dopuszczalne w grach (i)
koń huculski charakteryzujący się dużą wytrzymałością
-
niedopuszczalne w grach (i)
góral zamieszkujący Karpaty Wschodnie
KOMENTARZE
hucuł to koń, Hucuł to mieszkaniec c[:-D
a, sorry;)
a ten góral z Karpat Wschodnich to nie upowiec czasem? :-D
Hucuł/Huculi - mieszkaniec, hucuł/hucuły - koń;
Afgan/Afgani - mieszkaniec, afgan/afgany - pies;
pod.dwaj Wogułowie albo Woguli
koń huculski (hucuł, huc)
rasa konia domowego/górskiego
Huculi aktywnie wspierali zbrodniarzy z OUN-UPA...
Czyli potwierdzasz znaczenie słowa hucuł od wołoskiego: oprych. Jakoś teoria o nomadzie jest mało przekonująca.
Oczywiście, że to od oprycha. Nawet polscy górale mają więcej adrenaliny niż mieszkańcy nizin, częściej wdają się w bójki itd. - a cóż dopiero ukraińscy...
Znam inną nazwę oprycha "łomza", a narzędzie pracy to kawał żelaza owinięte w gazetę.
Górale to lenie, biją się po wypitku jak koguty. Skąd wiem? Pochodzę z od nich.
Huculszczyzna to kraina w Karpatach Wschodnich, region obejmujący pasma górskie Czarnohory i Gorgany oraz dolinę Prutu i Czeremoszu, gdzie w okresie międzywojennym Polska graniczyła z Rumunią i Węgrami, obecnie znajduje się w Ukrainie, mała część jest rumuńska.
Huculi to odrębna grupa etniczna górali karpackich (obok Łemków i Bojków) pochodzenia rusińskiego i rumuńskiego/wołoskiego. Zajmowali się głównie pasterstwem, regularnie wędrując ze swoimi stadami z dolin do górskich hal (połowieckie słowo ‘koczuł’ – pasterz, pastuch ; słowiańskie słowo 'kochul' – wędrowiec, koczownik), czasami „dorabiali” sobie rozbojem (rumuńsko-bukowińskie słowo 'hotul'- zbój, opryszek, rozbójnik ; które także można przetłumaczyć jako człowieka dzielnego/silnego)
Dorabiali sobie także przemytem towarów i ludzi,
zbiegów po wojnach i powstaniach
– klientów im nigdy nie brakowało.
do gość - ~gosc # 2018-07-25
Proszę cię, nie dorabiaj ideologii. W lachach 70-tych grasowali po dziurach zabitych dechami szabrownicy pod nazwą etnograf. Myszkowali po piwnicach i strychach, dorabiali folklor, którego nigdy nie było hej-ha, usia-siusia, oj dana-da. Z tego wyszły prace doktorskie, etnograficzne, mapy, gwara i agroturystyka. Po latach mamy obszarników ziemskich, znane rody (?) znikąd, a gwara bez żadnego sensu.
Puknij się w głowę, po co komu pasterstwo w górach. Każdy ma tyle ile mu potrzeba. Nie pędzi się stada tysiącami kilometrów po górach. Hodowla na handel z jest zawsze przy dużych skupiskach ludzi.
Hucwa i hucuł ma jeden rodowód. Oprych, bandzior i rozbójnik ma to samo znaczenie i kwalifikację prawną w kodeksie karnym. To nie praca i czasowe dorabianie jak piszesz, ale przestępstwo.
Komu zależy na tym, żeby z bandziorów robić bohaterów narodowych.
Włóczykije i nieroby trudniący się zbójowaniem zawsze byli ścigani przez prawo, bez względu na epokę. Rozbój to napaść i grabież do zabójstwa włącznie, przemyt i handel ludźmi nie może być gloryfikowany.
Zwracam uwagę, że Bojki to nazwisko rodziny, która przezwała swoich sąsiadów Łemki, bo zbyt często używali słowa "łem". Rzecz miała miejsce ponoć w XIX wieku. Ktoś do tego dorobił ideologię i tak już zostało. Jaka to grupa etniczna? -żadna, inna rodzina i tyle.
W rumuńskim słowniku „huc” znaczy silny złodziej, bandyta, ale jest też rumuńskie nazwisko Opryc i co powinno załatwić sprawę jednoznacznie.
„Czerwony pas” – pieśń z 1840
(„Dla Hucuła nie ma życia jak na połoninie”)
sł. Józef Korzeniowski ; muz. Karol Kurpiński
http://piosenki.biesiadne.com/czerwony-pas
jaka różnica hucwa i hucpa ? dlaczego hucwa uznano za nieprawidłowe,
przecież pochodzi od hucuła
Chyba mam zepsute Google.
Po wpisaniu "hucwa" Google ciągle wyrzucają mi wyniki dla "hucpa".
Zna się ktoś na Googlach?
Zamawiam naprawę.
Ale co ma piernik do wiatraka?
Ku wyjaśnieniu:
Mój komentarz o pierniku i wiatraku to odpowiedź na komentarz ~gosca od hucwy i hucpy, a nie drugiego ~gosca od zepsutych Googli (zapewne Balansa).
PS. A poza tym sądzę, że moderacja z opóźnieniem powinna zostać zlikwidowana.
"Ale co ma piernik do wiatraka?" - słuszne pytanie: tyle samo, co WG do autorytetu...