspinaczka, narty itp. Dla harpagonów tylko oglądanie telewizji i najtańsze piwo, bo to sknery. Mam nadzieję, że wyjaśniłem.