SJP
SŁOWNIK SJP

X

hobo

dopuszczalne w grach (i)

hobo

włóczęga z wyboru, zatrudniający się czasowo tylko po to, by móc przeżyć

Hasło ze słownika wyrazów obcych


KOMENTARZE:

~gosc # 2003-04-09

ang., włóczęga, obieżyświat, najbardziej ceniący sobie swobodę, który pracuje tylko tyle, aby móc przeżyć, ale nie kradnie (jak tramp), ani nie jest pijakiem (jak bum); por. clochard. Za Kopalińskim :)

~gosc575932 # 2003-04-12

brak?

madreoko260 # 2012-10-07

jest hobo

~gosc # 2015-01-09

Hobo – wędrowny pracownik, często bezdomny, nie posiadający żadnego majątku. Termin wywodzi się z wschodnich terenów Stanów Zjednoczonych, z ostatniej dekady XIX wieku. W przeciwieństwie do innych bezdomnych (w tradycji amerykańskiej określanych jako trumps czy bums), hobo podróżował od miasteczka do miasteczka w poszukiwaniu jednodniowej pracy w zamian za nocleg i kolację. Często na taki styl życia decydowali się dobrowolnie, gdy nic nie trzymało ich w miejscu.
Filozofia ta była elementem południowego i wschodniego folkloru amerykańskiego i chętnie czerpali z niej tacy muzycy jak Woody Guthrie czy Bob Dylan.
Hobos byli częstymi "pasażerami na gapę" w dobrze rozwiniętym już wtedy transporcie kolejowym, często też podróżowali pieszo, śladem torów kolejowych, nie wiedząc, dokąd ich zaprowadzą.

mirnal # 2015-01-09

Wyrazy obce są mile widziane, jeśli poszerzają nasz słownik w rozsądnym wymiarze, więc jeśli wzbogacają o kolejne synonimy, to ok, ale "hobo" jest niemal nieznanym wyrazem i nie ma go co lansować, zwłaszcza że jest nieodmienny (brak zatem męskoosobowej formy) - jest zbędny, czyli do wycofania ze słowników.

~gosc # 2017-06-04

Nie zgodzę się z tobą mirnalu. Twoja logika jest kompletnie bezsensowna. Potrzebne nam kolejne, praktycznie te same wyrazy (synonimy), a niepotrzebne słowa których nie mamy, a których potrzebujemy? WTF? :D